Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.11.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Twórca Pythona dołączył do Microsoftu

Guido Van Rossum, twórca języka Python, ogłosił właśnie, że kończy z emeryturą i zamierza kontynuować swoją karierę w Microsofcie.

Twórca Pythona dołączył do Microsoftu

Guido Van Rossum, twórca języka Python, ogłosił właśnie, że dołączył do Developer Division w Microsofcie. Van Rossum pracował wcześniej w Dropboxie, z którego odszedł w październiku 2019 z zamiarem odejścia na emeryturę. Jak widać, nie trwało to zbyt długo.

Firma z Redmond nie zdradza żadnych szczegółów na temat zatrudnienia holenderskiego programisty — standardowo wyrażają tylko swoje podekscytowanie i zaznaczają, że sami mają duży wkład w społeczność Pythona, a przyjęcie Guido w swoje szeregi jest tego wyrazem. 

Van Rossum mówi natomiast, że emerytura jest nudna i będzie się starał w Microsofcie uczynić Pythona jeszcze lepszym — i to nie tylko w kontekście Windowsa. Twórcy Pythona również podoba się fakt, że firma z Redmond ma dużo kodu open source. I nic z resztą dziwnego — Van Rossum jest w końcu jednym z najsłynniejszych i najlepszych programistów pracujących z otwartym kodem. Powiedzieć jednak, że jego decyzja jest zaskakująca, to jakby nie powiedzieć nic.

Jeszcze kilka lat temu takie coś byłoby nie do pomyślenia, biorąc, chociażby pod uwagę wątpliwe podejście Microsoftu do open source. Teraz jest już jednak lepiej, a twórca Windowsa jest jedną z najbardziej aktywnych większych firm w społeczności open source. No i oczywiście ma GitHuba.

Ogólnie ciężko powiedzieć, co Van Rossum będzie robił w Microsofcie. Holdenderski programista zdradza tylko, że ma tutaj sporo możliwości. A firma z Redmond jest z pewnością zadowolona ze swojej decyzji.

Dobry ruch

Van Rossum stworzył Pythona w 1989 roku. Język ten jest teraz jedną z najczęściej używanych technologii na świecie i żeby tego było jeszcze mało, to coraz bardziej zyskuje na popularności. Python przez lata zdobywał swoją popularność, znajdując zastosowanie w programowaniu webowym, a w ciągu ostatnich lat rośnie jego znaczenie w przetwarzaniu danych czy uczeniu maszynowym.

Van Rossum otrzymał w społeczności Pythona nieformalny tytuł Benevolent Dictator for Life, który oznacza tyle, że jest on bardzo ważną osobą w świecie tej technologii i ma na nią bardzo duży wpływ. I pomimo że zrzekł się tego tytułu w 2018 roku, to pozostaje on aktywny w kręgach developerskich. Co więcej, Van Rossum nadal jest głową Python Software Foundation, czyli organizacji stawiającej sobie za cel promowanie, ochronę i rozwój swojej technologii.

Twórca Pythona współpracował już z wieloma firmami. Należą do nich m.in. Zope, czyli organizacja rozwijająca serwer dla aplikacji webowych oparty na Pythonie, Google, czy wcześniej wspomniany Dropbox, który został zbudowany przy pomocy Pythona. W każdej firmie Van Rossum rozwijał swój język — można być więc pewnym, że w Microsofcie będzie robił to samo (sam tak z resztą powiedział).

Microsoft i Python

Przez lata firma z Redmond nie interesowała się za bardzo Pythonem. Jednak w momencie, gdy zaczęli oni mieć większy wkład w społeczność open source, to ich podejście do języka Van Rossuma mocno się zmieniło. Steve Dower, software engineer z Microsoftu, tłumaczy, że Python stał się jedną z ważniejszych technologii w jego organizacji, oraz że jest on najbardziej popularnym wyborem, jeżeli chodzi o pracę z data science oraz analizą danych.

Podsumowanie

Zatrudnienie Van Rossuma przez Microsoft jest jednym z mądrzejszych posunięć tej firmy — z pewnością pomoże im to umocnić swoją pozycję wśród społeczności open source oraz pozostać najważniejszym dostawcą oprogramowania na świecie.

<p>Loading...</p>