Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
31.05.20197 min
Hüseyin Polat Yürük

Hüseyin Polat YürükDirector Of DevelopmentZemana Ltd

Jak zawrzeć pokój z deadline'ami?

Poznaj 12 sposobów, dzięki którym przestaniesz zamartwiać się deadline'ami i staniesz się bardziej produktywny.

Jak zawrzeć pokój z deadline'ami?

DEADLINE… To jeden z największych koszmarów dewelopera. A może powinienem wręcz powiedzieć wróg? Nazwij to, jak chcesz.

Przyznaj się. Bardzo Cię to przeraża. Nawet teraz, kiedy czytasz te zdania, czujesz, jak jeżą Ci się włosy na głowie. Wiesz, skąd to wiem? Bo czułem to samo. Ale teraz strach to dla mnie przeszłość. Zawarłem pokój z deadlinami. Powitałem je.

Sugeruję więc, żebyś zrobił to samo. Pogódź się z nimi, zawrzyj pokój. Tylko w ten sposób możesz je pokonać. No dobrze, ale jak?

Istnieje kilka faktów, które wszyscy ignorujemy, jeśli chodzi o ustalanie terminów. Chciałbym Ci je pokazać, abyś mógł zobaczyć, że tak niewiele potrzeba, aby pogrzebać strach i zacząć cieszyć się życiem podczas pracy nad swoim projektem, nie martwiąc się datami.

Nie spiesz się, nie zmuszaj do niczego

Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, że nie możesz znaleźć spokoju, ustalając nierealistyczne daty i zmuszając swój zespół do pracy w pośpiechu. Są firmy, które rzucają wielkimi słowami i pokazują nierealistyczne rzeczy, aby zmotywować swój zespół do działań. Ale choć pewne fakty są oczywiste dla wszystkich członków zespołu, jak możesz oczekiwać, że uwierzą w to, co mówisz, jeśli jest to tak dalekie od rzeczywistości?

Bez ustalonego, a co najważniejsze - wiarygodnego terminu, nie możesz pracować spokojnie. Tak, utrzymanie spokoju jest tutaj kluczowe. Kiedy nie ufasz terminowi lub gdy ktoś mówi Ci, abyś zrobił wszystko w ograniczonym czasie, lub ktoś doda więcej zadań do projektu, nie dając na nie więcej czasu, zaczniesz maniakalnie pracować. To już nie jest skuteczna praca. To jest piekło.

Kiedy jesteś pod wpływem stresu i presji, nie jesteś produktywny. Kiedy jesteś spokojny, jesteś także świadomy, co oznacza, że ​​możesz podejmować lepsze decyzje.

Nasze szacunki są do niczego

Użytkownicy systemu Windows będą pamiętać to okno dialogowe. Szacowanie w oknie dialogowym mocno przypomina nasze szacunki, prawda?

Przyznajmy, że nasze szacunki są do kitu. Wydaje nam się, że możemy przewidzieć, ile czasu zajmie jakieś zadanie. Mamy skłonność wierzyć w to, że cokolwiek przewidzimy, się spełni.

Jednak na ogół, kiedy zgadujemy, ignorujemy wiele ważnych czynników, które mogą wpłynąć na nasze założenia. Czemu? Ponieważ jesteśmy zbyt optymistyczni.

Moim pierwszym krokiem w pogodzeniu się z deadlinem i poprawie terminów jest przyznanie się, że moje szacunki są nic niewarte. Pogódź się z tym faktem, a następnym razem będziesz bardziej świadomy, co zapobiegnie niedocenieniu wymagań. Taka postawa pozwoli Ci na przeprowadzenie dokładniejszych szacunków.

Podziel duże rzeczy na mniejsze. Łatwiej będzie Ci je oszacować.

Wystarczająco dobrze też znaczy dobrze

Lepsze jest wrogiem dobrego. - Voltaire.

Ludzie lubią wielkie wyzwania. Choć najlepsi jesteśmy w znajdowaniu skomplikowanych rozwiązań dla prostych problemów. A faktem jest, że każdy problem ma proste rozwiązanie, którego prawdopodobnie nie zauważasz.

Nie szukaj doskonałego rozwiązania. Twoja pierwsza wersja nie musi być idealna. Zbuduj pół produktu, który działa. Jeśli poczekasz za długo, zmarnujesz swoje ograniczone zasoby i cenny czas, albo nie dotrzymasz terminu, albo – co gorsza – nic nie zrobisz, ponieważ dążysz do doskonałości.

