Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
2.12.20204 min
Bulldogjob

Bulldogjob

55 chętnych na 1 miejsce. Ruszyły zgłoszenia do III edycji Dare IT

Do 6 grudnia trwa nabór do kolejnej edycji programu mentorskiego Dare IT, w ramach którego ekspertki z IT nieodpłatnie pomagają innym kobietom w zdobyciu pierwszej pracy w branży. 

55 chętnych na 1 miejsce. Ruszyły zgłoszenia do III edycji Dare IT

Do 6 grudnia trwa nabór do kolejnej edycji programu mentorskiego Dare IT, w ramach którego ekspertki z IT nieodpłatnie pomagają innym kobietom w zdobyciu pierwszej pracy w branży. 


W Polsce brakuje obecnie 50 tysięcy programistów. W całej Unii Europejskiej deficyt wynosi już 600 tysięcy. Choć zapotrzebowanie na pracowników w branży IT ciągle rośnie, a wynagrodzenie jest bardzo atrakcyjne, kobiety stanowią nadal jedynie 17% wszystkich specjalistów w europejskim przemyśle informatycznym i telekomunikacyjnym. Zdaniem ekspertów to wynik stereotypowego postrzegania branży jako typowo męskiej. Dare IT chce to zmienić.

“Dzięki programowi zdobyłam wiedzę, otrzymałam cenne rady i wskazówki, a pół roku później rozpoczęłam pracę w największym fintech’u w Europie”

– pisze Martyna, uczestniczka drugiej edycji, a obecnie Data Analyst w Klarnie (Berlin).

W poprzedniej edycji program Dare IT otrzymał 2088 zgłoszeń na 38 dostępnych miejsc, dlatego też w tym roku oferują mentoring dla co najmniej 100 kobiet. 

Nie tylko programowanie

W odróżnieniu od innych programów, Dare IT nie skupia się wyłącznie na programistkach i dołącza różnorodne zawody, które również mają swoje nie mniej istotne miejsce w branży technologicznej. W ramach projektu uczestniczki mogą liczyć na mentoring w takich dziedzinach IT jak UX, UI, Web Development, Data Science, Product Management, Digital Marketing i więcej. Każda z nich otrzyma indywidualne wsparcie od jednej z mentorek, które na co dzień pracują m.in. w takich firmach jak Allegro, Google, Booksy, EL Passion, Netguru, Polidea, czy Demant Technology Center.

"Wiem z doświadczenia, że kobietom nie jest łatwo wejść do świata IT, a nawet kiedy już w nim są, napotykają wiele przeszkód. Jako mentorka chciałabym ułatwić start w IT moim koleżankom nie tylko przez przekazanie praktycznej wiedzy, ale także podzielenie się doświadczeniami z rozmów rekrutacyjnych czy tworzenia portfolio.” - mówi Pola, jedna z mentorek tegorocznej edycji.

Od podopiecznej do mentorki

W programie swoją wiedzą dzielą się zarówno ekspertki i managerki z wieloletnim doświadczeniem, jak i dziewczyny z 2-letnim doświadczeniem, które same kiedyś były podopiecznymi programu Dare IT.

“Naszym celem jest zbudowanie łańcucha wzajemnej pomocy: kształtowanie postaw opartych na współdziałaniu i wspieraniu się nawzajem. Chcemy, by podopieczne mogły stać się w przyszłości wzorami i mentorkami dla kolejnych uczestniczek programu.”

– mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT. 

Oprócz możliwości zdobywania wiedzy pod okiem mentorki, każda uczestniczka będzie miała także możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji z rekruterką z branży IT i webinarów edukacyjnych, które wyposażą podopieczne w narzędzia, znajomości i wiedzę, które pozwolą im na szybszy i łatwiejszy start w branży.

Aplikacje można przesyłać do 6 grudnia 2020 roku przez formularz dostępny na stronie mentoring.dareit.org. Lista osób zakwalifikowanych do programu zostanie ogłoszona 16 grudnia. Spotkania będą odbywały się w ramach indywidualnego harmonogramu i potrwają do kwietnia 2020. 

Misja Dare IT

Program mentoringowy jest jedną z wielu inicjatyw mających na  celu zmniejszenie nierówności pomiędzy płciami w branży IT, jakie podejmuje Dare IT. Organizacja założona przez Aleksandrę Bis i Natalie Pilling od 2 lat prowadzi m.in. aktywną społeczność skupiającą mentorki i początkujące z branży IT, organizuje webinary edukacyjne, prowadzi cotygodniowy newsletter oraz klub książki. “Technologia zmienia i będzie zmieniać to, w jaki sposób funkcjonuje świat. Chcemy, by kobiety były częścią tych zmian i miały na nie realny wpływ.”- założycielki opowiadają o tym, skąd pomysł na Dare IT.

Dare IT w liczbach

  • 2900 zgłoszeniami na 55 miejsc w ciągu ostatnich 2 edycji programu mentorskiego
  • Konsekwentna 4.9/5 ocena zadowolenia dla programu mentorskiego
  • Społeczność Facebook Dare IT Community z +2900 aktywnymi członkiniami
  • Dwutygodniowy Newsletter Dare IT z bazą czytelników +1400

Organizatorki

Aleksandra Bis - doktorantka programu ICT & Psychology. Projektantka i społeczniczka. Na co dzień związana jest z berlińską scena technologiczną pełniąc rolę designe managerki w AirHelp, firmie wspieranej przez YCombinator. Członkini rady fundacji Girls Code Fun zachęcającej dzieci do rozwoju umiejętności z zakresu wysokich technologii. Aktywnie dzieli się wiedzą występując zarówno w roli wykładowcy jak i prelegentki na konferencjach.

Natalie Pilling - ex-CEO EL Passion, gdzie prowadziła zespół 75 ekspertów IT tworzących oprogramowanie dla polskich i zagranicznych klientów, takich jak Booksy, Polaroid, Docplanner. Natalie zrezygnowała ze stanowiska CEO, by pracować na pełny etat w Dare IT: "Będąc w IT, często byłam jedyną kobietą - nie tylko starszą, ale i jedyną w pokoju. Jestem głęboko przekonana, że wprowadzając do branży więcej kobiet z Dare IT, możemy za jednym zamachem rozwiązać problemy związane z różnorodnością i niedoborem talentów". Przed EL Passion, Natalie pracowała w zespole kierowniczym dwóch startupów early-stage w Berlinie, pomagając im znaleźć product-market fit i skalę działania. Jest absolwentką HEC Paris i Warwick Business School.

<p>Loading...</p>