Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

1/4 przebadanych przez BoxBoat, nauczyła się kodować w trakcie lockdownu

Badanie przeprowadzone przez BoxBoat, firmę od transformacji cyfrowej, potwierdza, że 1 na 4 z ponad 1000 respondentów wykorzystało czas lockdownu na naukę kodowania.

1/4 przebadanych przez BoxBoat, nauczyła się kodować w trakcie lockdownu

Ogólnoświatowa kwarantanna zmusiła wielu ludzi do zamknięcia się w domach i wywrócenia swojego życia do góry nogami. Niemniej jednak, cytując Tolkiena przemawiającego głosem Gandalfa Szarego, nie od nas zależy w jakich czasach żyjemy, ale jak dany nam czas wykorzystamy. A więc, według badania firmy BoxBoat, która zajmuje się transformacją cyfrową, 1 na 4 respondentów odpowiedziało w ich badaniu, że wykorzystało czas pandemii, aby nauczyć się programowania.

BoxBoat utrzymuje, że w badaniu wzięło udział ponad 1000 osób.

Badanie poruszyło jeszcze temat rozwoju umiejętności technicznych przez osoby pochodzące z różnych pokoleń oraz dziedziny techniczne, w jakich respondenci się w czasie pandemii rozwijali. Podczas gdy powyższe dotyczą jednak posługiwania się technologią w pojęciu ogólnym (mamy tutaj np. wzrost umiejętności w posługiwaniu się Zoomem, Dropboxem, czy Microsoft Excel), to programowanie jest bardziej zawężoną dziedziną. 

Pandemia a nauka programowania

1 na 5 badanych twierdzi, że ich umiejętności kodowania wzrosły w czasie pandemii, a 1 na 4 mówi, że nauczyła się kodować od nowa. Ciekawi tutaj również lista technologii, których nowicjusze (i nie tylko) najchętniej się uczyli (lub rozwijali), motywatory oraz źródła, z jakich korzystali. 


Najpopularniejsze języki


Chyba nikogo nie dziwi, że na pierwszej pozycji jest Python — to w końcu język programowania uważany za relatywnie łatwy do nauki. Java i C++ są nadal popularne i pożyteczne, ale zaskakuje pozycja JavaScriptu, które znalazło się poza podium. JS wygrało w końcu jako najpopularniejsza technologia w ostatnim badaniu Stack Overflow


Największe motywatory do nauki

Przyjrzyjmy się temu, co w ogóle ludzi zmotywowało do nauki języków programowania. Największym motywatorem był oczywiście rozwój zawodowy (tutaj zagłosowało 55% respondentów). Niewiele niższy wynik otrzymał rozwój osobisty — 46% badanych — a 33% respondentów stwierdziło, że, znając jakiś język programowania, łatwiej będzie się im szukać pracy.


Najpopularniejsze źródła

Jeżeli chodzi o samą naukę, to w tym aspekcie zdecydowanie wygrywa YouTube - 66% określiło ten serwis internetowy jako swoje główne źródło wiedzy, prawdopodobnie ze względu na bardzo łatwą dostępność do materiałów naukowych. 1 na 3 osoby wybrały płatne materiały naukowe. 


Inne

Jak wspominaliśmy wcześniej, badanie dotyczyło też bardziej ogólnych koncepcji związanych z technologią. Tak więc 70% badanych stwierdziło, że ich umiejętności techniczne poprawiły się w czasie pandemii w znacznym lub umiarkowanym stopniu. 

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że istnieje też różnica pokoleniowa — najwięcej nauczyli się Millenialsi (72%), tuż za nimi jest Pokolenie X (70%), a na końcu są Baby boomers - 56% z nich potwierdza poprawę umiejętności technicznych.

<p>Loading...</p>