Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
4.08.20175 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Newsy ze świata IT. Co się wydarzyło w lipcu 2017.

Newsy ze świata IT. Co się wydarzyło w lipcu 2017.

Pomimo wakacji, branża IT wcale nie odpoczywa. Lipiec dostarczył nam kolejnych ciekawych wydarzeń. Część z nich z pewnością będzie miała ważny wpływ na dalszy rozwój IT na świecie. Oto kolejna porcja newsów dla tych osób, które lubią trzymać rękę na pulsie nowinek technologicznych. Zachęcamy do lektury w przerwie pomiędzy letnim opalaniem.
 

Polski rynek kolokacji ciągle rośnie!


Firma analityczna PMR ogłosiła, żepolski rynek kolokacji osiągnął wartość 500 mln zł w 2016 roku, co oznacza, że urósł o ponad 9% w stosunku do 2015 roku. W najbliższych miesiącach tempo wzrostu będzie jeszcze wyższe, a w przyszłym roku rynek może powiększyć się o kolejne 12,5%. W ciągu najbliższych 6 lat analitycy prognozują podwojenie wartości rynku kolokacji. Warto zauważyć, że najczęściej odbiorcami usług są firmy z branży finansowej, telekomunikacyjnej, IT, mediów i e-commerce. Tak duża dynamika wynika głównie z faktu, że kolokacja jest nawet o 50 mln tańsza, niż budowanie własnej serwerowni, a do tego ponosi się niższe koszty energii elektrycznej, zatrudnienia wykwalifikowanego personelu i eksploatacji sprzętu. Analitycy PMR podkreślają, że rosnący popyt na kolokację przełoży się wkrótce na znaczny wzrost powierzchni polskich ośrodków data center.
 

Liderzy patentów technologicznych


Jeśli zastanawialiście się kiedyś, która z technologicznych firm ma na swoim koncie najwięcej patentów, mamy dla was odpowiedź. Okazuje się, że niekwestionowanymliderem jest IBM, które bardzo dba, aby zabezpieczać swoje wynalazki. W ciągu tylko pierwszych 7 miesięcy br. ten koncern opatentował 5797 wynalazków i rozwiązań technologicznych, co daje 27 patentów na dzień. Niezły wynik, sami przyznacie. Na drugim miejscu uplasowała się firma Samsung z 4143 patentami, a podium zamknął Intel – 2064 patentów. Największy wzrost liczby patentów w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku osiągnął Facebook. Ciekawie wygląda również zestawienie liderów opatentowania wynalazków z ostatnich 7 lat. Tutaj dwa pierwsze miejsca zajmują również IBM (53926 patentów) i Samsung (44301 patentów), ale trzecie miejsce przypadło Microsoftowi (22304 patenty).

Chatbot Microsoftu woli Linuxa od Windowsa


W lipcu po raz kolejny potwierdziło się, że Microsoft nie ma szczęścia do swoich chatowych botów. Do legendy przeszły już kłopoty ze sztuczną inteligencją Tay, która rok temu, po zaledwie 16 godzinach od uruchomienia, zyskała skrajne poglądy społeczno-polityczne i stała się po prostu rasistką. Tay została w końcu wyłączona, ale po pewnym czasie Microsoft wrócił do eksperymentowania z chatbotami. Tym razem uruchomionoZo. Szybko jednak trzeba było zabronić sztucznej inteligencji wypowiedzi na tematy religijne, ponieważ zaczęła wygłaszać kontrowersyjne tezy na temat Koranu. Niestety, to nie koniec kompromitacji Microsoftu. Najpierw okazało się, że Zo nie jest zwolenniczką Windowsa 10, ponieważ woli system z numerkiem 7:

Natomiast potem Zo w dość jasny sposób pokazała, że bardziej ceni Linux niż Windows:

No cóż, szefowie Microsoft chyba nie tego oczekiwali po swoim cyfrowym pupilu. Jeśli chcielibyście sami pogawędzić z Zo, wystarczy kliknąć link https://www.zo.ai/.
 

Najnowsza generacja serwerów od IBM


W lipcu koncern IBM zaprezentował najnowszą generację serwerówmainframe IBM Z14, które potrafią szyfrować wszystkie dane na każdym etapie ich przetwarzania i przechowywania. Dane te mogą pochodzić zarówno z aplikacji, jak i z usług chmurowych oraz baz danych. Z14 jest zdolny przeprowadzić 12 mld transakcji dziennie. Serwer został wyposażony w rozbudowane funkcje kryptograficzne w odpowiedzi na rosnący problem cyberprzestępczości. Zastosowano tu m.in. zaawansowane rozwiązania kryptograficzne (pervasive encryption), które pozwalają na szyfrowanie wszystkich danych za pomocą jednego kliknięcia. Warto dodać, że to największa zmiana technologii mainframe od 10 lat, gdy wdrożono Linuxa i oprogramowanie open source. Serwery IBM Z obsługują 87% transakcji kartowych na świecie i 8 bln dolarów płatności rocznie, a także 4 mld lotów pasażerskich w ciągu roku.
 

