Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.10.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Programowanie a książki – czy warto je kupować?

Programowanie a książki – czy warto je kupować?

Programowania można uczyć się nie tylko w szkołach czy na studiach, ale również we własnym zakresie. W tym ostatnim przypadku pomocne są różne materiały. Czy jednak w naszych czasach warto jeszcze stawiać na książki, czy lepiej poprzestać na wiedzy znalezionej w internecie?

O byciu programistą marzy coraz więcej młodych osób, co przekłada się co roku na ogromne zainteresowanie kierunkami informatycznymi polskich uczelni, o czym pisaliśmy już w artykule „Uczelnie dla programistów – które najlepsze w Polsce?”. Jednak nie wszystkie osoby, które zajmują się kodowaniem, kończą studia. Wielu z nich to samouki. Na StackOverflow znaleźć można statystyki, z których wynika, że 46 milionów osób zajmuje się na świecie programowaniem, z czego 31 milionów to właśnie osoby traktujące kodowanie jako hobby lub uczące się programowania samemu.

Jak widać, programowanie fascynuje bardzo wielu ludzi i to w różnym wieku. Nie bez znaczenia jest również fakt, że programista to zawód poszukiwany na rynku pracy, a do tego deficytowy. Komisja Europejska szacuje, że w Polsce może brakować nawet 50 tys. informatyków. W tej sytuacji nie powinno dziwić, że wiele osób uczy się kodowania nawet na własną rękę. Sprawdzamy, czy pomocne mogą być w tym tradycyjne źródła wiedzy, jakimi są książki.

Książki jako źródło wiedzy

Jeszcze kilkanaście lat temu książki były oczywistym i jednym z najlepszych źródeł informacji. Czasy się zmieniły i zmienił się dostęp do wiedzy dzięki internetowi. Dziś to właśnie on jest podstawowym źródłem informacji. W sieci można znaleźć bez większego problemu ogromne ilości płatnych i darmowych kursów, tutoriali oraz porad. Gdy nurtuje nas jakiś problem programistyczny lub po prostu czegoś nie rozumiemy, możemy zadać pytanie na jednym z forów, a prędzej czy później otrzymamy odpowiedź. W takiej sytuacji wydawać by się mogło, że nie warto sięgać po książki (bez względu na to, czy chodzi o wersje drukowane, czy o e-booki). Czy jednak rzeczywiście to prawda?

Nie spisujmy jednak od razu książek na straty. To po prostu jedno ze źródeł wiedzy, które, wbrew pozorom, jest bardzo doceniane. Świadczy o tym ogromna popularność niektórych tytułów. W Bulldogjob wychodzimy z założenia, że warto uczyć się programowania, wykorzystując różne metody i źródła wiedzy. Książki bywają bardzo pomocne szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem. Najczęściej podręczniki komponowane są bardzo precyzyjnie, układa się je tematycznie prezentując zagadnienia w kolejności, w jakiej najlepiej je poznawać.

Dużą zaletą książki jest także możliwość zabrania jej wszędzie tam, dokąd wyruszamy. Doskonale sprawdza się na przykład podczas podróży, gdy jesteśmy offline, a w pobliżu brak Wi-Fi. Wato jednak wybierać pozycje wydawnicze, które będą uzupełniały wiedzę zdobywaną na przykład w internecie, a nie będą jej dublowały.

Tak naprawdę przydatność książki w nauce programowania zależy od jej poziomu merytorycznego i od umiejętności autora w przekazywaniu wiedzy. Dlatego nie każda pozycja wydawnicza jest godna uwagi. Na rynku są jednak tytuły, które od dawna okupują listy bestsellerów.

Książki polecane

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy liczne fora i prześledziliśmy różne wypowiedzi, chcąc dowiedzieć się, jakie pozycje wydawnicze najczęściej polecają programiści lub osoby, które właśnie zdobywają wiedzę w zakresie kodowania. Niektóre tytuły powtarzały się wielokrotnie, inne były opatrywane niepochlebnymi komentarzami. Postanowiliśmy wybrać dla Was kilka najpopularniejszych pozycji wydawniczych. Poniżej przedstawiamy krótką listę. Przy okazji warto podkreślić, że w zależności od języka programowania, polecane książki będą różne, ale niektóre z nich są uniwersalne, ponieważ koncentrują się na samej idei kodowania i na dobrych praktykach.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty – Robert C. Martin

Pozycja tak naprawdę dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak pisać kod doskonały lub przynajmniej się do niego zbliżyć. To książka dla tych osób, które mają już pewne pojęcie o programowaniu i chciałyby rozwinąć swoje umiejętności. Najłatwiej będzie przyswoić wiedzę czytelnikom znającym Javę, ponieważ przykłady są prezentowane w tym języki.

Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza - Andrew Hunt, David Thomas

Lekka i niezwykle ciekawa książka dla wszystkich, którzy chcieliby poczytać ogólnie o programowaniu i o zawodzie programisty. Do tego można tu znaleźć liczne wskazówki. Dla wielu programistów to klasyka literatury informatycznej i pozycja obowiązkowa.

Symfonia C++ Standard. Programowanie w języku C++ orientowane obiektowo – Jerzy Grębosz

Książka często polecana osobom, które dopiero wkraczają w świat języka C++. Sama pozycja wydawnicza oferowana jest z dopiskiem na okładce „Łatwy podręcznik” i to określenie chyba najlepiej charakteryzuje tę książkę.

Język C++. Szkoła programowania – Stephen Prata

Bardzo chwalona pozycja wydawnicza, przez wielu czytelników określana jako jedno z najlepszych źródeł informacji o języku C++. Książka napisana przystępnym językiem, jasno tłumacząca różne skomplikowane zagadnienia kodowania w C++. Idealna pozycja dla początkujących programistów.

C#. Rusz głową! - Jennifer Greene, Andrew Stellman

Bardzo dobry podręcznik dla osób, które już coś wiedzą na temat C#, ale chciałyby uporządkować wiadomości i przy okazji jeszcze poszerzyć swoje umiejętności. Książka napisana przystępnym językiem, przejrzysta, zawierająca bardzo dużo przykładów.

To oczywiście zaledwie mały wycinek wydawniczy tego, co warto przeczytać na temat programowania, ale chcieliśmy przede wszystkim pokazać, że na rynku są dobre książki, które warto znać i z których dobrze jest korzystać, poszerzając swoją wiedzę programistyczną. A jakie pozycje wydawnicze Wy polecacie? Czekamy na Wasze propozycje.

<p>Loading...</p>