Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
18.10.20225 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Antyporadnik "Jak odejść z pracy" (pół żartem, pół serio)

Sprawdź, jak odejść z pracy w stylu pracownika z piekła rodem i spalić za sobą wszelkie możliwe mosty.

Antyporadnik "Jak odejść z pracy" (pół żartem, pół serio)

W końcu nadchodzi taki koment w życiu zawodowym, że masz po prostu dość…i odchodzisz do innej pracy. Tym razem z przymrużeniem oka prezentują antyporadnik, jak nie należy odchodzić z pracy.

Uwaga — poniższy tekst zawiera przepis na pracownika z piekła rodem, którego wręcz będą błagać, by sobie poszedł i nie robił dalszych szkód. Czytasz na własną odpowiedzialność.

Przed wypowiedzeniem

Przede wszystkim narzekaj na każdym kroku na przełożonego, swój zespół i oczywiście decyzje podejmowane przez zarząd. 

Pies maruda z piekła rodem Unsplash
Pies maruda z piekła rodem — źródło Unsplash


Podkreśl, jakim niezastąpionym pracownikiem jesteś, jaką masz rozległą wiedzę w danych dziedzinach i przede wszystkim oczekuj od innych specjalnego traktowania.

Porównuj aktualnego pracodawcę do tonącego okrętu odpowiednio argumentując swoją opinię. Zasugeruj innym współpracownikom, że też powinni sobie szukać lepszego miejsca pracy.

Rozmowa z przełożonym

Zacznij od groźby: podwyżka albo wypowiedzenie. Podniesienie wynagrodzenia nie powinno być niższe niż 40% aktualnej pensji. Pamiętaj, że z takim doświadczeniem zawodowym nową pracę znajdziesz w kilka minut na LinkedInie.

Nie dawaj dojść szefowi do słowa — przecież idziesz po swoje, dlatego nie chcesz słyszeć sprzeciwu. Jeśli zacznie Cię wciągać w dyskusję rzuć zaklęcie Chcę porozmawiać o tym z Twoim przełożonym - to najlepsza metoda na podważenie autorytetu.

Jeśli szantaż nie zadziałał rzuć na stół wypowiedzenie i okrasz to swoją opinią o całej firmie, że jesteś na nią za dobra / za dobry.

Na odchodne nie zapomnij dodać “beze mnie sobie nie poradzicie” czy “No cóż, zrobiłam / zrobiłem wszystko, co w mojej mocy”.

Mem grożba podwyżka albo wypowiedzenie


Jeśli chcesz przy okazji dodać do swoich wypowiedzi nieco pikanterii skorzystaj z naszego antyporadnika “wypowiedzenie na zamówienie”.

Wyjdź z salki dumna / dumny niczym paw — to Twoja chwila chwały. Wreszcie jesteś wolnym człowiekiem i nie krępuj się chwalić przebiegiem rozmowy z innymi pracownikami. Niech wiedzą kto jest prawdziwym bohaterem.

Okres wypowiedzenia

Tutaj masz pole do manewru. Pozwoliłam sobie zebrać kilka najciekawszych zagrywek, natomiast Tobie pozostawiam dobranie “składników” do Twojej bomby.

  • Natychmiast idź na L4do końca wypowiedzenia i poświęć ten czas na odpoczynek — należy Ci się przecież.
  • Ostentacyjnie nic nie rób— dla zobrazowania pozwolę sobie przytoczyć pewne powiedzenie “Nie Twój cyrk, nie Twoje małpy”.
  • Swoją robotę rób po łebkach— totalne minimum, by nikt nie mógł Ci zarzucić, że nic nie robisz, a jednocześnie nie przemęczyć się robotą. Pamiętaj — pyszną kawą możesz się delektować i godzinę. Strefa chillu to teraz Twoje ulubione miejsce.
  • Zacznij nowe projektyhobbystycznie, czy dla nowego pracodawcy. Pracujesz przecież, tylko już nie na zyski obecnej firmy.
  • Wychwalaj swojego nowego pracodawcę — rekrutuj do swojego przyszłego zespołu co bardziej ogarniętych ludzi — szkoda, by się marnowali w tej firmie
  • Ignoruj swojego następcę i nie przekazuj swoich obowiązków — niech sobie jakoś radzi, skoro myślą, że będą w stanie Cię tak łatwo zastąpić.
  • Po prostu zniknij bez śladu— niech się zastanawiają, czy się pojawisz w biurze, czy “pracujesz” zdalnie. W tym czasie nie odbieraj telefonów i nie odpisuj na maile. Na komunikatorach niech wiedzą, że odczytujesz wiadomości, ale nic z tym nie robisz. 
  • Wreszcie bądź szczera / szczery i śmiało wygarniaj wszystkim z otoczenia co robią źle. Co Ci zrobią — wyrzucą Cię? Nie musisz już dbać o zdanie innych w tej firmie.
  • Każdemu rób łaskę niezależnie, o co Cię poproszą — to cud, że tyle z nimi udało Ci się wytrzymać tyle czasu.
  • Przypomnij wszystkim, dlaczego odchodzisz z tej firmy i co Cię w niej wkurzało — każdemu przedstaw siebie jako ofiarę systemu. Pamiętaj, by wyciągnąć wszystkie brudy i oczernić firmę, współpracowników oraz przełożonego.


