Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
18.05.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jak wygląda i działa odrodzony system AmigaOS

Poznaj dodatki i usprawnienia, które pojawiły się w najnowszej aktualizacji AmigaOS w wersji 3.2.

Jak wygląda i działa odrodzony system AmigaOS

AmigaOS, czyli system operacyjny, który działa na kultowych już maszynach 68k, otrzymał właśnie swoją najnowszą aktualizację - 3.2. Aktualizacja zawiera ponad 100 nowych funkcji, masę zmian, dotyczące praktycznie wszystkich komponentów tego systemu operacyjnego, oraz poprawki, które z pewnością znacznie polepszą UX podczas korzystania z kultowej Amigi. 

AmigaOS 3.2 jest dostępny na płycie CD i zawiera wszystkie dyski oraz AmigaOS Kickstart ROM - są to wszystkie odmiany, które pozwolą uruchomić system na dowolnej Amidze. Program jest również dostępny tutaj

Poniżej przyjrzymy się różnym dodatkom i usprawnieniom, które pojawiły się w najnowszej aktualizacji AmigaOS.

Integracja ReAction GUI Toolkit

Usprawnienie to umożliwia użytkownikom AmigaOS 3.2 korzystanie z szeregu istniejących już aplikacji i zapewnia o wiele prostszą przenaszalność oraz cross-development między różnymi wersjami systemu operacyjnego. Co więcej, ReAction GUI Toolkit nie wymaga dodatkowej instalacji - można go bez problemu uruchomić nawet na systemach 68000.

ReAction ma również swój własny edytor preferencji oraz nowy edytor tekstu o nazwie “TextEdit”. Poprawiono również Classes z poprzednich wersji, tak aby przenieść ich charakterystykę i wygląd do Amiga 3.2.

Wbudowana obsługa obrazów dysków Amigi

Funkcja ta pozwala na montowanie i uruchamianie plików, które funkcjonują jak dyskietki, które uruchamialiśmy kiedyś na Amidze. Twórcy stworzyli również “Workbench”, w którym można zamontować dany obraz - obsługa nie jest skomplikowana, bo wystarczy w niego podwójnie kliknąć. Według twórców sam dostęp do takiego dysku jest szybki i nie wymaga dużej ilości pamięci. Co więcej, dzięki nowej funkcji będzie można zamontować wiele dysków na raz. 

Zintegrowany system pomocy

Twórcy wprowadzili “Reference Manual”, który opisuje wszystkie komendy i najbardziej skomplikowane tematy dotyczące korzystania z AmigaOS. Mamy tutaj również “Help hub”, który jest oparty na AmigaGuide - można go uruchomić za pomocą przycisku HELP. 

Co więcej, bazę danych pomocy można szybko przeszukać z poziomu Shell/CLI. Wiele programów również zawiera elementy tego systemu pomocy.

Usprawnienia dotyczące UI

W tej kategorii również dodano sporo nowości. Elementy do scrollowania i paski przewijania mają teraz, na przykład, elementy trójwymiarowe oraz ciemniejsze tło. Poniżej również możecie zobaczyć, jak usprawniono wygląd Amigi, jeśli chodzi o Workbench, Preferences oraz wiele innych:

Podsumowanie

Amiga otrzymała porządną metamorfozę - znacznie unowocześniono jej wygląd oraz funkcje, będąc jednak wiernym temu, jak system wyglądał kiedyś i w jaki sposób zapisał się w pamięci użytkowników. Oprócz wyżej opisanych zmian, w Amidze znajdziemy również masę nowych komend i ulepszone działanie powłoki. Funkcji i usprawnień jest oczywiście o wiele więcej, a szczegółowy opis wszystkich możesz znaleźć tutaj

<p>Loading...</p>