27.01.20235 min
Katarzyna Kulig

Katarzyna KuligStepapp

Nowoczesne benefity pracownicze dla IT w 2023 roku

Jakie benefity są warte uwagi w branży IT w 2023? Poznaj kilka z nich.

Nowoczesne benefity pracownicze dla IT w 2023 roku

Żyjemy w wiecznym niedoczasie i pośpiechu. Biegamy ze spotkania na spotkanie, z pracy do domu, po drodze zahaczając o szkołę lub przedszkole, żeby odebrać dzieci. W innej wersji pracujemy zdalnie, ale i tak brakuje nam czasu na spotkania ze znajomymi, dokładne posprzątanie mieszkania czy chociaż obejrzenie dobrego filmu, który jest na naszej liście już od paru miesięcy. Nic więc dziwnego, że stopień wykorzystania benefitów pracowniczych z roku na rok spada — niemożliwym bowiem jest skorzystanie z nich wszystkich.

Dodatkowo prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub karta na siłownię stały się już tak powszechne, że wielu pracowników traktuje je jako coś oczywistego podczas przeglądania ofert pracy. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się jakie benefity są warte uwagi w 2023, mamy dla Ciebie parę pomysłów.

Rodzaje benefitów

Zacznijmy od klasycznego podziału benefitów ze względu na ich funkcję. Wyróżniamy benefity:

  • finansowe,
  • edukacyjne,
  • społeczne.


Do tej pierwszej grupy należą wszelkiego rodzaju bonusy, wynagrodzenia, premie i inne świadczenia, które są przyznawane pracownikom za określone osiągnięcia. Możemy więc tu wymienić premie roczne, półroczne i kwartalne oraz karty podarunkowe o określonej wartości.

Benefity edukacyjne to różnorakie kursy, szkolenia i programy rozwojowe, które pomagają pracownikom w rozwijaniu umiejętności i pogłębianiu wiedzy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór programów rozwojowych dla pracowników każdego szczebla - od juniorów, przez kadrę średniego szczebla, aż po zarządzających. Dodatkowo, od czasów pandemii bardzo popularne stały się kursy online, dzięki czemu pracownicy nie muszą poświęcać czasu na dojazdy, a lekcje mogą odbywać skąd tylko chcą.

Ostatnią kategorią są benefity społeczne, które obejmują różnego rodzaju udogodnienia, takie jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie, wycieczki i konferencje, które mają na celu wsparcie pracowników w ich codziennym życiu. Do tej grupy zaliczają się również karty na siłownię lub do kina oraz punkty do wykorzystania na platformach takich jak na przykład MyBenefit.

Nie ma na to czasu

Niestety, coraz częściej zaczynamy używać terminu time-poverty, czyli ubóstwo czasu. W 2020 roku na łamach czasopisma Nature ukazał się artykuł, w którym naukowcy wykazali, że pomimo niesamowitego wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich dwóch dekad i bogacenia się społeczeństwa, jesteśmy ubożsi w coś nie mniej ważnego niż pieniądze — czas.

Według badania przeprowadzonego przez organizację Gallupa, 80% pytanych Amerykanów deklarowało brak czasu na zrobienie wszystkich rzeczy, które zaplanowali na dany dzień. Ubóstwo czasu występuje we wszystkich warstwach ekonomicznych, a jego skutki są głębokie. Badania pokazują, że osoby deklarujące brak czasu, doświadczają niższego poziomu szczęścia i wyższego poziomu lęku, depresji oraz stresu. Są najczęściej mniej radośni i zadowoleni z życia oraz mniej o siebie dbają. Co ważne w kontekście pracy, spada ich produktywność oraz częściej chorują.

Gdzie jest złoty środek?

