Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.03.20205 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jak pogodzić dodatkowy projekt z byciem rodzicem jako Programista

Jak znaleźć czas na wszystko i zachować work-life balance? Sprawdź, jak rozwijać własny projekt i realizować własne pasje, nie zaniedbując przy tym rodziny.

Jak pogodzić dodatkowy projekt z byciem rodzicem jako Programista

Rodzina jest najważniejsza. Jednak realizowanie własnych pasji i rozwijanie się jest także istotne. Dla programisty może to być np. okazja zrealizowania dodatkowego projektu poza miejscem zatrudnienia. To często sposób nie tylko na dodatkowy zarobek, ale przede wszystkim na zdobycie nowego doświadczenia, być może zrealizowanie tkwiącego od lat w głowie pomysłu.

Dziś chcielibyśmy pokazać Wam, że można z powodzeniem połączyć życie rodzinne z tworzeniem dodatkowych projektów w domu. Tak, to jak najbardziej możliwe. Nie ma tu znaczenia, czy jesteście rodzicem jednego dziecka, czy kilkuletnich bliźniaków. W każdym przypadku można znaleźć rozwiązanie. Oto kilka praktycznych porad, jak w hałaśliwym, pełnym ruchu życiu rodzinnym, Software Developer może poradzić sobie z dodatkowym projektem.

Na początek jedna ważna uwaga: musisz zdawać sobie sprawę, że rodzina potrzebuje Cię w takim samym stopniu, jak Ty jej potrzebujesz. Dlatego dodatkowy projekt nie może być realizowany kosztem pogorszenia relacji czy osłabienia więzi z najbliższymi. Kluczem jest termin, który robi ostatnio dużą furorę: work-life balance. Napisaliśmy o nim szerzej w jednym z naszych artykułów. Tutaj przypomnimy tylko, że chodzi o zachowanie zdrowego rozsądku i równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym.

Dotyczy to również sytuacji, gdy realizujecie w domu dodatkowy projekt programistyczny. Wielu koderów doskonale wie, że gdy człowiek pochyla się nad problemami programistycznymi, zaczyna kodować, szybko zatraca poczucie czasu, wpada w inny świat. Od razu należy zatem podkreślić, że praca nad dodatkowym projektem wymagać będzie dużo dyscypliny i samozaparcia, aby nie była realizowana kosztem życia rodzinnego. Nie będzie to łatwe, dlatego postaramy się pokazać Wam odpowiednią strategię działania, którą można sprowadzić tak naprawdę do zaledwie kilku, ale za to bardzo ważnych punktów.

Dlaczego chcesz realizować ten projekt?

To kluczowe pytanie, na które trzeba odpowiedzieć sobie jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z dodatkowym projektem. Musisz wiedzieć, dlaczego chcesz poświęcić część czasu, który mógłbyś spędzić z przyjaciółmi, rodziną na pracę. Ważne, żebyś miał własną listę priorytetów (na papierze, w komputerze, smartfonie, na ścianie, w głowie – to bez znaczenia), listę tego, co jest dla Ciebie najważniejsze, co chcesz osiągnąć w życiu. Ten dodatkowy projekt również może znaleźć się na Twojej liście.

Gdy odpowiesz sobie na pytanie, dlaczego chcesz realizować ten właśnie dodatkowy projekt, postawisz fundament dla swojej motywacji. To będzie bodziec, który wesprze Cię w pracy. Takich powodów, dla których pragniesz wykonać dany projekt, może być oczywiście wiele. Niektórzy programiści twierdzą nawet, że im więcej motywatorów, tym łatwiej przebrnąć przez dodatkową pracę. Jeśli znasz cel, do którego dążysz i powód, dla którego tam chcesz dotrzeć, zawsze znajdziesz w sobie tę odrobinę siły i samozaparcia, które dadzą Ci moc do dalszego wysiłku. Poza tym, znając odpowiedź, dlaczego chcesz poświęcać czas wolny na dodatkowe programowanie, będziesz mógł przejść do kolejnego punktu naszej strategii.

Porozmawiaj z rodziną

Zanim zaczniesz pracę nad dodatkowym projektem, porozmawiaj o swoich planach z żoną/mężem i najlepiej również z dziećmi, jeśli są już w tym wieku, gdy chociaż odrobinę rozumieją, czym się zajmujesz (wtedy będą miały pewność, że są dla Ciebie ważne i liczysz się z ich zdaniem). Musisz wyjaśnić najbliższym, dlaczego chcesz poświęcić część wolnego czasu na pracę. Jeśli przerobiłeś rzetelnie poprzedni punkt, znajdziesz bez trudu argumenty. Pamiętaj, praca nad dodatkowym projektem w domu to nie tylko Twoja sprawa. To sprawa rodzinna. To właśnie partnera/partnerkę i dzieci dotkną konsekwencję Twojej decyzji. Tym bardziej powody takiego kroku muszą być istotne, ważne. Oczywiście wiele zależy od waszych relacji, ale jest duża szansa, że dopóki będziesz szczery wobec członków Twojej rodziny, spotkasz się ze zrozumieniem i wsparciem.