Znajdź rozwiązanie, które przyniesie Ci wiele korzyści i nie wymaga wiele wysiłku. I nie zapominaj, że dobre może być później przekształcone w lepsze.

Nie bądź zbyt optymistyczny - bądź realistą

Często spotykam menedżerów, którzy są zbyt optymistyczni, co sprawia, że ​​wyznaczają nierealne terminy, aby zmotywować zespół. To jest bardzo złe podejście. Nie mówię, że powinieneś być pesymistycznie nastawiony do przyszłości. Wręcz przeciwnie, mówię, że powinieneś być w stanie przewidzieć każdą możliwość, która może spowodować zator. Gdy widzisz takie możliwości, możesz je rozważyć i przeprowadzić dokładniejszą ocenę.

W firmie są różne zespoły. Inżynieria, rozwój, marketing itp. Gdy zespół od rozwoju zmusza Cię do wyznaczenia jakiegoś terminu w najbliższej przyszłości, a Ty wiesz, że nie podołasz zadaniu w tak krótkim czasie, nie powinieneś dać na siebie wpłynąć. Oni chcą po prostu wykonać swoją pracę jak najszybciej. Pamiętaj, że każdy zespół myśli ze swojej perspektywy.

Rozróżnij „musisz” od „możesz zrobić” i „chcesz”

Zrozumienie jest tutaj kluczowe. Jakie są podstawowe wymagania dotyczące wydania produktu? Zwykle zespół produktowy ma trudności z ich odróżnieniem.

Kiedy masz spotkanie, jeden z członków zespołu powie Moglibyśmy to wdrożyć, przyniesie nam tyle wartości, albo Powinniśmy to wprowadzić. Patrzą z własnej perspektywy. Ok, możemy to zaimplementować i może to przynieść nam pewną wartość, ale ważne pytanie brzmi: Czy teraz tego potrzebujemy? W pierwszej wersji?

W większości przypadków odpowiedź brzmi NIE. Rzeczy, które musisz zrobić, to to, na czym powinieneś się skupić. Wyeliminuj zadania, które możesz lub chcesz zrobić. W większości przypadków nie powinny one nawet podlegać negocjacjom.

Mów nie

Jest jeden ważny fakt, o którym zwykle zapominamy, gdy mówimy „tak”. Automatycznie mówimy wtedy “nie” rzeczom, które obecnie musimy zrobić. Kiedy mówisz „tak” dla czegoś nowego, nie myślisz o wpływie, jaki będzie to miało na twoje dotychczasowe działania.

Dodajmy więcej zadań do projektu po ustaleniu terminu. - Twój projekt powinien się zmniejszać z czasem, nie zwiększać!

Skupiliśmy się na tym, co ważne. Ale co ze szczegółami? Zastanówmy się, jakie szczegóły mogą powodować problemy w przyszłości. - NIE. Ignoruj ​​każdy szczegół pierwszej wersji. Nie próbuj przewidzieć przyszłości.

Jedynym sposobem, aby zrobić więcej, jest mieć mniej do zrobienia.

Nigdy nie zmieniaj terminu

Widzę, że zespoły projektowe mają zły nawyk, który może źle wpłynąć na rozwój ich produktu: zmiana terminu.

Kiedy nie dotrzymują terminu, ustalają nowy. Jeśli nie mogą go dopiąć, ustawiają inny. Kiedy robią to wielokrotnie, staje się to nawykiem. Wtedy ten zły nawyk zamienia się w ich kulturę. Inne zespoły w firmie tracą zaufanie i kwestionują pracę programistów. Co gorsza, członkowie zespołu mogą stracić zaufanie do siebie nawzajem. I do siebie samych.

Zmiana terminu jest zasadniczo przyznaniem niepowodzenia. Robienie oświadczeń w stylu: Nie udało się zaplanować wymagań, niewystarczająco mówiliśmy nie, nie skupiliśmy się na tym, co ważne, pchaliśmy nasze zespołu do nierozsądnej pracy w rozsądnym czasie.

Zawsze trafimy na jakieś problemy

Zbyt optymistyczne podejście sprawia, że nie przewidujemy, że mogą wystąpić problemy. Bądź świadomy - prawdopodobnie coś pójdzie nie tak. A to spowoduje, że stracisz trochę czasu na naprawianie różnych rzeczy. Bądź przygotowany na złe scenariusze. Nie twierdzę, że powinieneś być pesymistą i próbować przewidzieć przyszłość i przygotować siebie i swój zespół na nieznane. Znajdź równowagę między optymizmem a pesymizmem. Bądź realistą.

