Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.11.20232 min
Isabel Nyo

Isabel NyoSenior Engineering LeaderAtlassian

4 kroki przed rozmową rekrutacyjną w IT

Sprawdź, o czym warto pamiętać, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej w firmie technologicznej.

4 kroki przed rozmową rekrutacyjną w IT

W momencie, w którym wiele osób stara się o to samo stanowisko, poza kompetencjami to odpowiednie przygotowanie może okazać się kluczem do osiągnięcia celu. Dobry wynik rozmowy kwalifikacyjnej nie wystarczy. Trzeba być najlepszym.

Dochodzi tu fakt psychologiczny, że gdy poczujesz się dobrze przygotowany/a do rozmowy kwalifikacyjnej, poradzisz sobie znacznie lepiej, gdyż nie dasz się zjeść stresowi i wątpliwościom.

Rozmowa kwalifikacyjna to umiejętność, która wymaga zrozumienia i praktyki. Dobra wiadomość jest taka, że jak każdej umiejętności, można się jej nauczyć. Rzućmy więc okiem na to, jak zaplanować i przygotować się do następnej rozmowy zarówno mentalnie, jak i intelektualnie.

1. Zrozum proces

W firmach technologicznych jest zazwyczaj 4-6 etapów i w każdym z nich osoba (lub kilka osób) przeprowadzająca rozmowę, szuka innych kompetencji.

Przykładowo, w rozmowie technicznej może chodzić o zrozumienie stosu technologicznego i architektury, natomiast w rozmowie kulturowej chodzi o to, jak się dopasujesz i jaka jest wartość dodana, którą wniesiesz do firmy.

2. Zbadaj firmę

  • Sprawdź stronę internetowąfirmy, zwłaszcza sekcję „Kariera” i bloga, jeśli firma takowego posiada. (Sprawdź też przy okazji, czy nie zrezygnować z potencjalnego koszmarku karierowego. Szczegóły: 8 cech dobrego pracodawcy w IT)
  • Wyszukaj nazwę firmy w Google News, aby dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach i informacjach prasowych.


To wszystko po to, aby wyposażyć Cię w ich najlepsze praktyki, sposoby pracy i preferencje kulturowe, tak aby dostosować swoje odpowiedzi w tym kierunku podczas rozmów kwalifikacyjnych.

3. Przećwicz swoje odpowiedzi

Przejrzyj najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne i przećwicz wcześniej swoje odpowiedzi. Dowiedz się, jak sformułować przekonujące odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przećwicz wiele razy i nagraj się, tak aby udoskonalić swoje odpowiedzi. Zyskasz pewności siebie oraz doszlifujesz przy tym kompetencje przydatne później na rzeczywistej rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj o zadawaniu pytań rekruterowi.

Naucz się też wcześniej wychwytywać czerwone flagi w rozmowie kwalifikacyjnej i wyciągaj podczas spotkania odpowiednie wnioski.

4. Zadbaj o swoje zdrowie emocjonalne

Rozmowy kwalifikacyjne są stresujące niezależnie od tego, ile razy w nich uczestniczyłeś/aś. Nie ma nic złego w byciu zdenerwowanym, jeśli jednak dobre przygotowanie zbytnio Cię nie uspokoi. Nie katuj się też, jeśli Cię odrzucą. Dbaj o siebie i bądź mentalnie gotowy/a na różne przebiegi rozmów kwalifikacyjnych i ich późniejsze wyniki. Miej odwagę i wytrwałość, aby kontynuować do skutku.

PS: Pamiętaj, że Twoja wartość nie jest równoznaczna z wynikami Twojej rozmowy kwalifikacyjnej.


Oryginalną wersję tekstu znajdziesz tutaj

<p>Loading...</p>