Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nvidia wykupi ARM za 40 miliardów dolarów

Nvidia planuje wykupić ARM, brytyjską firmę zajmującą się tworzeniem układów scalonych oraz procesorów. Transakcja została wyceniona na 40 miliardów dolarów.

Nvidia wykupi ARM za 40 miliardów dolarów

Nvidia ogłosiła, że wykupi ARM, brytyjską firmę zajmującą się projektowaniem i produkcją układów scalonych oraz procesorów. Według oświadczenia Nvidii oraz firmy SoftBank, czyli obecnego właściciela ARM, transakcja została wyceniona na 40 miliardów dolarów. Pomimo powyższego, siedziba ARM nadal będzie w UK (a dokładniej w Cambridge) a model biznesowy firmy nie ulegnie zmianie. 

Dosyć ciekawe jest to, że obie firmy zajmują się praktycznie tym samym — zarówno Nvidia, jak i ARM projektują procesory oraz akceleratory oparte na uczeniu maszynowym, z tą tylko różnicą, że produkty tego pierwszego znajdują się przeważnie na urządzeniach desktopowych i stacjonarnych, a druga firma tworzy swoje urządzenia głównie dla przenośnych urządzeń mobilnych zasilanych bateriami. Kupując ARM, Nvidia zyskuje jednak spore szanse na rozwój AI.

Warto się jednak jeszcze wstrzymać ze świętowaniem, ponieważ mówi się, że domknięcie transakcji będzie trwało 18 miesięcy.

Jak widzą to liderzy?

Jensen Huang, CEO Nvidii, powiedział, że chciałby, aby Nvidia rozszerzyła swoją technologię AI do jak największej liczby urządzeń ARM. Wygląda również na to, że firma umożliwi uruchamianie swoich silników graficznych i uczenia maszynowego na procesorach ARM.

Huang również dodaje, że ich R&D scale ulepszy roadmapę oraz data center ARM i otworzy firmę na nowe możliwości związane z IoT. Może to oznaczać, że Nvidia chce sobie stworzyć stos przyjazny dla AI i oparty na chmurze. Huang twierdzi również, że połączenie przetwarzania danych Nvidii oraz potencjału procesorów ARM stworzy wiele możliwości na rozwój AI i ulepszy przetwarzanie danych z chmury, smartfonów, komputerów stacjonarnych, robotyki i IoT.

Simon Segars, CEO ARM, mówi natomiast, że jego firma oraz Nvidia podzielają pogląd, że energooszczędne komputery pomogą w walce z wieloma problemami na świecie, w tym, ze zmianami klimatycznymi. Dodaje on również, że taka wizja może się wiązać ze zmianą podejścia do tworzenia oprogramowania oraz sprzętu, jak również poświęceniu się badaniom na o wiele dłuższą metę. 

Co więcej, Segars zaznacza, że połączenie technicznych sił obu firm przyśpieszy rozwój ARM i pomoże w stworzeniu nowych rozwiązań. 

Nowe centrum badawcze

W Cambridge ma też powstać nowe centrum badawcze Nvidii. Będzie ono posiadało nowy superkomputer oparty na sztucznej inteligencji i wykorzystujący procesor od ARM. Nowy sprzęt ma przyciągać badaczy i naukowców z całego świata, którzy pracują m.in. nad badaniami związanymi z m.in. opieką medyczną, robotyką, czy samochodami autonomicznymi.

Nowe centrum badawcze również stanie się główną siedzibą Nvidii w Europie. Będzie to również instytut Deep Learningu dla starego kontynentu, gdzie technologia ta oraz metody z nią związane będą nauczane.

Deal przepadł [aktualizacja 07.02.2022]

Ostatecznie Nvidia i Softbank wycofały się z zakupu ARM. Firmy we wspólnym komunikacie powołały się na trudności związane z regulacjami. Zadeklarowały, że przyjrzą się możliwości zakupienia akcji ARM w ramach debiutu firmy na giełdzie.

<p>Loading...</p>