Skoro mamy jasne dowody na to, że większości z nas brakuje czasu na najważniejsze rzeczy, zasadnym byłoby postawić pytanie, dlaczego przeważająca większość firm cały czas oferuje pracownikom benefity, które ten czas jeszcze bardziej konsumują? Mamy do wyboru bilety do kina zamiast czasu spędzonego na czytaniu książki z dzieckiem, karnet na siłownię zamiast wspólnej kolacji, lub kolejne szkolenie, które może i owszem podnosi nasze kwalifikacje, ale również zabiera cenny czas podczas weekendu. Na szczęście zaczynają się pojawiać na rynku benefity, które wydają się wpasowywać w zmieniające się potrzeby pracowników i oferują… więcej czasu. Przedstawiamy je poniżej.

Zdrowie psychiczne przede wszystkim

Jedną z ciekawszych propozycji jest Mindgarm, czyli polska aplikacja, dzięki której pracownicy mają dostęp do opieki psychologicznej, strefy samorozwoju, a nawet psychoterapii online. Czas pandemii pokazał nam, jak ważne jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. W dużym stopniu dobre samopoczucie pracowników przekłada się na wyniki firmy. Jak sami o sobie mówią, Mindgram pomaga pracownikom i firmom budować siłę, odporność i równowagę psychologiczną, a ich celem jest demokratyzacja dostępu do opieki psychologicznej i rozwoju.

Zostaw szczotkę i mopa w szafie

Kolejnym przykładem może być zaoferowanie pracownikom usługi sprzątania i przy okazji podarowania im wolnego czasu, który będą mogli przeznaczyć na to, co jest dla nich rzeczywiście ważne. Tutaj z rozwiązaniem przychodzi Stepapp, czyli aplikacja i platforma, przez którą pracownicy w prosty sposób zamówią regularne sprzątanie swoich mieszkań oraz będą mogli wybrać dodatkowe usługi takie jakie pranie, prasowanie czy nawet mycie okien.

Odciążenie pracowników z tego mało lubianego obowiązku to prawie jak przepis na szczęście. W czasie, który wcześniej przeznaczali na sprzątanie, będą mogli wyjść na spacer, do kina, skorzystać z dawno zapomnianej w portfelu karty na siłownię. Co ważne, usługa może być wykonana nawet kiedy pracownicy są w biurze, dlatego, jeżeli pracujecie z biura, nie będzie to przeszkoda w skorzystaniu z oferty.

Poczuj się jak lord

Nieco inny benefit proponuje AskHenry, który oferuje usługi konsjerża. Pracownik może zlecić swojemu osobistemu asystentowi szereg zadań np. zrobienie zakupów, zarezerwowanie wakacyjnego wyjazdu czy znalezienie szkoły językowej dla dzieci. W rezultacie zyskuje więcej czasu na spotkania ze znajomymi (zamiast stać w kolejce do kasy w supermarkecie), kolację z najbliższymi (zamiast spędzać wieczór przed komputerem) lub zwyczajny wypoczynek czy przeczytanie dobrej książki.

Podsumowanie

Wracając na koniec do badań przytaczanych przez Harvard Business Review — ich wyniki konsekwentnie pokazują, że najszczęśliwsi ludzie wykorzystują zarobione pieniądze, aby kupić sobie czas. Ci, którzy są gotowi zrezygnować z pieniędzy, aby zyskać więcej wolnego czasu — na przykład pracując mniej godzin lub zlecając czynności, których nie lubią — mają bardziej satysfakcjonujące relacje, są bardziej zadowoleni z pracy i wiodą szczęśliwsze życie.

Przyszły rok może okazać się bardzo wymagający dla wielu firm. Możliwe, że konieczne będą zwolnienia i dalsze redukcje, a w takiej sytuacji jeszcze ważniejsze staje się utrzymanie kluczowych pracowników. Może więc warto pomyśleć nad benefitami, które przynajmniej trochę odciążą Wasz zespół i podarować pracownikom więcej czasu na bycie szczęśliwymi. Jeśli jesteś pracodawcą, przemyśl to. Jeśli jesteś pracownikiem, wiesz komu podrzucić ten artykuł (wink wink).

<p>Loading...</p>