Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
24.12.20183 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Czego naprawdę życzą sobie programiści

Programiści odpowiedzieli, o co tak naprawdę poprosili by w liście do Świętego Mikołaja.

Czego naprawdę życzą sobie programiści

W internecie pełno jest list prezentów dla programistów. My zresztą też stworzyliśmy naszą wersję. Jednak wszystkie te listy krążą wokół rzeczy materialnych, rzeczy, na które większość ludzi z IT może sobie pozwolić.

Dlatego postanowiliśmy podejść do tematu inaczej. Zapytaliśmy Was w ankiecie o marzenia dotyczące tego, co mogłoby się stać w IT. Chcieliśmy, żebyście podzieli się tym, co by Wam było pomocne i co sprawiłoby Wam radość.

Odpowiedzi było sporo, ale wybraliśmy te najbardziej interesujące. Ta lista na pewno nie wyczerpuje tematu.

Technologie, których nie chcecie

Na początek technologie, bez których ankietowanym żyłoby się łatwiej.

Nie zdziwiliśmy się, że zobaczyliśmy tu przeglądarki internetowe, których nie chce Wam się już wspierać. Chodzi o IE i Safari. Jedna z osób wyraziła nawet życzenie, by te przeglądarki zabiły się nawzajem - tu rozumiemy, że ważniejszy jest rezultat, niż to jak dokładnie to miałoby wyglądać.

W tej kategorii znalazły się też Slack i Docker. Domyślamy się, że w przypadku Slacka chodzi między innymi o wysokie zużycie pamięci, ale w przypadku Dockera sprawa nie jest taka prosta, więc domyślać się nie będziemy.

Języki, których niektóre z osób chcą się pozbyć to HTML i Java. Tu nic nie zapowiada, żeby to mogło się stać w ciągu następnych… 20 lat.

Obecne technologie, ale z poprawkami

Drugą kategorią były życzenia dotyczące ulepszeń w technologiach - jak mniemamy - używanych na co dzień.

Tu jednej z osób marzy się, by standardem było robienie layoutów w oparciu o CSS grid, innej przychodzą na myśl genercisy w Go. Grid jest adoptowany coraz szerzej. Natomiast filozofia teamu zajmującego się Go raczej nie pozwoli na zaimplementowanie takiej funkcji. Ktoś marzy sobie o tym, by Ruby było szybkie.

Jedna z osób chciałaby, żeby GitHub stał się jeszcze bardziej popularny, a druga chce, żeby Microsoft odsprzedał tę firmę.

Kariera

Cytując jedną z odpowiedzi:

Żeby rekruterzy zaczęli rozróżniać Javę od JavaScriptu.


Był ktoś, kto chciał certyfikację SDLC for Executives. Znalazła się osoba, która by chciała przejść interview techniczne w Amazonie. Był też fascynat algorytmów, który bardzo chętnie by znalazł zatrudnienie przy systemach handlu wysokiej częstotliwości lub handlu ilościowego - gdyż, jak twierdzi, jest tam spore pole do popisu, jeżeli chodzi właśnie o algorytmy. Dla jednego z ankietowanych wszystko jest ok, poza tym, że chciałby przestać pracować na Macu. Tłumaczymy sobie, że na pewno narzeka na wersję, która ma tylko USB-C.


Była osoba, która życzyła sobie, by branży nie zniszczyli ludzie lecący tylko na kasę. Poruszające było marzenie pewnej programistki, która napisała tak:

Żebym nie musiała udowadniać każdemu klientowi, że nie jestem gorsza od faceta programisty.

Kod, systemy, wiedza

Zdaje się, że pewnym problemem jest pisanie kodu wieloplatformowego i działającego w różnych środowiskach. Ktoś napisał, że by chciał, by w momencie kiedy działa u niego, to będzie to działać na każdym środowisku - dosłownie wszędzie. SOA #1 totalnie zmieniłoby wtedy znaczenie. Znalazł się też mobilek, który chciałby, móc pisać zunifikowany kod na wszystkie platformy mobilne.

Bardzo rozbawiły nas odpowiedzi jednej z osób, która chciała, by architekci nie ulegli pokusie overengineeringu oraz by zachować programistów od brzemienia słabo zaimplementowanego legacy code. Tu by mogła pomóc dobrze przetłumaczona z angielskiego literatura (lub też powstrzymanie się od tłumaczenia, jeżeli ma ono coś przeinaczyć) - czego życzył sobie jeden z respondentów.

Ho ho ho

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej ankiecie i stworzyli swój krótki list do Świętego Mikołaja. Dziękujemy również tym, którzy pisali, że chcieliby Dell Dock WD15, fotel na pilota czy podgrzewane pudełko na pizzę. My nie możemy spełnić tych marzeń, ale przynajmniej mamy nadzieję, że za rok o część z tych rzeczy nie będzie już trzeba prosić. :)

Wesołych Świąt!

<p>Loading...</p>