Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
12.06.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Czym zajmuje się geoinformatyk?

Dowiedz się więcej o geoinformatykach, dzięki którym działają takie aplikacje, jak Uber czy Tinder. Poznaj kierunek studiów przygotowujący do tego zawodu.

Czym zajmuje się geoinformatyk?

Co mają ze sobą wspólnego nawigacje samochodowe, drony i większość mobilnych aplikacji na smartfony? Odpowiedź jest prosta - potrzebę zlokalizowania się w przestrzeni i nawigowania do określonego celu. Większość nowoczesnych systemów informatycznych wymaga dostępu do map cyfrowych. Mowa tu nie tylko o mapach adresowych i satelitarnych, ale też tych, które obrazują infrastrukturę techniczną i trójwymiarowe modele miast. W naszych czasach działanie takich systemów jest niczym chleb powszedni, ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak powstają?

Wszystko to nie udałoby się bez geoinformatyków - to właśnie oni tworzą systemy informatyczne z wykorzystaniem danych przestrzennych. Wiedza geodezyjno-kartograficzna jest w cenie, a geoinformatycy są wykształceni wszechstronnie – przecież umieją również programować. Zapotrzebowanie na ich usługi systematycznie rośnie.

Kim są geoinformatycy?

To osoby, które zajmują się analizą i przetwarzaniem danych przestrzennych, które uzyskują dzięki pomiarom wykonanym przy pomocy narzędzi geodezyjnych, dronów czy skanerów 3D. Blisko im do informatyki i programowania, matematyki i fizyki - a do tego pasjonują się geografią i studiowaniem map. Ta praca wiąże się w końcu z szeregiem skupiających w sobie wszystkie te dziedziny działań, takich jak zdobywanie wiedzy na temat Ziemi i zjawisk, które na niej zachodzą.

Przykład? Geoinformatycy - w zależności od dziedziny jaką się zajmują - mogą między innymi lokalizować stanowiska archeologiczne w oparciu o zdjęcia lotnicze. Zajmują się także przewidywaniem trzęsień Ziemi i badaniem skutków klęsk żywiołowych lub sprawdzają, jak rozmieszczenie i wielkość budynków w metropolii wpłynie na rozprzestrzenianie się wody podczas powodzi.

Dodajmy, że eksperci w tej dziedzinie bardzo często pracują także w dużych korporacjach, na przykład placówkach bankowych. Odpowiadają w nich za analizy zaciągania kredytów dla danego rejonu geograficznego, z uwzględnieniem danych i cech ludzi, którzy te kredyty biorą. Geoinformatycy tworzą również aplikacje mobilne, bez których przeciętny człowiek nie wyobraża sobie już życia - takie jak popularne aplikacje taksówkowe czy oparte o geolokalizację aplikacje randkowe.  

Edukacja

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie nauki na kierunku umożliwiającym podjęcie późniejszej pracy w tym zawodzie. Jedną z uczelni, która kształci przyszłych specjalistów w tej dziedzinie jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. We współpracy z firmą Sages prowadzone są tam studia podyplomowe Geoinformatyka i Geostatystyka, które koncentrują się na aspekcie praktycznym zagadnień geoinformatyki.

Co ważne - większość zajęć, bo aż 70%, realizowana jest w postaci warsztatów. W toku studiów wykorzystywane są darmowe technologie typu open-source, co umożliwia bezpośrednie zastosowanie uzyskanych kompetencji w dowolnym przedsiębiorstwie lub w pracy własnej, bez konieczności ponoszenia opłat licencyjnych.

Absolwenci kierunku będa potrafili tworzyć i zarządzać systemami informacji geograficznej, dokonywać rozmaitych analiz przestrzennych i gromadzić dane o środowisku Ziemi - i nie tylko. Warto zaznaczyć, że według portalu payscale.com porównującego zarobki w Stanach Zjednoczonych osoby pracujące w zawodach z tej branży zarabiają średnio między 50 000, a 60 000 USD rocznie.



Autorzy tekstu

Rafał Solecki, kierownik studiów Geoinformatyka i Geostatystyka na UKSW w Warszawie
Łukasz Kobyliński, Managing Partner w Sages, współtwórca kierunku Geoinformatyka i Geostatyka

<p>Loading...</p>