Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.06.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Linus Torvalds twierdzi, że 5.8 będzie jednym z największych wydań Linuxa

Linus Torvalds zapowiedział, że wersja 5.8 jądra Linuxa będzie jednym z największych wydań do tej pory oraz, że zmodyfikowano 20% plików z repozytorium.

Linus Torvalds twierdzi, że 5.8 będzie jednym z największych wydań Linuxa

Linus Torvalds twierdzi, że wersja 5.8 jądra Linuxa będzie jednym z ich największych wydań wszech czasów. Torvalds powiedział, że zmodyfikowano 20% plików, które znajdują się w repozytorium kernela. Ponadto, mamy również sporo developmentu związanego z architekturą, dokumentacją, systemami plików oraz aktualizacją sterowników. Innymi słowy, nadchodzi sporo zmian. Jeżeli chodzi o liczby, to jest ponad 14k commitów, 800k nowych linii i ponad 14k zmienionych plików. 

Fiński programista zaznaczył również, że 5.8 będzie wydaniem tego samego rzędu, co v4.9, które przez długi czas było na linuxowym podium, jeśli chodzi o ilość commitów. Linus twierdzi jednak, że tym razem commitów będzie mniej, ale za to samo wydanie będzie miało więcej zmian w różnych obszarach.

Co ciekawe, Torvalds mówi, że w 5.8 nie ma nic za bardzo wyjątkowego, ale najnowsze wydanie i tak będzie jednym z najlepszych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy kernel w stabilnej wersji pojawi się w sierpniu.

Co nowego w 5.8

Do najważniejszych usprawnień, które znajdą się w nowej wersji jądra Linuxa, należą obsługa procesorów IBM/OpenPOWER POWER10, usprawnienia w KVM (czyli wirtualnej maszynie opartej na jądrze Linuxa), obsługa AI Training Processor od Habana Labs Gaudi oraz obsługa Thunderbolt w procesorze Intela o nazwie Tiger Lake. Co więcej, sterowniki Radeona będą lepiej sobie radzić z krytycznymi problemami termicznymi i możliwa będzie również obsługa innych systemów Thunderbolta niż x86.

Pełna lista usprawnień, które znajdą się w wersji 5.8, została przedstawiona przez Michaela Larabela na Phoronix — stronie poświęconej Linuxowi. 

Jak duży może teraz być kernel Linuxa

Pomimo że kod jądra jest bardzo obszerny, to tylko niewielka jego część ostatecznie znajduje się w danym systemie. Istnieje masa kodu do funkcji, których się nie używa, ponieważ nie są one potrzebne, na przykład, na komputerze osobistym.

W 2018 roku Greg Kroah-Hartman, który jest głównym programistą jądra Linuxa, powiedział, że przeciętny laptop wykorzystuje 2 milionów linijek kodu z 5 000 plików, co pozwala mu normalnie funkcjonować. W tamtym momencie, czyli na początku 2018 roku, było 25 milionów linijek kodu w jądrze, a teraz jest ponad 28 milionów. 

Podsumowanie

Linus mówi, że warto jeszcze poczekać i zobaczyć, co się stanie w pozostałych etapach pracy nad jądrem. Co można jednak powiedzieć już teraz, to to, że wydanie będzie sporawe i Torvaldsowi nie wydaje się, żeby były z nim jakiekolwiek duże problemy.

<p>Loading...</p>