Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
23.02.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Python ma już 30 lat. Dlaczego tyle osób go uwielbia?

Python skończył właśnie 30 lat. Sprawdź, dlaczego jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych języków w historii.

Python ma już 30 lat. Dlaczego tyle osób go uwielbia?

Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania, który wyprzedza ostatnio w rankingach popularności takie technologie, jak Java, czy C. Stworzony przez Guido Van Rossuma ponad 30 lat temu, Python uważany jest za jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania, którego wykorzystano do rozwoju tak popularnych aplikacji, jak Instagram, czy Dropbox. 

W tym artykule odpowiemy sobie na następujące pytanie: dlaczego tak łatwo zakochać się w Pythonie, dlaczego jest taki popularny i dlaczego jest to język coraz częściej wybierany przez różnych developerów jako ich główny? 

Łatwy w nauce i w użyciu

Często mówi się, że Python to język, którego niezwykle łatwo się nauczyć - wybiera go więc wielu nowych developerów. Nie da się też zaprzeczyć, że jest on niezwykle przystępny ze względu na swoją nieskomplikowaną składnię - to dlatego łatwo się go zarówno czyta, jak i pisze. 

Co więcej, gdy Guido Van Rossum tworzył Pythona, to chciał, aby był to język, który ma ogólne przeznaczenie. I to widać, bo Pythona używa się w takich obszarach, jak development webowy i jest on szczególnie doceniany w takich obszarach, jak Data Science.

To dlatego, jeśli ktoś zaczyna programować w Pythonie w jednym z obszarów, to może się szybko przestawić na jakiś inny, nawet jeśli mówimy o pracy w zupełnie innej branży. 

Duża i pomocna społeczność

Python ma dużą, aktywną i otwartą społeczność. Oczywiście, języki, które nie mają porządnej dokumentacji i wsparcia swojej społeczności, nie radzą sobie ogólnie zbyt dobrze - Python na szczęście nie ma żadnego z tych problemów, bo dokumentacja jest porządna, a społeczność bardzo aktywnie uczestniczy w życiu tego języka. 

Oznacza to po prostu, że jeśli ktoś ma jakiś problem (obojętnie, czy jest początkujący, zaawansowany, czy na poziomie eksperckim), to zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie pomoże.

A nie wszędzie wygląda to aż tak kolorowo. 

Świetne biblioteki

Pracując nad większymi projektami, biblioteki mogą Ci pomóc w zaoszczędzeniu czasu i przyspieszeniu początkowego developmentu. A Python posiada mnóstwo świetnych bibliotek. Należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o Django do web developmentu oraz o NumPy i SciPy, które można wykorzystać przy okazji obliczeń naukowych. Mamy jeszcze oczywiście Pandas, czyli niezastąpioną bibliotekę do obsługi danych. 

W świecie Pythona istnieją nawet biblioteki, które mają o wiele bardziej konkretne przeznaczenie: tutaj należy wspomnieć o scikit-learn do machine learning oraz nltk do natural language processing. 

Python jest też wolny, ale to nie przeszkadza

Tak jest. Python jest wolny. Dlaczego jest to więc jeden z najpopularniejszych języków programowania? Tutaj trzeba chyba sobie najpierw zadać pytanie, czy szybkość w ogóle ma znaczenie.  

Otóż nie do końca, ponieważ nie tyle liczy się szybkość w rozumieniu czasu wykonywania programów, co prędkość, z jaką dany pracownik jest w stanie kończyć powierzone mu zadania - a Python dzięki swojej prostej składni i ogólnemu przeznaczeniu sprawia, że Twoja produktywność rośnie. 

A więc, żeby było jasne - szybkość, czyli czas, w jakim uruchamia się CPU, nie ma już znaczenia. Teraz liczy się głównie prędkość - czyli czas, w którym jesteśmy w stanie wprowadzić coś na rynek.

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj


W Pythonie wszystko jest

Python jest językiem tak kompletnym i wszechstronnym, że na pierwszy rzut oka niczego w nim nie brakuje. Ale czy na pewno? Na pewno. W Pythonie jest wszystko, dlatego zdarza się, że społeczność prosi o abstrakcyjne rzeczy. Oto kilka przykładów:


Więcej możecie zobaczyć w humorystycznym tekście, który ma związek z konkursem, który kiedyś przeprowadzaliśmy. 

Podsumowanie

Python świętował ostatnio swoje 30-ste urodziny. Jak wspominaliśmy wcześniej, jest to obecnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych języków programowania, jakie kiedykolwiek istniały. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu, raczej Was to nie dziwi. 

<p>Loading...</p>