Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.06.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Co najbardziej przeszkadza programistom? Znamy statystyki

Sprawdź, co najbardziej przeszkadza developerom podczas pracy, a co sprawia, że najlepiej wypoczywają i są najbardziej usatysfakcjonowani swoją pracą.

Co najbardziej przeszkadza programistom? Znamy statystyki

HackerEarth, firma technologiczna z San Francisco, przeprowadziła ostatnio badanie, z którego możemy dowiedzieć się m.in., co sprawia, że programiści są najszczęśliwsi oraz co jest ich największą udręką w pracy.

Raport z badania przedstawia też wyniki dotyczące najpopularniejszych technologii oraz samej nauki kodowania, a także tego, jak programiści planują karierę i gdzie szukają pracy. Poniżej dokładniej przyjrzymy się insightom z raportu z badania od HackerEarth i porównamy to z wynikami naszego Badania Społeczności IT 2021, aby zobaczyć, jak sytuacja wygląda w Polsce. 

Co przeszkadza w pracy

Co jest największą bolączką w pracy programistów? Raport z badania HackerEarth mówi, że duża liczba spotkań, które znacznie obniżają produktywność i przeszkadzają we właściwej pracy. Na pytanie “co zwiększyłoby produktywność developerów” największa część respondentów, czyli 22%, wybrała “mniej spotkań”. Spójrzmy, jak to wygląda na wykresie:


Polscy developerzy stwierdzili natomiast, że najbardziej przeszkadza im praca nad wieloma rzeczami na raz, ale częste spotkania też uzyskały wysoki wynik. Spójrzmy na poniższy wykres:


Raport z badania HackerEarth ujawnił również, że developerów najbardziej demotywuje podczas pracy zdalnej brak jakiejkolwiek interakcji na żywo ze swoimi współpracownikami - tak odpowiedziało 23% respondentów. Poniżej wykres:


Jeśli chodzi natomiast o polskich developerów, to najbardziej przeszkadza im brak wyraźnych granic między pracą a domem. Z drugiej strony duża część respondentów stwierdziła, że jest to najbardziej efektywna forma pracy. Spójrzmy na poniższy wykres:


W badaniu HackerEarth okazało się również, że problemem jest nieotrzymywanie feedbacku po rozmowach kwalifikacyjnych - prawie 40% respondentów stwierdziło, że brak feedbacku po rozmowach kwalifikacyjnych ich irytuje. Nic zresztą dziwnego - proces rekrutacyjny do firm technologicznych to spore wyzwanie i bardzo wymagająca czynność.

Co lubią developerzy

Badanie od HackerEarth postanowiło też skupić się na pozytywnych aspektach pracy programistów. Raport pokazuje, że developerzy, którzy pracują poniżej 40 godzin tygodniowo, wykazują największe zadowolenie ze swojej pracy. Wskaźnik zadowolenia spada wraz ze wzrostem godzin pracy, ale to chyba nikogo nie dziwi.

Co więcej, 22% programistów najbardziej lubi wypoczywać podczas codziennych spacerów - czytamy w raporcie HackerEarth. W zeszłym roku najbardziej odprężały takie rozrywki jak piłkarzyki. Sprawdźmy, jak to wygląda na poniższym wykresie:


Badanie HackerEarth wykazało również, że developerzy najbardziej lubią pracę w małych organizacjach. 

Inne insighty

Jeśli chodzi o pozostałe insighty z badania od HackerEarth, to z raportu możemy się np. dowiedzieć, że LinkedIn jest głównym miejscem poszukiwania pracy zarówno przez studentów, jak i pracujących już developerów, a C++, Python i Java są najszerzej znanymi językami programowania. Co więcej, około 45% respondentów twierdzi, że nauczyło się kodować podczas studiów, a Node.js i AngularJS są najpopularniejszymi frameworkami zarówno wśród studentów, jak i profesjonalnych developerów.

Jeśli ktoś jest zainteresowany resztą badania, to całość HackerEarth możecie zobaczyć tutaj

<p>Loading...</p>