Moje doświadczenie pokazało mi, że w rozwoju oprogramowania niektóre rzeczy zawsze się nie udają. Moja rada dla Ciebie:

Dodaj trochę czasu do terminu, zanim go ustalisz, przygotowując się tym samym na to, że coś pójdzie nie tak.

Nie dodawaj więcej osób do projektu

Wiele osób uważa, że ​​mogą przyspieszyć proces, jeśli dodadzą więcej członków projektu. Zapominają jednak o bardzo ważnym punkcie. Pamiętajmy o prawie Brooksa:

Dodawanie zasobów ludzkich do późnego projektu programowego jeszcze bardziej go opóźnia.

Według Brooksa istnieje osoba przyrostowa, która po byciu dodaną do projektu, pochłonie więcej czasu, a nie mniej. Dlaczego to działa w ten sposób?

  • Osiągnięcie wydajności przez nowych członków wymaga czasu. Najpierw będziesz musiał je kształcić. Ograniczyłeś już zasoby ludzkie i będziesz musiał przeznaczyć te zasoby na edukację nowego członka. Ponadto, ponieważ są nowe, wprowadzą nowe błędy, dodatkowo opóźnią projekt.
  • Koszty ogólne komunikacji rosną wraz ze wzrostem liczby osób.
  • Dodanie większej liczby osób do wysoce podzielnego zadania, takiego jak sprzątanie pokoi w hotelu, zmniejsza ogólny czas trwania zadania. Jednak inne zadania, w tym wiele specjalizacji w projektach oprogramowania, są mniej podzielne. Innym doskonałym przykładem tego od Brooksa jest ten cytat: Kobieta potrzebuje 9 miesięcy, by stworzyć dziecko, ale 9 kobiet nie stworzy jednego dziecka w miesiąc.


Kolejna mała mądrość od Richarda Daltona o tym, dlaczego dodawanie większej liczby osób jest błędne, brzmi:

Zespoły są niemutowalne. Za każdym razem, gdy ktoś wychodzi lub dołącza, masz nowy zespół, a nie zmieniony zespół.

Unikaj prokrastynacji

Pozwól, że pomogę Ci zrozumieć, o co mi chodzi. W zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie, które dotyczyło określenia terminu dla nowej funkcji naszego produktu. Rozmawialiśmy o tym, które zadania są naszym priorytetem i jak powinniśmy je skutecznie wdrażać.

Było pewne zadanie, na które zmarnowaliśmy dużo czasu. Mieliśmy trzy sposoby wdrożenia tego zadania, ale jednak jakoś utknęliśmy. Nie mogliśmy wybrać tego odpowiedniego, ponieważ programiści cały czas próbowali przewidzieć przyszłość. Zaczynali każde zdanie od: A co jeśli...

Nie możesz przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Nie próbuj na siłę przewidzieć nieznanego.

Nie mówię tutaj o wielkich decyzjach technicznych. Oczywiście dokonując wyboru swojej podstawowej technologii, powinieneś się przespać z decyzją, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. Ale nie spędzaj czasu na drobiazgach.

Nie trać czasu, zdecyduj się i ruszaj dalej

Zmień swoją mentalność z Pomyślmy o tym na Podejmijmy decyzję. Przyspieszą one Twoje postępy. Kiedy coś zostanie ustalone, stanie się jasne dla wszystkich członków zespołu. Wszyscy będą dokładnie wiedzieć, co robić.

Komunikuj się, zobacz, gdzie występuję zator

Wszystko zaplanowałeś. Zdefiniowałeś, na czym się skupić i co robić. Wiesz dokładnie, ile czasu to zajmie (prawdopodobnie będziesz się mylić). Tak więc termin został ustalony. Wystarczy? NIE.

Jak wspomniałem powyżej, zawsze istnieje możliwość, że coś pójdzie nie tak. Podczas gdy członkowie zespołu pracują nad swoimi zadaniami, coś może je zablokować, powstrzymać ich przed ukończeniem zadań na czas. Musisz zobaczyć, gdzie występuję zator i co go powoduje.

Kluczem jest komunikacja. Musisz utrzymywać synchronizację zespołów. Czasami ich członkowie zaczynają widzieć tylko swoje zadanie i może być im bardzo ciężko zauważyć, co się dzieje poza nim. W takich wypadkach powinieneś działać. Po zidentyfikowaniu zatoru - usuń go, aby członkowie zespołu mogli kontynuować pracę z miejsca, w którym utknęli.

Życzę Ci spełnienia wszystkich terminów :)


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>