Mogłabym wymieniać dłużej, ale chyba już rozumiesz co mam na myśli. Gwarantuję, że każda z powyższych zagrywek odniesie oczekiwany skutek. Znienawidzą Cię na pewno — a im więcej serca w to włożysz, tym oczywiście ciekawszy efekt.

Serial Habzin Hotel jako przykład pracowników z piekła rodemSerial Habzin Hotel — pracownicy z piekła rodem - (nie) oparty na faktach.

Ostatni dzień pracy

Zwyczajowo w ostatnim dniu pracy powinno się przynieść jakiś poczęstunek, by się godnie pożegnać, naskrobać maila pożegnalnego dla zespołu i firmy oraz zdać wszystkie sprzęty. 

Na szczęście Ty ociekasz zaj***stością, dlatego niech nacieszą swoje oczy Twoim majestatem po raz ostatni. Ubierz się wygodnie — stosownie do okazji. Na poczęstunek przecież nie zasłużyli.

Przy biurku w spokoju napisz długiego maila pożegnalnego, ociekającego jadem i pełnego osobistych uraz, brudów z życia firmy i indywidualnych haków na współpracowników. Im dłuższy, tym lepiej, a jeśli to międzynarodowa firma nie zapomnij o angielskiej wersji  wiadomości.

Czas na prezenty

Pousuwaj ślady swojej pracy z dysków wspólnych. Pomieszaj pliki albo wręcz dodaj jakieś nowe od siebie. Nie ułatwiaj zadania Twojemu następcy, niech się naszuka trochę i wykaże.

Hellboy - mem "mam dla Was prezent"


Oddając sprzęty nie czyść ich — przecież są od tego ludzie. Nie czyść też dysku laptopa ze swoich prywatnych śmieci, jeśli to nic istotnego.

Wisienką na torcie niech będzie pousuwanie wszystkich z tej firmy ze znajomych na kontach społecznościowych. Po co Ci takie osoby w kontaktach? Przecież już nie będziesz z nimi pracować.

Jeśli zaleźli Ci za skórę:

  • narób dużo spaghetti,
  • dodatkowe linijki w jakimś pseudo frameworku stworzonym na potrzeby firmy, przez które kod przestaje działać po jakiejś dacie,
  • zakomentuj testy,
  • pozmieniaj nazwy zmiennych na x,y,z,
  • usuń dokumentacje,
  • pobaw się folderem .git/objects,
  • ustaw fork bomby / time bomby,
  • każdemu w firmie na komputerze zrobić taska, że jak uruchomią komputer z rana to odpali się nieskończona pętla i zacznie tworzyć nieskończenie wiele procesów,
  • usuń bazę danych z klientami lub wręcz przeciwnie podziel się nią ze światem.


Ja to tylko tu zostawię dla przypomnienia...

Pracownik z piekła rodem

Wracając do rzeczywistości — już wiesz, jak nie należy odchodzić z pracy. Również życzę Ci, byś nigdy nie musiała / musiał mieć do czynienia z takim współpracownikiem.

Szukając nowej pracy, wystrzegaj się ofert pracy w stylu naszej antyoferty IT oraz tych 9 sygnałów ostrzegawczych na rozmowach kwalifikacyjnych

Więcej praktycznych wskazówek o szukaniu pracy, rozwoju własnej kariery i umiejętnościach miękkich znajdziesz na naszym blogu Readme.

<p>Loading...</p>