Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
23.12.20213 min
Michał Jagodziński

Michał JagodzińskiRadca prawnyPrawoMichała.pl

Czym jest ryczałt, kto może z niego skorzystać oraz kiedy warto

Wyjaśniamy, czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz w jakich przypadkach warto z niego korzystać.

Czym jest ryczałt, kto może z niego skorzystać oraz kiedy warto

Wielu specjalistów z branży IT zastanawia się dziś nad wyborem optymalnej formy opodatkowania, która pozwoli im dostosować się do zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Dużą popularnością cieszy się ryczałt. O czym warto pamiętać przy wyborze tej formy opodatkowania?

Na czym polega ryczałt?

Podatek ryczałtowy, a właściwie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. W ramach ryczałtu podatnicy płacą podatek od przychodu, bez pomniejszania go o koszty.

Kto może wybrać ryczałt?

Ryczałt mogą wybrać co do zasady wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej i osiągający przychody w wysokości do 2 mln euro rocznie. Oczywiście są pewne wyjątki, ale nie dotyczą one specjalistów IT.

Skoro to takie proste, to nad czym się zastanawiać?

Najważniejszym zadaniem przedsiębiorcy rozliczającego się ryczałtowo jest właściwe przyporządkowanie świadczonych usług do określonej stawki podatkowej. Wysokość stawek istotnie się od siebie różni i ma bardzo duże znaczenie dla kwestii opłacalności ryczałtu. Błędne ustalenie stawki może skutkować niekorzystnym rozliczeniem lub kontrolą fiskusa i w konsekwencji domiarem podatku.

Jaką stawkę mam wybrać?

Największe kontrowersje wśród specjalistów z branży IT budzi wybór właściwej stawki ryczałtu. Od nowego roku, przychody ze świadczenia usług związanych z związanych z oprogramowaniem obłożone są 12% stawką podatku. Tymczasem przychody ze świadczenia usług takich jak np. testowanie oprogramowania, czy tworzenie stron internetowych będą obłożone tylko 8,5% stawką podatku. 

W praktyce często okazuje się, że zakres usług świadczonych przez wielu specjalistów nie podpada pod jedną, ale pod 2 stawki ryczałtu. Co wtedy zrobić? 

Czy wniosek o interpretację indywidualną załatwia sprawę?

W praktyce okazuje się często, że sam wniosek o interpretację indywidualną może nie być wystarczający. Za przykład może posłużyć interpretacja z dnia 21 lipca 2021 r. o numerze: 0115-KDIT1.4011.345.2021.1.AS. 

Podatnik zapytał się Fiskusa, czy zastosowanie stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest zasadne, gdy zakres usług obejmuje tylko czynności sprawdzające.  Wnioskodawca wskazał, że nie zajmuje się programowaniem, czyli nie poprawia błędów aplikacji, nie pisze aplikacji oraz nie dopisuje do nich funkcji. Zadania Wnioskodawcy skupiają się wyłącznie na używaniu aplikacji oraz wskazywaniu błędów, bez ingerencji w kod źródłowy. Usługi Wnioskodawcy nie mają nic wspólnego z programowaniem oraz doradztwem.

Organ podatkowy zgodził się z Wnioskodawcą, wskazując, że przy usługach mieszczących się w ramach PKWiU: 62.02.30.0, stawka ryczałtu wyniesie 8,5 %. Podkreślił przy tym, że nie dotyczy to sytuacji gdy podatnik będzie wykonywał również inne usługi informatyczne określone w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g i h ustawy

Co ciekawe, Fiskus podkreślił zarazem, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług, a interpretacja udzielana jest wyłącznie w oparciu o wskazane przez wnioskodawcę grupowanie PKWiU.

Jest to spory problem dla wielu specjalistów IT, którzy liczyli, że wniosek o interpretację podatkową pomoże im w ustaleniu prawidłowej stawki ryczałtu oraz zagwarantuje bezpieczne rozliczenie z Fiskusem. Praktyka pokazuje, że dobry wniosek o interpretację indywidualną to nie wszystko, a zabezpieczenie się przed konsekwencjami ewentualnej kontroli nie musi być wcale proste. 

Z tego względu niezwykle ważne jest, aby zadbać nie tylko o uzyskanie korzystnej interpretacji podatkowej, ale również pomyśleć o prawidłowym ewidencjonowaniu i dokumentowaniu wykonywanych czynności, a w szczególności zadbać o odpowiedni kształt umowy i wystawianych faktur.


O autorze

Michał Jagodziński jest radcą prawnym w Kancelarii KPPW Legal & Tax. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie autorskim i prawie IT. Na co dzień pomaga klientom zabezpieczyć się przed ryzykiem prawnym przy zawieraniu umów oraz wspiera przedsiębiorców przy tworzeniu bezpiecznego i efektywnego modelu prowadzenia biznesu.

<p>Loading...</p>