Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.12.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Programista 2016. Portret.

Programista 2016. Portret.

Jak co roku Stack Overflow przygotował raport na temat programistów i branży IT, z którego można dowiedzieć się między innymi, jaka specjalizacja i języki są najpopularniejsze, ile lat ma przeciętnie programista, jak to jest z doświadczeniem koderów i z ich wykształceniem, jakie technologie dominowały w 2016 roku, kto najwięcej zarobił, jakie są priorytety developerów itd. Wyłania się z tego bardzo ciekawy portret programisty 2016.

Jak wynika ze statystyk portalu, co 8 sekund zadawane są pytania na Stack Overflow. Przy okazji platforma przeprowadziła wśród użytkowników ankietę, która pozwoliła przygotować bardzo ciekawy raport na temat społeczności koderów. Dowiedzieliśmy się z niego nie tylko, że programiści generalnie wolą psy od kotów (wyjątkiem są tutaj koderzy z Niemiec), ale również wielu innych ciekawych informacji. Zebraliśmy je poniżej specjalnie dla Was. Zapraszamy do lektury.

Specjalizacje i wiek programistów

Każdy, kto chociaż pobieżnie interesuje się branżą IT, najczęściej zdaje sobie sprawę, że pod określeniem „programista” kryje się wiele różnych specjalizacji. Osoby biorące udział w ankiecie przeprowadzonej przez Stack Overflow, najczęściej podkreślały rolę Full-Stack Web Developera. To osoba, która bez problemu posługuje się nawet 6 najpopularniejszymi językami programowania lub frameworkami, a przez to posiada przewagę nad innymi developerami. Warto dodać, że najwięcej użytkowników Stack Overflow określało się właśnie jako Full-Stack Web Developer (28%). W dużo mniejszym procencie reprezentowani byli Back-End Web Developerzy (12,2%) i Mobile Developerzy (8,4%).

W 2016 roku najwięcej programistów było w wieku 25-29 lat (28,4%), a najrzadziej można było spotkać na Stack Overflow osoby powyżej 60 lat (0,8%) i 50 lat (3%). Przeciętny wiek programisty wynosił prawie 30 lat, natomiast średnia wieku w branży IT nie przekraczała 27 lat. Ciekawie rozkładał się również wiek programistów w poszczególnych krajach. Okazało się, że najstarsi koderzy są w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Australii. Natomiast najmłodsi programiści mieszkają w Indiach, Rosji i w Polsce. Z danych Stack Overflow wynika, że developer z USA jest przeciętnie starszy od kolegi z Indii o 6 lat. Przy okazji ankieta pokazała, że środowisko programistów jest nadal mocno zdominowane przez mężczyzn (do kodowania przyznało się jedynie 5,8% pań).

Edukacja i doświadczenie

Okazuje się, że programiści mają bardzo różne wykształcenie i dochodzą do biegłości w kodowaniu bardzo różnymi drogami. Co ciekawe, 69,1% z nich określa siebie jako częściowych samouków (13% jest tylko samoukami), niemal 44% zdobywało wiedzę z programowania podczas różnego rodzaju szkoleń, natomiast wyższe wykształcenie w dziedzinie informatyki posiada 43% użytkowników Stack Overflow (2% posiada stopień doktora). Należy dodać, że coraz popularniejszy jest e-learning – 25,5% programistów ukończyło kursy online z kodowania.

Warto również przyjrzeć się doświadczeniu programistów A.D. 2016. Przeciętny koder miał 6,5 lat praktyki w programowaniu. Najwięcej jednak, bo ponad 32% programistów deklarowało od 2 do 5 lat doświadczenia w kodowaniu (co ciekawe, więcej w tej grupie było kobiet). Studenci najczęściej określali swoją praktykę programowania na ponad 3 lata.

Najpopularniejsze technologie

Jakie technologie i języki dominowały w 2016 roku? Wyniki nie powinny być zaskoczeniem. Czołówka od trzech lat jest w zasadzie niezmienna. Na pierwszym miejscu znajduje się JavaScript (55,4%), a w dalszej kolejności plasują się: SQL (49,1%) i Java (36,3%). Popularność określonych języków czy technologii nie zawsze jednak wynika z tego, że są tak lubiane przez programistów, ale raczej jest na te rozwiązania duży popyt na rynku IT. Co zatem z ulubionymi technologiami i językami? Okazuje się, że najwięcej miłośników ma język Rust (79,1% badanych), a w dalszej kolejności Swift (72,1%), F# (70,7%) i Scala (69,4%). Na przeciwległym biegunie znajdują się technologie, których programiści nie lubią, a nawet się ich obawiają. W tym zestawieniu na czele jest Visual Basic, WordPress i Matlab. W serwisie Stack Overflow dominowały natomiast JavaScript, Java, Android i Python.

Przeciętny programista korzysta z 4 lub 5 języków programowania i framewroków. Najpopularniejsze połączenie dwóch technologii to JavaScript i SQL, a potem JavaScript i PHP. Developerzy, którzy posługują się trzema technologiami, przeważnie łączą JavaScript, PHP i SQL, natomiast programiści specjalizujący się w czterech, stawiają głównie na C#, JavaScript, SQL i SQL Server.

Zarobki programistów w 2016 roku

W raporcie Stack Overflow znajdują się również ciekawe dane na temat zarobków programistów. Który z nich otrzymywał najwyższe wynagrodzenie w 2016 roku? W kontekście tego, co pisaliśmy na początku artykułu, nie będzie zaskoczeniem, że na najlepsze zarobki mogli liczyć Full-Sockowi programiści, którzy specjalizują się w technologiach cloud i pracują z React oraz z Redis. Pracodawcy wynagradzali bardzo dobrze również Front-End Developerów znających React, node.js i Angular. W przypadku Mobile Developerów najbardziej dochodowe było programowanie w Objective-C oraz kodowanie aplikacji dla systemów iOS i Android.

Za rok zapewne sprawdzimy, co zmieniło się w portrecie programisty A.D. 2017. Póki co, zachęcamy jeszcze do lektury bardzo ciekawego zestawienia „8 najdziwniejszych języków programowania”. Być może w przyszłym roku pojawią się na tej liście nowe pozycje.

<p>Loading...</p>