Ustal zasady

Gdy już uzyskasz aprobatę rodziny w kwestii dodatkowego projektu, warto ustalić przynajmniej ramowo zasady, jakie powinny panować przez ten czas w domu. Dotyczy to szczególnie tych programistów, którzy po raz pierwszy będą pracowali nad dodatkowym projektem. Gdy takie prace były już podejmowane w przeszłości przez programistę, domownicy zazwyczaj wiedzą już czego się spodziewać. Musisz wyjaśnić najbliższym, że czasami zdarzy Ci się kodować do późnej godziny nawet kilka dni z rzędu.

Szczególnie wtedy będziesz potrzebował wsparcia, dotyczy to nawet najprostszych domowych obowiązków wykonywanych przez Ciebie, które w tym czasie będzie musiał przejąć ktoś inny. Znowu musisz wyjaśnić, czemu mają służyć takie okresy intensywnej pracy do późna. Przeważnie chodzi tu o osiągnięcie wyznaczonych na dany etap projektu celów, zachowanie harmonogramu prac, tak aby potem projekt nie przedłużał się kosztem życia rodzinnego.

Każdy potrzebuje przerw i odpoczynku. Ty również będziesz tego potrzebował, pracując w domu nad dodatkowym projektem. Powinieneś zobowiązać się, że te wolne chwile będziesz spędzał właśnie z rodziną. Nie unikaj wspólnych spacerów, zabawy z dziećmi, wspólnych wypadów na miasto, zabierz żonę/męża na kolację lub spędźcie wspólnie wieczór w domu. Tak będzie z jednej strony uczciwie (oczekujesz wsparcia, ale dajesz również coś od siebie), a z drugiej – odpoczynek z rodziną będzie dla Ciebie wytchnieniem, odskocznią.

Zarządzaj czasem

Praca nad dodatkowym projektem to również sztuka zarządzania czasem. Kodowanie na zasadzie: siadam nad projektem, kiedy mam na to ochotę lub gdy pogoda nie będzie sprzyjała spacerom, to ślepy zaułek. Powinieneś z góry wybrać jeden lub kilka dni w tygodniu oraz przedział czasowy, gdy będziesz pracował nad dodatkowym projektem. Potem powinieneś skonsultować Twój harmonogram z rodziną. Z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do pewnych „kolizji” czasowych. Może okazać się, że zaplanowałeś pracę akurat wtedy, gdy zawsze robicie coś wspólnie lub jeździcie w odwiedziny do rodziców. Wtedy potrzebny będzie kompromis każdej ze stron.

Musicie razem ustalić ostatecznie taki harmonogram pracy, który jak najmniej zdezorganizuje życie rodziny. Twoja żona/mąż, znając dokładnie harmonogram pracy nad projektem, będzie mogła również odpowiednio zaplanować swój czas i obowiązki domowe. Najlepiej tworzyć taki harmonogram prac co tydzień. Wtedy będziecie mogli elastycznie przystosowywać go z jednej strony do sytuacji rodzinnej i różnych wydarzeń, a z drugiej – do postępu prac nad dodatkowym projektem.

Znajdź kąt do pracy

Mieszkanie pod jednym dachem z rodziną wymaga znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym będziesz mógł realizować w spokoju i skupieniu Twój dodatkowy projekt. Nie sprawdzi się przesiadywanie gdziekolwiek z laptopem i kodowanie. Potrzebne jest miejsce, gdzie będziesz mógł umieścić komputer, podłączyć dodatkowe urządzenia. Musisz mieć do pracy Twój własny kąt. Najlepiej, gdybyś mógł przeznaczyć na to oddzielny pokój. To musi być przestrzeń, gdzie nikt nie będzie zakłócał Twojego skupienia. Przy okazji musisz wyznaczyć granice dzieciom i nauczyć je, że gdy przebywasz w przestrzeni pracy, nie mogą do Ciebie przychodzić, poza wyjątkowymi, ważnymi sytuacjami.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów, które napotkasz, realizując dodatkowy projekt w domu, ale pokazują, w jakim kierunku powinieneś podążać. Ważne, żebyś był otwarty na potrzeby Twojej rodziny i nie przedkładał pracy nad kontakt z bliskimi osobami. Przy odrobinie umiejętności i wysiłku można zachować work-life balance, nawet wykonując wiele dodatkowych projektów w domu.

<p>Loading...</p>