Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.03.20194 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Ścieżka kariery programisty

Naucz się dokonywać wyborów tak, żeby świadomie i korzystnie kierować swoją karierą programisty.

Ścieżka kariery programisty

Ścieżka kariery programisty może rozwijać się poziomo lub pionowo. Oznacza to, że deweloper może zostać specjalistą w swojej dziedzinie lub zdecydować się podążać w kierunku stanowisk związanych z zarządzaniem.

W zestawieniu najlepszych zawodów 2017 roku magazynu „Forbes”, na pierwszym miejscu znalazł się właśnie programista. Nic dziwnego, gdyż zawód ten od dawna jest uważany za przyszłościowy, a kierunki informatyczne są oblegane. Co roku przybywa chętnych, którzy chcą rozpocząć karierę dewelopera. Pisaliśmy już o tym w artykule Czy programista potrzebuje studiów? Teraz sprawdzamy, jak może rozwijać się ścieżka kariery programisty.

Technologia ma znaczenie

Planowanie kariery programisty warto rozpocząć od wyboru technologii, w jakiej będzie się specjalizował. Tych jest oczywiście bardzo wiele. Trzeba mieć świadomość, że wybór technologii wpływa na wysokość zarobków i możliwość otrzymywania dodatkowych benefitów, a także wiąże się z wykonywaniem odmiennych projektów. Niektórzy informatycy podkreślają nawet, że na przykład programista PHP i programista C++ to dwa różne zawody. Jest w tym zapewne wiele prawdy, ponieważ różne technologie wymagają różnej wiedzy, zróżnicowanych frameworków czy bibliotek.

Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po poznaniu jednej technologii, programista zaczął uczyć się kolejnej i w ten sposób stał się bardziej uniwersalnym specjalistą. Według raportu o branży IT, który Bulldogjob przygotował na podstawie obszernego badania, najpopularniejsze obecnie języki programowania to JavaScript, Java, PL/SQL, C# i Python.

Ścieżka rozwoju

Bycie programistą to nie tylko kodowanie i realizowanie różnych projektów, ale także konieczność podejmowania ważnych decyzji. Jedną z nich jest bez wątpienia ta, która dotyczy wyboru kierunku, w jakim będziemy się rozwijali – może to być ścieżka ściśle związana z zagadnieniami technicznymi lub kariera menedżerska. Każda z nich może przebiegać w różny sposób, według różnych wariantów. Często jednak u podstaw każdej z tych ścieżek leży stanowisko młodszego programisty (Junior Developer), które przeważnie jest traktowane jako etap nauki i zdobywania doświadczenia. Potem kariera może przebiegać różnymi torami.

Programista, który chce pozostać przy ścieżce technicznej, może objąć stanowisko na przykład Developer Manager, a potem kolejno Senior Developer, Technical Lead, Architect i Technical Project Manager. W przypadku kariery menedżerskiej, ścieżka może układać się na przykład w ten sposób: Senior Developer, Team Leader, IT Manager i na końcu IT Director. Oczywiście wybór odpowiedniej ścieżki powinien zależeć tak naprawdę od naszych zainteresowań i predyspozycji. Nie każdy nadaje się przecież do tego, żeby zarządzać pracą innych osób. Istnieje jednak możliwość połączenia obu ścieżek: bycia ekspertem oraz umiejętności zarządzania zespołem IT. Wtedy programista może liczyć na dużo wyższe wynagrodzenie, a co za tym idzie - również prestiż.

Bardzo ważne jest jednak, aby nie zwlekać zbyt długo z określeniem, jaką ścieżką chce się podążać. Im później programista zdecyduje się, czy chce zostać ekspertem - Architektem, czy też Project Managerem, tym trudniejsze jest przejście na ten etap. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy pracownik z wieloletnim stażem uznaje, że chciałby zarabiać więcej, ale okazuje się, że na danym stanowisku po prostu już nie może. Krótko - nie należy zwlekać z decyzją, jaką ścieżką programistyczną chcemy podążyć.

Forma zatrudnienia

Rozwijając naszą ścieżkę kariery jako programisty, powinniśmy zwrócić także uwagę na kwestie związane z formą zatrudnienia. To również ma wpływ na naszą drogę zawodową. Najczęściej do wyboru mamy umowę o pracę, czyli stałe zatrudnienie oraz wykonywanie obowiązków w ramach kontraktu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Umowa o pracę to przede wszystkim stabilność zatrudnienia, a przy okazji możliwość korzystania ze wszystkich przywilejów wynikających z Kodeksu pracy, jak prawo do płatnego urlopu, zwolnienia lekarskie, pakiety socjalne itp. Z drugiej strony - praca na kontrakcie, to najczęściej wyższe wynagrodzenie, a także większa elastyczność, jeśli chodzi o kształtowanie swojego rozwoju zawodowego. Kontrakt zapewnia również swobodę w wyborze projektów, nad którymi będziemy pracowali. Możemy wtedy robić rzeczywiście to, co nas interesuje, co jest dla nas wyzwaniem zawodowym. Warto dodać, że najczęściej kontrakt wybierają doświadczeni programiści, którzy mogą już pochwalić się ciekawymi osiągnięciami zawodowymi.

Rozwój kariery programisty może przebiegać różnymi etapami i rozwijać się w różnych kierunkach. Duży wpływ na to mają nie tylko umiejętności i doświadczenie pracownika, zdobyte certyfikaty (np. Oracle, Microsoft), ale także specyfika firmy, dla której wykonuje się pracę. Warto jednak w przemyślany sposób zaplanować swoją karierę. To pozwoli dążyć do jasno postawionego celu. W końcu Seneka nie przez przypadek mawiał, że żaden wiatr nie jest pomyślny, jeśli nie wiadomo, do jakiego portu płynąć. Dlatego rozwój naszej kariery nie powinien być dziełem przypadku, ponieważ efekt może nie być zadowalający.

<p>Loading...</p>