Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.03.20194 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Google wydał Android Q w wersji Beta

Sprawdź, jakie ulepszenia bezpieczeństwa, wydajności i wsparcia multimediów przynosi Android Q Beta 1.

Google wydał Android Q w wersji Beta

Wczoraj Google wydało podgląd najnowszej wersji Androida - Android Q. Ostateczna wersja powinna wyjść pod koniec roku. Na razie otrzymujemy wersję roboczą. Pojawi się kilka update'ów przez cały rok. Najważniejsze elementy tego wydania to ulepszona kontrola prywatności i bezpieczeństwa, obsługa telefonów rozkładanych, menu udostępniania, które faktycznie działa, szybsze uruchamianie aplikacji. Jest też kilka innych nowości istotnych z perspektywy dewelopera.

Pierwsze wydanie działa tylko z urządzeniami Pixel od Google, w tym Pixel 1, który w zasadzie nie jest już wspierany. Kompatybilność z niektórymi urządzeniami, innymi niż Google, powinna pojawić się wraz z drugą wersją. Co nowa wersja oznacza w praktyce?

Więcej prywatności

Trzy ustawienia dostępu do lokalizacji

W Android Q, system operacyjny pozwala użytkownikowi na większą kontrolę nad tym, kiedy aplikacje mogą uzyskać jego lokalizację. Podobnie jak w poprzednich wersjach, aplikacje mogą uzyskać lokalizację tylko wtedy, gdy aplikacja poprosi o zgodę, a użytkownik jej udzieli.

Android Q umożliwia użytkownikom udzielanie aplikacjom uprawnień do wyświetlania ich lokalizacji: tylko wtedy, gdy aplikacja jest w użyciu, przez cały czas (w tle) lub nigdy.

Na przykład aplikacja pytająca o lokalizację użytkownika w celu dostarczenia żywności ma sens. Jednak gdy zamówienie zostanie zrealizowane, aplikacja przestanie mieć dostęp, w przeciwieństwie do tego, jak wyglądało to do tej pory.

Dostęp tylko do określonych części systemu plików

Nowa wersja będzie lepiej chronić dane osobowe. Android Q zapewnia użytkownikom jeszcze większą kontrolę nad aplikacjami, kontrolując udostępniane pliki. Użytkownicy będą mogli kontrolować dostęp aplikacji do zdjęć i filmów lub kolekcji audio za pomocą nowych uprawnień. W przypadku pobranych plików aplikacje muszą korzystać z systemowego selektora plików, który pozwala użytkownikowi zdecydować, do których plików aplikacja może uzyskać dostęp. Dla programistów będą to zmiany w sposobie, w jaki apki mogą korzystać z obszarów udostępnianych w pamięci zewnętrznej.

Ograniczenia w uruchamianiu Activity, gdy aplikacja działa w tle

Android Q uniemożliwi aplikacjom przejście na wierzch, w momencie, gdy działają w tle. Jeśli Twoja aplikacja jest w tle i musi nagle zwrócić uwagę użytkownika, możesz użyć powiadomienia o wysokim priorytecie i wyświetlić pełnoekranowy intent. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji.

Ograniczenie dostępu do trwałych identyfikatorów urządzenia

Android Q ograniczy dostęp do takich identyfikatorów jak IMEI czy numer seryjny. Dodatkowo adres MAC, z jakim urządzenie będzie się łączyć do sieci WiFi, będzie od tej pory losowy.

Więcej informacji na temat ulepszenia zabezpieczeń, można znaleźć na oficjalnej stronie systemu Android.

Media, audio, grafika

Support dla kodeków AV1 i Opus

Android Q wprowadza obsługę kodeka AV1 o otwartym kodzie źródłowym. Mówi się o nim, jako o następcy HEVC, który pozwala na uzyskiwanie o 30% mniejszych plików z wideo. Umożliwi to dostawcom mediów strumieniowanie wysokiej jakości wideo na urządzenia z systemem Android przy mniejszej przepustowości. Kolejnym ulepszeniem będzie kodowanie dźwięku za pomocą Opus - kodeka zoptymalizowanego do przesyłania mowy i muzyki.

Natywne API dla MIDI

Może to spowodować wzrost znaczenia Androida przy produkcji muzyki. To API umożliwi pobieranie i przetwarzanie danych MIDI za pomocą C/C++. Na oficjalnej stronie do wglądu jest kod źródłowy.

Dążenie do uspójnienia API do grafiki 3D

Google stawia tu na Vulkan, który ma być podstawowym, szeroko stosowanym API  do wysokowydajnej grafiki 3D. Wykorzystując go, dodaje eksperymentalne wsparcie dla ANGLE, które jest warstwą abstrakcji dla OpenGL ES. To duży krok w kierunku lepszej spójności, który docenią twórcy gier i grafiki.

Wydajność

Szybsze uruchamianie aplikacji

Razem z aplikacjami z Google Play będą dostarczane profile ze wskazówkami dotyczącymi wydajności (PGO), dzięki czemu aplikacje będą uruchamiać się o kilkanaście procent szybciej. Z profili przechowywanych w chmurze mogą już korzystać urządzenia z systemem Android P i nowszymi.

Generacyjne odśmiecanie pamięci w ART

W systemie Android Q dodany został generacyjny garbage collector. Generacyjne odśmiecanie może być dużo tańsze niż pełny cykl GC. Sprawia to, że zbieranie śmieci jest bardziej wydajne, pomagając aplikacjom działać lepiej na urządzeniach wolniejszych.

Dodanie wsparcia dla TLS 1.3

Nowa wersja standardu TLS daje korzyści w zakresie większego bezpieczeństwa. Oprócz lepszego security pozwala również na szybsze o 40% nawiązanie połączenia w stosunku do TLS 1.2.

Dla deweloperów

Google walczy z dostępem do interfejsów, które nie są wystawione przez SDK. Jest cała lista interfejsów, których nie powinno się używać. Warto spojrzeć na tę listę i już dziś zacząć przygotowywać się do migracji na Android Q.

W tym roku Google Play zacznie wymagać ustawienia targetSdkVersion na 28 (czyli Android 9). Warto zapoznać się z instrukcjami migracji zapewnionymi przez Google, o ile Twoja aplikacja jest na niższej wersji docelowego SDK.

Jeszcze w tym roku Google Play będzie wymagać również obsługi 64-bitowej we wszystkich aplikacjach. Jeśli Twoja aplikacja korzysta z rodzimych zestawów SDK lub bibliotek, pamiętaj, że musisz dostarczyć ich 64-bitowe wersje.

Podsumowanie

Google planuje w sumie sześć beta systemów Android Q. Warto już teraz rozpocząć przygotowania do migracji, a także pomyśleć nad zastosowaniem nowych feature’ów. Lista nowości jest jednak na tyle okazała, że ciężko będzie skorzystać od razu ze wszystkich dobrodziejstw, zapewnionych przez nową wersję systemu od Google.

<p>Loading...</p>