Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.11.20192 min
Paweł Dąbrowski

Paweł DąbrowskiRuby developer, Team Leader, blogerpdabrowski.com

Ruby on Rails - czy ma jeszcze sens?

Zastanawiamy się nad mocnymi stronami frameworka Ruby on Rails.

Ruby on Rails - czy ma jeszcze sens?

Choć Railsom do pełnoletniości brakuje jeszcze kilku lat, to śmiało można powiedzieć, że są one już bardzo dojrzałym rozwiązaniem. Czy jednak - w dzisiejszym świecie IT, ciągłym zalewie nowoczesnych rozwiązań i dążeniu do coraz większej wydajności aplikacji internetowych - jest jeszcze dla nich miejsce?

Trudno ukryć, że w erze Node.js oraz innych szybkich architektur, Ruby on Rails dostaje sporej zadyszki. Mimo to framework nadal jest bardzo popularny i wielu nowych programistów właśnie z nim rozpoczyna swoją przygodę w świecie IT.

Należy więc zadać sobie pytanie: czy używanie Ruby on Rails ma jeszcze sens?

Aktywna społeczność

To jedna z największych zalet tego frameworka. Wciąż mnóstwo osób oraz firm projektuje rozwiązania, które z powodzeniem możemy wykorzystać we własnej aplikacji, zmniejszając tym samym czas potrzebny na stworzenie w pełni działającego produktu, gotowego do uruchomienia w środowisku produkcyjnym.

Model MVP

Jeżeli mówimy już o produktach gotowych do wdrożenia i pokazania szerszej publiczności, to Rails w tym przypadku nie ma sobie równych. Dzieło David Heinemeier Hanssona idealnie sprawdza się jako narzędzie do szybkiego tworzenia produktów z minimalną ilością funkcjonalności wymaganych do prawidłowego funkcjonowania aplikacji i uzyskania wiadomości zwrotnej, która pozwoli na zatrzymanie lub dalszy rozwój projektu.

Niski próg wejścia

W przeciwieństwie do innych technologii, używając Ruby on Rails, można relatywnie łatwo napisać pierwszą aplikację bez większego doświadczenia w języku Ruby. Dzięki temu więcej firm decyduje się na stworzenie pierwszej wersji własnego produktu, nie posiadając nawet wystarczającej wiedzy technicznej oraz zasobów ludzkich.

Elastyczność

Poza szybkością tworzenia aplikacji, framework zaskakuje także swoją elastycznością. Nagła zmiana planów odnośnie używanego silnika bazy danych? Nie ma problemu, wystarczy zaktualizować plik konfiguracyjny bazy danych. Potrzeba udostępnienia API dla aplikacji mobilnej w zwykłej aplikacji webowej? Nic prostszego.

Przewidywalność

Ogromną przewagą Rails nad innymi, „świeżymi” rozwiązaniami, jest przewidywalność. Przez te wszystkie lata dokładnie poznaliśmy wszystkie jego mocne i słabe strony. Wiemy, do jakich celów bez obaw możemy go zastosować. Jest z pewnością gotowy do stworzenia rozwiązań największego kalibru, o czym świadczą różne dobrze znane serwisy, napisane właśnie przy użyciu Ruby on Rails, np. Github, Shopify czy Airbnb.

Atrakcyjność

W czasach tak ogromnego zapotrzebowania na nowych specjalistów IT, przyjazna i intuicyjna architektura oraz przejrzysta składnia danego rozwiązania to bardzo ważna kwestia. Decyduje ona bowiem o tym, czy młody adept programowania zainteresuje się daną technologią oraz nie porzuci jej nauki później. Railsy z pewnością wpisują się w definicję atrakcyjnej technologii. Poza gotowymi do użycia rozwiązaniami, dostajemy do dyspozycji także interesującą i czytelną składnię, która ułatwia naukę na początku drogi i umila tworzenie oprogramowania na dalszych etapach.

Bez względu na to, czy programiści zaczynający swoją przygodę programowania z Rails, specjalizują się później w innych rozwiązaniach, czy pozostają dalej z Ruby, używanie tego frameworka ma nadal bardzo duży sens i nie zmieni się to przez kolejne miesiące.

<p>Loading...</p>