Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.01.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

WAŻNE: C językiem roku 2019!

C pokonał m.in. Pythona, zostając najpopularniejszym językiem programowania 2019 roku wg TIOBE.

WAŻNE: C językiem roku 2019!

Życie jest pełne niespodzianek. Zaszczyt bycia językiem roku według TIOBE przypadł tym razem staremu dobremu C. 

Przez wzrost popularności Pythona w ostatnich latach, można się było spodziewać, że i tym razem nie pozostawi on jeńców i zgarnie nagrodę. Nawet na stronie raportu TIOBE można przeczytać, że:

...wszyscy myśleli, że Python wygra po raz drugi z rzędu.


Zwycięzcą jest jednak C. 

Dlaczego to takie zaskoczenie? Otóż niektórzy uważają, że C, pomimo wielu zalet, niezbyt dobrze pasuje do wyzwań, z którymi mierzą się współcześni programiści. Dodatkowo obecnie dużo bardziej popularne są inne języki programowania. Zobaczmy, jakim cudem C utrzymuje się na drugiej pozycji w rankingu TIOBE, przy okazji wygrywając tytuł języka roku 2019.

Skąd taka popularność?

TIOBE uważa, że powodem popularności języka C jest mnogość małych urządzeń wydawanych w związku z Internetem rzeczy (ang. Internet of Things). Możemy również przeczytać, że C wyróżnia się na tle innych języków wydajnością i oszczędnością pamięci, co przydaje się na urządzeniach IoT o małych możliwościach.

W tym konkretnym zastosowaniu, wydaje się, że C ma dużo plusów. Pomimo tego, że jest możliwe zastąpienie go Pythonem, Go czy Rustem, to jednak w przypadku małych procesorów i ze skromną ilością pamięci, C ma znaczną przewagę. Ponadto, programiści są w stanie łatwo oszacować, jak wydajny będzie finalny produkt

Mamy IoT, ale to na razie dość mała część całego developmentu. Co z innymi językami, które C miało pokonać w rankingu za 2019 rok?

Metodologia TIOBE

Metodologia TIOBE opiera się na śledzeniu liczby wyszukiwań dla danego języka w wyszukiwarkach takich jak Google, Bing, Wikipedia, Yahoo! czy Ebay (wtf) oraz sprawdzenia liczby wyników dla frazy `+"<language> programming"`. TIOBE publikuje więc swój raport, gdzie możemy zobaczyć wyniki.

TIOBE twierdzi, że wyniki z wyszukiwarek korespondują z “liczbą wykwalifikowanych inżynierów” i są “wskaźnikiem popularności języków programowania”. W takim razie dość ciekawa wydaje się pozycja JavaScriptu, który uzyskał rating 2,4% i uplasował się na 7 miejscu. Najpopularniejsza w rankingu Java uzyskała notę 16,89%. To duża różnica, jednak najciekawsze jest, że przed JavaScriptem znajdziemy Visual Basic .NET, z ratingiem ponad 2 razy wyższym niż JS - 5,29%.

Inne ciekawe wyniki z rankingu, to D na pozycji 17, który jest znacznie wyżej niż Kotlin na 35 pozycji. Czy też język Julia (pozycja 47) przed TypeScript (pozycja 48).

Podsumowanie

Wydaje nam się, że w TIOBE faktycznie zauważyli trend związany z IoT. Jednak wiele wyników, a w szczególności niedoszacowanie JavaScript sugeruje, że ta metodologia nie do końca pokrywa się z tym, co TIOBE deklaruje.

<p>Loading...</p>