Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
5.03.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Deno umożliwia developerom uruchomienie Machine Learningu

Właśnie pojawiło się Deno 1.8. Nowa wersja daje developerom możliwość uruchomienia tam uczenia maszynowego.

Deno umożliwia developerom uruchomienie Machine Learningu

Pojawiło się właśnie Deno 1.8, które zawiera eksperymentalne wsparcie dla WebGPU API, co z jednej strony pozwoli na sprzętowe wsparcie algorytmów numerycznych, a z drugiej pozwoli uruchomić w Deno machine learning. Team tworzący to środowisko wykonawcze ma z resztą nadzieję, że JavaScript stanie się idealną alternatywą dla Pythona, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji.

Deno to projekt założony przez Ryana Dahla, czyli twórcę Node.js. Jego założeniem była poprawa pewnych błędów projektowych, które przedostały się do wcześniejszego projektu. Pomimo tych wad, Node.js jest obecny we współczesnym stosie webowym oraz używany przez takie frameworki serwerowe jak Express. Można więc spokojnie założyć, że Deno będzie musiał jeszcze trochę powalczyć o swoją pozycję.  

Sam Deno został również napisany w Rust i ma wbudowaną obsługę TypeScript.

JS alternatywą dla Pythona w ML?

Dosyć istotną rzeczą jest tutaj to, że twórcy planują przyciągnąć do siebie developerów Pythona, umożliwiając uruchomienie uczenia maszynowego w Deno. Mówią oni, że większość sieci neuronowych jest obecnie tworzona w Pythonie przy wykorzystaniu obliczeń wewnątrz procesorów graficznych. Wierzą oni natomiast, że JavaScript byłby idealną alternatywą dla Pythona, jeśli oczywiście miałby odpowiednią infrastrukturę.

A odpowiednia infrastruktura oznacza możliwość wykonywania obliczeń ogólnego przeznaczenia w danym procesorze graficznym przy wykorzystaniu wielowątkowości danego GPU dla innych celów, niż te związane z grafiką. 

Co więcej, twórcy mają nadzieję na uruchomienie w Deno Tensorflow.js, czyli biblioteki JavaScriptu, która jest przeznaczona dla developmentu związanego właśnie z uczeniem maszynowym.  

Integracja WebGPU w Deno

To właśnie dlatego Deno dodał w wersji 1.8 wsparcie dla WebGPU, czyli dla API, które umożliwia dostęp do karty graficznej. Interfejs ten ma wsparcie od Google, Mozilli oraz Apple’a, co oznacza, że niebawem pojawi się w Chrome, Firefox i Safari.

Sama integracja nie była prostym zadaniem i wymagała napisania około 15 000 linijek kodu wraz ze wsparciem zespołu WebGPU, jak możemy zresztą przeczytać w artykule ogłaszającym wydanie. 

Inne nowości

Deno 1.8 przynosi również takie nowości, jak pełne wsparcie dla International Components for Unicode (ICU), które, jak możemy przeczytać, było drugą najbardziej pożądaną funkcją w repozytorium Deno. Od teraz wszystkie API JS, które opierają się na ICU, powinny działać tak samo jak w przeglądarkach. 

Mamy tutaj jeszcze wsparcie dla pobierania modułów z serwerów, które wymagają autentykacji, stabilizację permission API, które pozwala na ustawianie dostępu w czasie życia aplikacji oraz ulepszoną obsługę instrumentacji używanej do celów analitycznych.

I na koniec

Deno przeszło długą drogę od czasu wersji 1.0, która została udostępniona w maju 2020. Sam projekt nabrał również sporego rozpędu - jego repozytorium na GitHubie ma obecnie 73 000 gwiazdek oraz 170 000 obserwujących. 

<p>Loading...</p>