Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
18.03.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Dlaczego Microsoft ma własną dystrybucję Linuksa? Poznajcie CBL-Mariner

Sprawdź, czym jest CBL-Mariner i jakie korzyści przynosi dla Microsoftu.

Dlaczego Microsoft ma własną dystrybucję Linuksa? Poznajcie CBL-Mariner

Piekło jednak zamarzło

Steve Ballmer CEO Microsoft z 2001 r. powiedział niegdyś, że “Linux jest rakiem, który przyczepia się do każdej własności intelektualnej, jakiej dotknie”.

Po latach okazuje się, że nie tylko Microsoft przestał traktować Linuksa jak wroga, ale nawet całkiem nieźle się zakumplowali czego efektem jest ich własna dystrybucja o nazwie CBL-Mariner.

Już w 2019 roku Microsoft przypadkiem ujawnił, że Linux jest bardziej popularny w Azure, niż Windows, a w 2020 okazało się, że ponad 60% wszystkich obrazów dostępnych w Azure Marketplace bazuje na Linuksie.

Czym jest CBL-Mariner

Common Base Linux Mariner (CBL-Mariner) to dostępna od września 2020 r. dystrybucja Linuksa na licencji MIT. To podstawowy system operacyjny dla wielu usług chmurowych Microsoftu — zarówno dla infrastruktury, jak i dla usług. Wykorzystuje pakiety RPM, a do ich zarządzania wykorzystuje manager ptdnf (Tiny DNF). Całość zajmuje ledwie 720 MB.

Jest wykorzystywany jako kontener lub host kontenera, przy okazji zużywając mało zasobów sprzętowych. Bazowo nie posiada interfejsu graficznego, natomiast przez jakiś czas był prawdopodobnie podstawą WSLg — narzędzia, które umożliwiało wsparcie dla GUI programów w WSL. Wszystko jednak wskazuje na to, że obecnie w tym zastosowaniu Microsoft porzucił CBL-Marinera na rzecz Ubuntu. 

Stale otrzymuje łatki bezpieczeństwa i drobne usprawnienia, co tylko potwierdza determinację zespołu, by być stale na bieżąco.

Z ostatnią aktualizacją można pobrać niezależnie plik ISO i zainstalować go samodzielnie. Również udostępniono obraz ISO dla maszyn klasy x86_64, natomiast jasne jest, że tak wybrakowana dystrybucja raczej nie będzie głównym systemem operacyjnym. Sam Microsoft zaleca instalację tej dystrybucji w wirtualce np. za pośrednictwem Hyper-V czy VirtualBox.

Dlaczego powstał?

Na GitHubie możemy przeczytać, że: “Ta inicjatywa jest częścią rosnących inwestycji Microsoft w szeroką gamę technologii Linux, takich jak SONiC , Azure Sphere OS i Windows Subsystem for Linux (WSL).

Na rynku pojawiło się sporo niewielkich, przystosowanych do użycia w chmurze i w kontenerach dystrybucji Linuksa. Świetnym przykładem jest tu Alpine Linux, będący podstawą wielu oficjalnych obrazów Dockera. Microsoft zdecydował jednak, że stworzy własną dystrybucję. CBL-Mariner umożliwia zachowanie kontroli w dochodowym projekcie przynoszącym kwartalnie ponad 20 mld USD, czyli MS Cloud.

<p>Loading...</p>