Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
12.09.20173 min
EDC - Engineering Design Center

EDC - Engineering Design CenterEDC - Engineering Design Center

Predix 2.0 – poznaj platformę PaaS inną niż wszystkie!

Predix 2.0 – poznaj platformę PaaS inną niż wszystkie!

13 października, w trakcie 8. Nocy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, odbywa się pierwszy w Polsce Hackathon poświęcony platformie Predix 2.0. Czym ona jest, do czego służy i co jest w niej absolutnie unikalnego? Opowiada Łukasz Romaniuk, Software Engineering Director w Engineering Design Center (EDC)* – jeden z organizatorów Hackathonu.

Predix 2.0 – co to takiego?

Jest to software’owa platforma PaaS - Platform as a Service, stworzona do realizacji wymagań Internetu Rzeczy, oparta na Cloud Foundry. Zapewnia ona komunikację między wszelkimi systemami i urządzeniami przemysłowymi, które generują wartościowe dane, a ludźmi, korzystającymi z tych danych. Pierwotnie stworzona została na potrzeby przemysłowego giganta – General Electric, jednak z czasem zostały opracowane również wersje pozwalające na jej zastosowanie w rozwiązaniach innych producentów.

Jak dokładnie działa Predix?

Dzięki zainstalowaniu komponentu Predix Edge na danym urządzeniu, mamy możliwość sczytywania danych z sensorów tej maszyny w czasie rzeczywistym. Pobierane są informacje na temat temperatur, prędkości, częstotliwości drgań itd. Gdy te są już pozyskane, uruchamia się kod, który wstępnie je przetwarza i przesyła do Chmury. Tam są one przechowywane i analizowane.

Na czym polega analiza danych w Chmurze przy użyciu platformy Predix?

To właśnie jest absolutnie innowacyjne. Analiza odbywa się w aplikacjach i mikroserwisach, które posiadają dostęp do historycznych danych gromadzonych przez GE latami. Użytkownik platformy, analizując informacje ze swoich maszyn, korzysta zatem z kilkudziesięcioletniego know-how GE. Takiej bazy danych porównawczych nie oferuje żadna inna platforma PaaS. Dzięki tej wiedzy można poprawić pracę urządzeń czy elektrowni. Analitycy mogą na przykład z coraz większą dokładnością przewidzieć, kiedy należy zrobić przegląd silnika odrzutowego, czy lokomotywy. A taka wiedza przekłada się zarówno na bezpieczeństwo, jak i na zyski firm.

Czy aplikacje i mikroserwisy są różne dla każdego producenta? Kto je tworzy?

Różni są użytkownicy, więc i różne oprogramowanie platformy. Istnieją 3 modele sprzedażowe Predixa:

  • “GE for GE” to mikroserwisy tworzone na potrzeby wewnętrzne General Electric,
  • “GE for the customer” to wersja zewnętrzna Predix, gdzie klientowi udostępniona zostaje platforma wraz z gotowymi mikroserwisami oraz aplikacjami,
  • „GE for the world” to opcja, w której to klient sam tworzy niezbędne mu aplikacje, otrzymując samą platformę.

W zależności od modelu, aplikacje albo tworzone są przez programistów GE (w tym również przez osoby od nas, z EDC) albo przez zespoły po stronie klienta. W naszej firmie zatrudnionych jest ponad 100 osób, które pracują na Predixie. Co kilka miesięcy spod naszych rąk wychodzą kolejne gotowe aplikacje takie jak Operations Advisor (system służący do optymalizacji procesu wytwórczego w fabrykach) czy TrueQC (system zapewniający inteligentne tworzenie dokumentacji podczas składania silników lotniczych). To niebywałe wyzwanie i przyjemność zajmować się programowaniem  mając do dyspozycji tak nowoczesne narzędzie.

W trakcie Hackathonu, uczestnicy również będą tworzyć oprogramowanie na Predixie. Co dokładnie będą musieli zrobić?

Zadaniem uczestników będzie zebranie danych z czujników na Raspberry Pi Zero przy użyciu komponentu Predix Edge oraz zapisanie ich w Chmurze. Następnie, przy użyciu kodu, dane te będzie trzeba zwizualizować wykorzystując dostępne na platformie Predix aplikacje i mikroserwisy. Tyle mogę zdradzić. Szczegółów uczestnicy dowiedzą się już w momencie rozpoczęcia maratonu.

Czy uczestnicy muszą znać platformę Predix aby wziąć udział w Hackathonie?

Nie. Aby wziąć udział w naszym evencie wystarczy znać język JavaScript lub inny pozwalający na efektywne programowanie. To właśnie Hackathon będzie doskonałą okazją, aby poznać platformę Predix. Naprawę warto wziąć udział w tym wydarzeniu, żeby sprawdzić osobiście, jak fasycujące jest to narzędzie.

Dziękuję za rozmowę.

*Engineering Design Center (EDC) to wspólne przedsięwzięcie General Electric Company Polska Sp. z o.o. i Instytutu Lotnictwa. Inżynierowie z obydwu firm wspólnie realizują globalne projekty techniczne związane z lotnictwem, energetyką oraz przemysłem naftowym.

<p>Loading...</p>