Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.09.20204 min
Bulldogjob

Bulldogjob

10 najlepszych programistów w historii

Poznaj listę największych koderów w historii ludzkości, przygotowaną przez Bulldogjob.

10 najlepszych programistów w historii

Przedstawiamy zestawienie najlepszych programistów, jednak nie tego roku, ale wszech czasów. Oto nasza subiektywna lista największych koderów w historii ludzkości.

1. Ada Lovelace (1815-1852)

Naszą listę rozpoczynamy od jedynej kobiety w zestawieniu. Ada Lovelace to prawdziwy symbol programistki i wzór dla wielu pań w środowisku. Ada Lovelace była Brytyjką i żyła w XIX wieku. Często jest uważana za pierwszą na świecie programistkę. Była współpracowniczką Charlesa Babbage’a, twórcy projektu maszyny analitycznej. Właśnie specjalnie dla tej maszyny Ada napisała program, który pozwalał obliczać kolejne wyrazy określonego ciągu liczbowego. To w rzeczywistości najstarszy znany współczesnym program komputerowy. Niestety, maszyna Babbage’a nigdy nie została ukończona. Więcej na temat Lovelace przeczytasz w naszym artykule o niej.

2. Dennis Ritchie (1941-2011)

Amerykański wybitny informatyk, który odcisnął wielokrotnie swoje piętno w branży IT. Najpierw był współtwórcą języka programowania B, opracowanego w Bell Labs w 1969 roku, a potem na jego bazie opracował język C razem z Kenem Thompsonem i Braniem Kernighanem na początku lat 70 XX wieku. W międzyczasie był również współtwórcą systemu operacyjnego Unix. Bez wątpienia wpłynął na myślenie o nowoczesnych językach programowania. W 1983 roku Ritchie otrzymał nagrodę Turinga, przyznawaną co roku za wybitne osiągnięcia w informatyce.

3. Bjarne Stroustrup (ur. 1950)

Niezwykły duński informatyk, który z równą pasją zajmuje się komputerami i programowaniem, jak i historią oraz filozofią. Znany jest jednak przede wszystkim jako twórca języka C++, który sam wymyślił i rozwinął jako rozszerzenie języka C. Warto dodać, że już od lat 90 ubiegłego stulecia C++ należy do czołówki najpopularniejszych języków programowania. Obecnie Stroustrup wykłada na amerykańskich uczelniach i pracuje w Morgan Stanley.

4. Guido van Rossum (ur. 1956)

Na uwagę zasługuje bez wątpienia również holenderski programista, który jest twórcą języka Python. Guido van Rossum ukończył studia w Amsterdamie, pracował w instytutach badawczych, a potem przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Tam koncentrował się początkowo na rozwoju języka ABC. Co ciekawe Python powstał z nudów – programista miał zbyt dużo wolnego czasu przed świętami w 1989 roku, a nazwa języka została zaczerpnięta z „Latającego Cyrku Monty Pythona”. Holender został uznany za wybitnego informatyka przez Association for Computing Machinery, otrzymał nagrodę NLUUG w 2003 roku. Obecnie pracuje w Dropbox.

5. James Gosling (ur. 1955)

Kanadyjczyk ma na koncie wiele różnych sukcesów IT, ale najbardziej znany jest jako ojciec języka Java, którego podstawy opracował w 1994 roku i przygotował pierwszą wersję maszyny wirtualnej. Gosling jest także twórcą implementacji Emacsa, miał również wkład w budowę NeWS. Szybko został publicznie doceniony. W 2007 roku otrzymał Order Kanady, jest członkiem National Academy of Engineering. Od 2011 roku pracuje w Google.

6. Linus Torvalds (ur. 1969)

Fiński programista, który miał bardzo duży wkład w rozwój wolnego oprogramowania. Znany jest przede wszystkim z tego, że stworzył jądro Linux. Co ciekawe, przygotowywał go w wolnym czasie, wykorzystując swój domowy komputer, a inspiracją był edukacyjny system MINIX. Pierwsza wersja Linuxa pojawiła się w 1991 roku. Obecnie Torvalds ogranicza się bardziej do nadzorowania projektu. Fin znany jest z tego, że rzadko zabiera publicznie głos. W 2012 roku Torvalds został uhonorowany Millennium Technology Prize przez Technology Academy Finland. Jest również autorem systemu kontroli wersji Git. Programista mieszka w Stanach Zjednoczonych i pracuje w Linux Foundtation. Jeśli chcesz przeczytać wiecej na jego temat, zobacz nasz artykuł "Linux, Git and offending people".

7. Brian Kernighan (ur. 1942)

O tej postaci wspominaliśmy już przy okazji Dennisa Ritchie. Kernighan pracował w Bell Labs i jest współautorem pierwszej książki na temat programowania w języku C. Ten programista jest również współtwórcą Unix i języków AWK oraz AMPL. Kanadyjczyk jest także autorem licznych programów unixowych, jak na przykład Ditroff, Cron. Obecnie Kernighan jest profesorem Princeton University.

8. Tim Berners-Lee (ur. 1955)

Brytyjski programista (również fizyk, o czym niewiele osób wie) jest znany przede wszystkim jako współtwórca usługi internetowej WWW. Zanim Berners-Lee zasłynął z tego wynalazku, miał już bardzo duże doświadczenie programistyczne (zajmował się między innymi systemami rozproszonych transakcji), pracował dla CERN w Genewie. Przełomowy w jego życiu był rok 1989, gdy Brytyjczyk zaproponował ogólnoświatowy projekt hipertekstowy i napisał pierwszy serwer (HTTPD) oraz pierwszą przeglądarkę, a także edytor hipertekstu. W 1994 roku Berners-Lee powołał do istnienia organizację W3C, którą zarządza do dziś.

9. Donald Knuth (ur. 1938)

Obecnie emerytowany profesor Uniwersytetu Stanforda, ale to przede wszystkim człowiek o ogromnych zasługach dla całej branży IT. Często określa się go mianem pioniera informatyki i ojca analizy algorytmów. Jest autorem ogromnego, wielotomowego dzieła „The Art of Computer Programming”. Przygotował między innymi program TeX (system składu drukarskiego) oraz opracował język METAFONT.

10. Ken Thompson (ur. 1943)

Kolejny pionier informatyki, współtwórca języka programowania B, a także systemu Unix. Thompson brał udział również w opracowaniu systemu operacyjnego Plan 9 oraz Inferno. Pracował razem z Dennisem Ritchie w Bell Labs. Amerykanin jest także autorem edytora QED dla systemu CTSS, gdzie po raz pierwszy wykorzystano wyrażenia regularne (wzorce opisujące łańcuchy symboli) do wyszukiwania tekstu. Od 2006 roku pracuje w Google. 

<p>Loading...</p>