Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
5.02.20194 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Co czytają programiści?

Sprawdź, jakie książki najczęściej czytają programiści.

Co czytają programiści?

Po jakie książki sięgają programiści? Okazuje się, że nie są to jedynie lektury związane z pracą. Wśród książek czytanych przez naszych rodzimych specjalistów od kodu znaleźć można różne gatunki i różnych autorów, chociaż dominuje tu fantasy, SF i horror.

Co roku Bill Gates publikuje na swoim blogu listę ulubionych książek, które przeczytał w ostatnim czasie. To bardzo różne lektury, świadczące o szerokich zainteresowaniach człowieka, który istotnie wpłynął na programowanie i całą branżę IT. A jak to wygląda w przypadku polskich programistów? Przejrzeliśmy liczne fora, żeby dowiedzieć się, co czytują koderzy w Polsce i wybraliśmy 10 najczęściej powtarzających się tytułów.

Andrzej Sapkowski – cykl o Wiedźminie

Obecność Sapkowskiego i Wiedźmina nie powinna dziwić na liście ulubionych lektur programistów, ponieważ to cykl niezwykle popularny już nie tylko w Polsce. Kto wcześniej nie znał przygód białowłosego pogromców potworów, zainteresował się lekturą po sukcesie gry komputerowej. Historię Wiedźmina można podsumować w jednym zdaniu: napisana świetnym językiem opowieść, w której intrygujące przygody mieszają się z nutką zadumy.

Christopher Paolinii – Eragon

To najczęściej powtarzany na polskich forach programistów tytuł całego cyklu „Dziedzictwo”. Trudno stwierdzić, czy nasi koderzy ograniczają się tylko do pierwszej opowieści czterotomowej historii. Być może jest to również wpływ filmu „Eragon”. W każdym razie przygody tytułowego chłopca z krainy Alagaësii, który znajduje tajemniczy niebieski kamień, najwyraźniej przypadła do gustu polskim programistom. Nie tylko zresztą im, co można stwierdzić po liczbie sprzedanych na całym świecie egzemplarzy książki.

Gynvael Coldwind – Zrozumieć programowanie

Programiści częściej niż inne tytuły o programowaniu, wymieniają właśnie tę pozycję z 2015 roku. Tę książkę dobrze się czyta, nawet jeśli nie każdy znajdzie w niej przełomowe dla swojej kariery koderskiej informacje. Warto zapoznać się z tym tytułem i wyrobić własne zdanie na temat książki, do czego gorąco zachęcamy.

J.R.R. Tolkien – Władca Pierścieni

Cóż można napisać? O „Władcy pierścieni” i autorze powstały już liczne publikacje oraz filmy dokumentalne. Nawet jeśli ktoś nie czytał (co mało prawdopodobne), widział zapewne filmy lub chociaż słyszał o tym dziele Tolkiena. „Władca pierścieni” i sam autor już dziś są ikonami popkultury, ale jeszcze kilkanaście lat temu to była lektura elity czytelniczej. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla programistów. 

Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu

Obok książek Andrzeja Sapkowskiego, to jeden z najczęściej wymienianych przez programistów polskich autorów. Czterotomowa powieść fantasy najwyraźniej podbiła serca naszych rodzimych koderów. Nie powinno to dziwić, ponieważ Grzędowicz napisał naprawdę ciekawą historię, która została obsypana wieloma nagrodami. Warto dodać, że na podstawie powieści powstała również gra planszowa.

George R.R. Martin - Pieśń Lodu i Ognia

Cykl powieści Martina spopularyzował na całym świecie serial HBO i dziś trudno znaleźć kogoś, kto przynajmniej nie słyszałby o intrygach dokonywanych w Siedmiu Królestwach. Na podstawie cyklu powstały również gry komputerowe, karciane oraz planszowe. Historia walki o Żelazny Tron wciąga błyskawicznie i trudno oderwać się od czytania. Poza tym to dobry sposób na relaks po całym dniu kodowania. 

Trudi Canavan - Trylogia Czarnego Maga

Australijska pisarka najwyraźniej podbiła serca polskich programistów, ponieważ jej cykl fantasy również często wymieniany jest na forach jako ulubiona lektura. Uzbrojona w magię dziewczyna ze slumsów poznaje nie tylko świat, ale przede wszystkim samą siebie. Cóż, nie jest to może opowieść przełomowa dla gatunku, ale dobrze się czyta i można spędzić miło czas przy tej lekturze. To przecież w czytaniu również jest ważne.

David Allen – Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

Jedna z ważniejszych pozycji wydawniczych dla wszystkich, którzy chcą być liderami. Okazuje się jednak, że nawet jeśli ktoś nie ma takiego planu i tak może znaleźć wiele przydatnych informacji na temat produktywności, organizowania pracy i samodyscypliny w książce Allena. Nie jest to może najłatwiejsza lektura na sobotnie wieczory, ale warto przeczytać ten poradnik. Jego poglądy podzielają wielu programistów na forach.

Walter Isaacson – Steve Jobs

Niezwykła osoba Steve’a Jobsa fascynowała od dawna. Nic zatem dziwnego, że biografia twórcy firmy Apple szybko znalazła się na liście bestsellerów na całym świecie. Nie bez znaczenia jest również to, że Jobs współpracował przy tworzeniu tej książki. Biografia napisana przez Isaacsona to przede wszystkim pasjonująca opowieść o porażkach i sukcesach, o pasji tworzenia i pasji życia. Czyta się to jak dobrą powieść. Być może dlatego, że życie Steve’a Jobsa nadawałoby się na scenariusz dobrego filmu fabularnego lub książki. 

John Flanagan – cykl Zwiadowcy

Kolejny przedstawiciel Australii w naszym zestawieniu. „Zwiadowcy” to cykl fantasy przypominający czasy europejskiego średniowiecza. Chociaż seria książek Flanagana jest często przedstawiana, jako opowieść dla nastolatków, ma ona również wielu miłośników wśród dorosłych czytelników. To przede wszystkim dobrze napisana historia o uniwersalnym przesłaniu oraz interesujący bohaterowie.

<p>Loading...</p>