Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.09.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Zawody IT - Web developer

Zawody IT - Web developer

Według danych Agencji Netcraft w sierpniu 2016 roku na świecie działało 1 153 659 413 stron internetowych, co oznacza wzrost w porównaniu z lipcem o 80 milionów. W tworzeniu wielu z tych witryn udział mieli web developerzy. Czym dokładnie zajmują się takie osoby?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat strony internetowe przeszły ogromną ewolucję. Ich początek datuje się na rok 1989. Wiele osób byłoby ogromnie zaskoczonych, widząc ówczesne strony www: na czarnym tle znajdował się tekst, nie było grafiki. Wynikało to z ówczesnej możliwości internetu i jego przepustowości. Również język HTML był dopiero na początku swojej drogi, nie pozwalając na zbyt wiele modyfikacji. Około roku 1995 pojawiły się pierwsze grafiki, a twórcy witryn www zaczęli używać tabel. Wkrótce potem pojawił się JavaScript, który pozwolił na rozszerzenie możliwości języka HTML. Kolejny krok milowy w tworzeniu stron internetowych to pojawienie się Flasha (1996) oraz kaskadowych arkuszy stylów CSS (1998). Potem upowszechniły się systemy zarządzania treścią CMS, czyli oprogramowanie pozwalające na łatwe tworzenie rozbudowanych serwisów internetowych. Wraz ze wzrostem użytkowników mobilnych, pojawiły się strony responsywne, zaczęto wdrażać kolejne technologie i rozwiązania, co sprawiło, że kodowanie stron internetowych stało się skomplikowane. W takiej sytuacji wzrosło zapotrzebowanie na profesjonalistów, którzy potrafią tworzyć zaawansowane rozwiązania webowe, takich, jak web developerzy.

Kto może zostać web developerem?

Tak naprawdę ten zawód może wykonywać każdy, kogo interesuje tworzenie stron internetowych. Jeśli planujemy w przyszłości pracować jako web developer, warto jednak zdecydować się na studia informatyczne, które będą solidną podstawą merytoryczną do dalszego rozwoju. Coraz częściej uczelnie proponują również podyplomowe kształcenie dla web developerów, na przykład Front-End Development na Politechnice Białostockiej lub Programista Aplikacji Internetowych w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Jednak samo wykształcenie informatyczne może nie wystarczyć do zatrudnienia jako web developer. Pracodawcy zwracają dużą uwagę na doświadczenie i umiejętności. Dużym ułatwieniem w zdobyciu stanowiska związanego z kodowaniem stron www jest bogate portfolio. Dlatego warto tworzyć jak najwięcej projektów i wzbogacać swoje portfolio, którym będzie można pochwalić się w czasie spotkania rekrutacyjnego.

Chcąc pracować na stanowisku web developera, trzeba koniecznie poznać również różne języki programowania i technologie. Wiedza, jaka będzie niezbędna, zależy od tego, czy projekty będą wykonywane na stanowisku front-end developer, czy back-end developer. W pierwszym przypadku chodzi o wszystko, co widać na stronie internetowej, o interfejs graficzny. Tutaj konieczne będzie poznanie HTML, CSS i JavaScript. Natomiast back-end developer zajmuje się logiką po stronie serwera i powinien znać przynajmniej jeden z takich języków programowania, jak Python, Ruby, PHP (przy okazji koniecznie trzeba zgłębić tajniki WordPressa, który z systemu dedykowanego blogom przekształcił się w jeden z najpopularniejszych obecnie CMS-ów), Java, .NET lub NodeJS. Warto także poznać najpopularniejsze frameworki, ponieważ ta wiedza może przydać się potem wielokrotnie w pracy na stanowisku web developera. W obszarze front-end trzeba zwrócić uwagę na platformy JavaScriptowe, jak AngularJS, ReactJS lub EmberJS, które wykorzystuje się do tworzenia nowoczesnych stron internetowych. Ich znajomość często nie jest wymagana, ale pomaga w awansie i jest dużym atutem przy negocjowaniu wynagrodzenia. Po stronie back-end znacznie przyspieszą development takie frameworki, jak Ruby on Rails (Ruby), Django (Python), Laravel lub Symfony2 (PHP) i Express (NodeJS). Bardzo ważne dla współczesnego web developera są również narzędzia, które znacznie ułatwiają programowanie i pozwalają zautomatyzować często powtarzane czynności (np. WebStorm).

Czym zajmuje się web developer?

Web developer należy do zespołu, który zajmuje się tworzeniem stron internetowych, ale jego praca skupia się na wykonaniu programistycznego zaplecza, zapewniającego serwisowi poprawne działanie. W dużym skrócie polega to na opracowaniu kodu w wybranym języku programowania i w odpowiedniej technologii. W ten sposób zostaje zapewniona odpowiednia funkcjonalność strony oraz jej właściwa budowa. Web developer projektuje i tworzy dedykowane oprogramowanie, tworzy szablony na podstawie projektów graficznych, zajmuje się opracowaniem interfejsu użytkownika, ale także przygotowuje dokumentację techniczną dla użytkownika oraz zajmuje się diagnostyką błędów w działaniu strony internetowej.

Na co dzień web developer współpracuje z web designerem, który zajmuje się stroną graficzną strony. Czasami również ta współpraca rozszerzana jest na copywritera, dostarczającego content do serwisu oraz na administratora witryny. Praca wykonywana jest oczywiście za pomocą komputera, a kodowanie strony odbywa się zgodnie z wytycznymi zleceniodawcy. Zarobki zależą od doświadczenia, stażu oraz od zajmowanego stanowiska (Junior, Senior). W przypadku Juniora, wynagrodzenie miesięczne zwykle nie przekracza 4000 zł, natomiast zarobki Seniorów rozpoczynają się od sumy 6000 zł.

Liczba stron internetowych nieustannie rośnie, co sprawia, że również web developerzy mają coraz więcej pracy. Muszą jednak ciągle trzymać rękę na pulsie, żeby nadążać za najnowszymi trendami w tworzeniu serwisów www, a to wymaga także nieustannego poszerzania umiejętności.

<p>Loading...</p>