Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.06.20194 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nauka programowania. Najczęstsze błędy

Poznaj 6 najczęstszych błędów, jakie popełnia programista i naucz się ich unikać, aby poprawić jakość swojej pracy i kodu.

Nauka programowania. Najczęstsze błędy

Podobno uczenie się na błędach to najskuteczniejszy sposób, żeby zdobyć wiedzę. To prawda, ale z drugiej strony, lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych. Niestety, gorzej, gdy w ogóle nie uczymy się na błędach i wciąż popełniamy te same. Tak czasami bywa z osobami, które próbują posiąść umiejętność programowania. Wiadomo, że nauka wymaga czasu, natomiast głupie błędy potrafią nie tylko znacznie wydłużyć edukację, ale również skutecznie w niej przeszkadzają. Dla tych początkujących adeptów sztuki kodowania, którzy jednak chcieliby wiedzieć, jakich błędów unikać, mamy krótką listę.

Uczenie się wszystkiego

W tym momencie chciałoby się napisać, że uczyć się wszystkiego, to w rzeczywistości nie uczyć się niczego. Tak właśnie jest z osobami wykazującymi się zbyt dużą gorliwością. Nie dość, że tacy adepci kodowania chcą posiąść wiedzę jak najszybciej, to jeszcze pragną się uczyć wszystkiego, o czym czytają na forach internetowych, zajmujących się tematyką programowania.

Ludzie, nie tędy droga! Warto posłuchać jednego mądrego gościa ze starożytnej Grecji, Arystypa z Cyreny, który mawiał, że mądrzy nie są ci, którzy wiele czytają, ale ci, którzy czytają rzeczy użyteczne. Co z tego, że będziemy przerabiali jeden tutorial za drugim, poznawali jakieś rozwiązania, skoro nigdy ich nie wykorzystamy w praktyce? Mało tego, tak połowiczne zdobyta umiejętność szybko zniknie w bagnie zapomnienia (ależ określenie!).

Najlepiej postawić sobie określony cel i uczyć się tego, czego w danym czasie rzeczywiście potrzebujemy, co jest nam przydatne. Za chwilę zapewne będziemy potrzebowali nowej wiedzy z kolejnego obszaru sztuki kodowania i wtedy się nad tym pochylimy. Takie podejście charakteryzuje się większą efektywnością uczenia i pozwala rzeczywiście utrwalić nowe umiejętności.

Brak cierpliwości i systematyczności

Cierpliwość jest kluczowa w procesie uczenia się bez względu na to, jakie umiejętności chcemy zdobyć. Niestety, niejedna osoba, która marzy o tym, żeby nauczyć się programować, ma duży kłopot z cierpliwością. Ile razy już rozpoczynaliście naukę jednego języka programowania, aby za chwilę porzucić go dla innego, wmawiając sobie, że teraz to już na pewno dacie radę? Ileż to razy porzucaliście poznawanie jednej technologii dla drugiej, sądząc, że po zmianie nauka pójdzie wam błyskawicznie?

Skuteczne uczenie się, to również odnajdywanie w sobie odpowiedniej motywacji do przyswajania wiedzy również, a może szczególnie wtedy, gdy minie pierwszy entuzjazm. Gdy tego brak, miotamy się od jednego języka do drugiego, od jednego frameworku do kolejnego, porzucając ich poznawanie, zanim tak naprawdę zdołaliśmy je zgłębić. W rezultacie nie uczymy się niczego. To jednak nie wszystko. Potrzebna jest także systematyczna praca nad rozwijaniem umiejętności programowania, a nie kodowanie od przypadku do przypadku, raz na miesiąc lub kilka miesięcy.

Ograniczanie się do książek

Często osoby, które dopiero rozpoczynają naukę kodowania, chwalą się na forach internetowych, że kupiły sobie taki lub inny podręcznik programowania. Oczywiście w korzystaniu z książek nie ma nic nagannego, wręcz przeciwnie. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy w nauce nie korzysta się również z innych źródeł, jak tylko drukowane (ewentualnie e-booki). Nie można zapominać, że branża IT i programowanie to niezwykle szybko rozwijające się dziedziny, w których co chwilę pojawiają się jakieś nowinki.

Tymczasem napisanie książki, a potem cały proces wydawniczy wymaga niejednokrotnie długiego czasu. Dlatego w książkach nie zawsze znajdziemy aktualne informacje. Oprócz pomocy drukowanych, należy również korzystać z wiedzy umieszczonej w internecie (szczególnie w anglojęzycznym), jak na przykład najnowsze tutoriale, dokumentacja, informacje na forach internetowych itd. Warto już na początku drogi programistycznej przyzwyczajać się do tego, że dobry koder zawsze trzyma rękę na pulsie i poznaje nowe rzeczy.

Marnowanie czasu

Stare powiedzenie głosi, że czas to pieniądz. Nie warto go marnować. Tymczasem bywają osoby, które ucząc się programować, stawiają sobie za punkt honoru, że nie zostawią danego problemu, dopóki go nie rozwiążą. Takie podejście nie jest wcale efektywne. Co z tego, że stracimy 2 godziny wpatrując się w ekran monitora, skoro niczego nie osiągniemy? Chociaż programowanie to również rozwiązywanie problemów, nie ma tu mowy o marnowaniu czasu.

Doświadczeni koderzy stawiają raczej na tzw. efekt świeżego oka. Oznacza to, że jeśli nie możemy znaleźć jakiegoś rozwiązania, warto odejść od kodu, zrelaksować się, zająć umysł czymś innym. Po pewnym czasie wracamy do problemu i prawdopodobnie „na świeżo” znajdziemy rozwiązanie. Nauka programowania to także nauka racjonalnego gospodarowania czasem. Takie podejście bardzo się przyda później, gdy zaczniemy pracować profesjonalnie przy rozbudowanych projektach.

Wykuwanie wszystkiego na pamięć

Nawet doświadczeni programiści nie mają wkutego wszystkiego na pamięć. Nie o to przecież chodzi. Sztuka programowania to również umiejętność korzystania z dokumentacji i poszukiwania wiedzy w sieci. Tymczasem osoby rozpoczynające naukę programowania często starają się uczyć wszystkiego na pamięć, sądząc, że tak właśnie trzeba. Rzeczywistość szybko weryfikuje takie podejście. Tutaj można przypomnieć punkt 1 naszej listy.

Strach przed błędami

Na koniec krótko o kwestii, która jest także bardzo istotna w nauce programowania – nie wolno bać się popełniania błędów, one nie mogą paraliżować ucznia. Gdy tak się stanie, proces edukacji może okazać się nieefektywny. Dlatego warto na forach internetowych nie tylko analizować błędy innych, ale również prezentować własny kod i prosić o jego ocenę. Konstruktywna krytyka może dać prawdziwego kopa do dalszego wysiłku i warto ją traktować także jako formę motywacji.

Jeśli nie macie dość czytania o błędach, zapraszamy do lektury naszego artykułu „Początkujący programista i jego błędy”.

<p>Loading...</p>