Koniec Flash Playera w 2020 roku


Firma Adobe ogłosiła oficjalnie, że będzie aktualizowała i dystrybuowała Flash Playera tylko do roku 2020. Przyczyniło się do tego mniejsze zainteresowanie tym oprogramowaniem w ostatnich latach. Coraz więcej firm z branży IT odchodzi od Flash Playera na czele z Apple, które nie wspiera tego standardu w mobilnym iOS, podobnie - YouTube. Powoli Flash Player jest zastępowany przez HTML5. W związku z zapowiedzią Adobena GitHub pojawiła się petycja do producenta o otwarcie kodu Flash Playera, którą można jeszcze podpisywać. Petycja zostanie przesłana do firmy Adobe. Warto zauważyć, że po 2020 roku oprogramowanie Flash Player zyska status archiwalnego.
 

Sztuczna inteligencja w USB


W poprzednim miesiącu Intel zaprezentowałMovidius Neural Compute Stick. To akcelerator sztucznej inteligencji oparty na USB, który pozwala wyposażyć różne urządzenia (również deskopowe i notebooki) w funkcje przetwarzania wykorzystywane przez głębokie sieci neuronowe. W ten sposób Intel przybliża sztuczną inteligencję już za 79 dolarów. Movidius Neural Compute Stick dokonuje automatycznej konwersji sieci CNN na wbudowaną sieć neuronową. Dzięki temu można wzbogacić platformy obliczeniowe o funkcje głębokiego uczenia. Poniżej krótkie porównanie produktu Intela ze starszą wersją podobnego urządzenia firmy Fathom.

Google Glass – reaktywacja


Zapewne wielu z was sądziło, że Google Glass odeszło już na dobre do lamusa, gdy tymczasem producent z Mountain View nie powiedział jeszcze na ten temat ostatniego słowa. W lipcu okazało się, że Google bez większego rozgłosu testowało przez ostatnie 2 lata urządzenie oznaczone jako Google Glass Enterprise Edition. Wypróbowywali je pracownicy takich firm jak Volkswagen, DHL, GE i Boeing. Testerzy zostali wybrani nieprzypadkowo, ponieważ nowe inteligentne okulary, wspierające rzeczywistość rozszerzoną, przeznaczone są dla przemysłu i użytkowników korporacyjnych. Enterprise Edition otrzymały dodatkowe, nowe funkcje, których nie było w wersji dla klientów indywidualnych. Przede wszystkim Google Glass zyskały modułową budowę, która umożliwia dołączanie do okularów nowych elementów, poszerzających możliwości urządzenia.
 

Język programowania Go coraz popularniejszy!


W 2016 rokuGo zyskał miano języka roku, natomiast w lipcu wskoczył już do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych języków programowania, o czym mogliśmy się przekonać dzięki Indexowi Tiobe. W lipcu 2016 roku Go był jeszcze na 55 miejscu, a na początku br. zajmował już pozycję 13, zatem skok jest naprawdę imponujący. Jeszcze żaden język programowania w swojej karierze nie zrobił tak błyskawicznej kariery, jak Go. Google rozpoczęło pracę nad tym językiem w 2012 roku, a dziś Go wyprzedza tak popularne języki programowania, jak Swift, Ruby czy Visual Basic.

Cyfrowy ludzki mózg


IBM podpisało umowę z U.S. Air Force Research Lab, której wynikiem będzie powstanie superkomputera imitującego ludzki mózg. Zostanie do tego wykorzystana architektura neuromorficzna, wymyślona przez IBM, o nazwieTrueNorth. Sercem tej architektury jest układ scalony VLSI z układami symulującymi pracę systemu nerwowego człowieka. Do tego zostaną dołączone układy binarne, które przetłumaczą procesy zachodzące w mózgu na ciągi bitów. O potencjale TrueNorth może świadczyć fakt, że każdy z używanych tam procesorów to 5 mld tranzystorów, których zadaniem jest odwzorowanie 4096 rdzeni neuronowych. Pierwszy układ TrueNorth powstał w 2014 roku.
 

Za miesiąc zapraszamy na kolejną porcję newsów. Możecie również przypomnieć sobie tutaj, czym żyła branża IT w czerwcu.

<p>Loading...</p>