Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
31.05.20194 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Telekomunikacja - niewidoczna technologia, bez której nie wyobrażamy sobie życia

Sprawdź, dlaczego warto chodzić na meetupy i jakie ciekawe tajniki wiedzy dla specjalistów IT kryją się w telekomunikacji.

Telekomunikacja - niewidoczna technologia, bez której nie wyobrażamy sobie życia

Telekomunikacja to najprawdopodobniej najszersza i najbogatsza branża IT z tych, z których korzystamy na co dzień. Operatorzy sieci komórkowych operują infrastrukturą i technologią potrzebną do zapewnienia telefonicznej obsługi rozmów oraz internetu mobilnego. Jednak dostawcami, wykonawcami i budowniczymi tej infrastruktury nie są Play, TMobile czy Orange, a firmy telekomunikacyjne, które wykorzystują niesamowicie szeroką gamę technologii i rozwiązań, by tworzyć sieci i usługi, które od dziesiątek lat ułatwiają nam życie i kontakt z innymi ludźmi. Jedną z tych firm jest Ericsson, który na koncie ma 40% światowego ruchu mobilnego.

Wraz z rozwijaniem technologii 5G, telekomunikacja staje się coraz bardziej atrakcyjną branżą w świecie IT, zwłaszcza w obliczu rozwoju IoT, opartego na tej technologii. A bez względu na to, w jakiej branży IT działasz obecnie, telekomunikacja jest najprawdopodobniej dziedziną pokrewną, choć możesz o tym jeszcze nie wiedzieć.

Dotychczas mogło się wydawać, że temat telekomunikacji to coś, co znajduje się za pewną kurtyną informacyjną. Decyzja o przejściu w tę branżę może być ciężka do podjęcia, jeśli próg wejścia wydaje się wysoki, a my po prostu nie wiemy, co wpisać w wyszukiwarkę internetową, by zacząć zgłębiać temat lub poznać firmy telekomunikacyjne.

Żeby uchylić trochę tajemnicy i zainteresować specjalistów IT bliską sobie branżą, Ericsson zorganizował Telco Camp, czyli meetup w Łodzi i Krakowie. Patryk Ząbkiewicz opowiadał na nich o Teorii Anten i o tym, jak złamać wrażenie hermetyczności telekomunikacji, by zacząć się nią interesować. Teoria Anten jest świetnym wstępem do telekomunikacji, bo do jej zrozumienia nie potrzeba wiedzy technicznej, a jedynie zacięcia do IT. Temat okazał się ciekawy nie tylko dla tych, którzy mieli zerową lub podstawową wiedzę o telekomunikacji, ale też wartościowym dla doświadczonych specjalistów.

Okazuje się, że telekomunikacja żyje kodem i jest środowiskiem deweloperów, specjalistów agile i naukowców danych. Sukces pierwszego meetupu zadecydował o organizowaniu go co miesiąc, na każdym evencie poruszając temat bliski IT, z perspektywy firmy telekomunikacyjnej.

Marcowy Telco Camp prowadził Agile Coach Ericsson - Zbigniew Jędrzejewski, który na co dzień wspiera zespoły jako scrum master oraz prowadzi coaching zespołowy i retrospekcje. Mogliśmy dowiedzieć się więcej o tym, jak wspieranie zespołów w zwinnym wymiarze wygląda w firmie telekomunikacyjnej, poznać twarde narzędzia, dowiedzieć się, jak zaplanować sprint. Jednak pod wpływem pytań, dowiedzieliśmy się również, jak poprawnie budować postawę osoby wspierającej zespół, czym jest przywództwo służebne, oraz jak kształtować w sobie postawę lidera, który służy zespołowi.

O Data Science z perspektywy dostawców usług telekomunikacyjnych opowiedział w kwietniu Marcin Szwebs, który o Data Science opowiadał nam też na łamach naszego portalu. Perspektywa była całkiem unikalna, gdyż nie tylko pochodziła z dużej firmy, ale z takiej, która zbiera dane statystyczne od operatorów sieci prosto z infrastruktury telekomunikacyjnej. Na podstawie tak gigantycznych danych, dowiedzieliśmy się dużo o relacji dostawców infrastruktury z operatorami sieci i o działaniu telekomunikacji w wielkich miastach. Marcin porównał dane z infrastruktury, zebrane w Sylwestra i zestawione ze zwykłym dniem roboczym, z perspektywy całej sieci lub jednej stacji bazowej.

Kameralność tych spotkań to ich istotna zaleta, która wytworzyła pewną przyjemną kulturę spotkania. Goście mogli poznać prelegenta przed, w trakcie i po wystąpieniu. Każdy z prelegentów był dostępny już przy samych drzwiach, by powitać gości przy rejestracji. Pytania były mile widziane na każdym etapie. Prelegenci wręcz wprost mówili, że można im przerywać, by zadać pytanie. Takie wtrącenia niejednokrotnie ubogacały temat lub kierowały prelekcje w inne ciekawe kierunki.

Tematem majowego spotkania był funkcyjny język programowania Erlang. Celem spotkania było porównanie go, jako języka uważanego za mocno specjalistyczny, do Javy. Na spotkaniu słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób można przełożyć podstawowe pojęcia obiektowe z Javy na Erlanga. Dowiedzieliśmy się też dużo o ekosystemie bibliotek Erlanga, o cechach zapewniających mu współbieżność i niezawodność, oraz o tym, jak z umiejętnością pisania w tym języku znaleźć pracę. Spotkanie poprowadził Michał Herda, specjalista Erlanga, który również gościł już na naszym portalu.

Czerwcowym tematem meetupu będzie technologia 5G. Dowiemy się o wyzwaniach instalacji infrastruktury 5G, o wadach i zaletach implementacji 5G w Polsce i Europie, oraz o wielu różnicach, jakie 5G posiada w porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami, a wszystko to w odniesieniu do przyszłości IoT. Zapisy już ruszyły, więc sprawdźcie kiedy dokładnie spotkacie się z Pawłem Owczarskim w Krakowie i Łodzi.

Zapowiada się na to, że pracownicy Ericsson mają gigantyczne pokłady wiedzy, jakimi chcą się z Wami podzielić. Z oficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że po przerwie wakacyjnej opowiedzą więcej o programowaniu w Pythonie i jak ten odnajduje się w telekomunikacji, ale też dotkną tematów miękkich i dowiemy się trochę więcej o kulturze pracy w środowisku międzynarodowym, w tym jak prawidłowo zorganizować ją na każdym szczeblu firmy.

Telco Camp odbywa się co miesiąc w Łodzi i Krakowie. W Łodzi zawsze w Meblotece Yellow, a w Krakowie w barze Hevre. Na spotkania wystarczy się jedynie zarejestrować przez formularze zgłoszeniowe, podane przy opisie wydarzenia na Meetup.com.

Jeżeli mieszkasz w Krakowie lub Łodzi, rozważ czy taki meetup przypadkiem nie jest świetną okazją, by poszerzyć swoją wiedzę z IT, poznać ciekawych prelegentów i lokalnych specjalistów, oraz wymienić się wiedzą z innymi. Pamiętaj, że możesz ze sobą przynieść tyle pytań, ile tylko chcesz, i że sam masz wpływ na to, jak potoczy się meetup.

<p>Loading...</p>