Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
1.03.20226 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Dobry pracodawca IT, czyli jaki

Poznaj 8 cech dobrego pracodawcy IT i dowiedź się, jak możesz prześwietlić firmę, czy spełni Twoje oczekiwania.

Dobry pracodawca IT, czyli jaki

Dojrzałeś do decyzji zmiany pracy, poprawiłeś już swoje CV, wiesz mniej więcej jakich pytań spodziewać się rozmowie oraz w jaki sposób powinieneś się do niej przygotować. Zanim jednak zaczniesz aplikować na konkretne oferty pracy, zastanów się, czy na pewno chcesz tam pracować.

Załóżmy hipotetycznie, że wybrałeś już interesującą Cię ofertę. Co sprawdziłeś?

Większość osób skupia się na widełkach wynagrodzenia, stacku technologicznym, benefitach i lokalizacji. To oczywiście ważne kwestie, ale czy wszystkie istotne?

Wnioski z IV Badania społeczności IT 2022

Z naszego Badania społeczności IT wynika, że aktualna sytuacja ekonomiczna w Polsce zmusiła przedstawicieli IT do zrewidowania swoich priorytetów. Przez ostatnie lata na pierwszy miejscu zawsze królował rozwój, a dopiero gdzieś dalej pieniądze, ludzie i stabilność zatrudnienia. Podsumowując 2021 rok, odpowiedzieliście tak:

Żyjemy w ciekawych czasach, w których recenzujemy praktycznie wszystko i o ten rating opieramy swoje wybory. Przyznaj się — sprawdzasz jakie informacje o potencjalnym pracodawcy pojawiły się w internecie przed wysłaniem CV? 

Na portalach społecznościowych zazwyczaj opiniami dzielą się głównie niezadowoleni pracownicy i też nie mamy gwarancji, że opisana sytuacja nie zawiera przemilczanych faktów, które zaważyły na decyzji firmy.

Cechy dobrego pracodawcy

1. Przede wszystkim musi mieć klarowne zasady wynagradzania oraz przyznawania premii. Nasi ankietowani wskazali, że w 35% firm, w jakich pracują, wprowadzono przejrzyste zasady przyznawania podwyżek pracownikom, natomiast jeszcze w 2021 r. taką deklarację potwierdziło zaledwie 26% badanych. Warto zacząć oczywiście od widełek w ofercie pracy, by potem wynegocjować realną stawkę na podstawie Twojego doświadczenia i powierzonych zadań.

2. Dobry pracodawca powinien zagwarantować pracownikom rozwój, wesprzeć ich w zorganizowaniu czasu na szkolenia czy przeanalizowanie materiałów dodatkowych, które pozwolą rozwinąć kompetencje. W tym oczywiście zawiera się też budżet na podnoszenie kwalifikacji pracowników, ich udział w konferencjach branżowych itd. Również dotyczy to uczestnictwa w ciekawych i rozwijających projektach, o czym często się zapomina.

3. Środowisko pracy jest jednym z kluczowych czynników decyzji pracowników o przedłużaniu współpracy. Jeśli w firmie panuje toksyczna atmosfera, towarzyszy temu chaos komunikacyjny oraz  wzajemne zwalanie winy na inne zespoły to mamy duże prawdopodobieństwo, że część pracowników jest wypalona zawodowa lub zmagają się z dużą rotacją. 

Szczególnie w czasach, w których dominuje praca zdalna, ludzie potrzebują socjalizacji i koleżeńskiej atmosfery. Wsparcie i poczucie bezpieczeństwa sprzyja budowaniu dobrych relacji w zespole, co przekłada się na lepszą komunikację i produktywność teamu.

4. Łatwo o tym zapomnieć, ale dobry pracodawca powinien mieć na pokładzie doświadczonych pracowników, którzy mogą i chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi. Wykwalifikowana kadra, która w przystępny sposób i w koleżeńskiej atmosferze pomaga młodszym stażem pracownikom to najlepsza wizytówka firmy. Jednocześnie potwierdzają swoją obecnością, że to fajne miejsce, skoro są od lat związani z firmą.

5. Zaangażowanie pracowników w życie firmy, czyli jasne komunikowanie, jakie są cele, które zespoły, za co odpowiadają i jak będą realizowane poszczególne zadania. Każdy powinien wiedzieć, dlaczego podjęto takie, a nie inną kluczową dla firmy decyzję. Takie podejście wzbudza zaufanie, ponieważ firma mówi jednym głosem o tym, jak działa. 

6. Z tym wiąże się też elastyczność pracodawcy i chęć realizowania dobrych pomysłów swoich pracowników. To, że ktoś jest w hierarchii firmy na niższym szczeblu, nie oznacza, że nie może mieć fajnych pomysłów. Zawsze warto poznać inną perspektywę w danym zagadnieniu.

Co więcej, wdrażanie takich inicjatyw od pracowników wzmacnia przekaz firmy i motywuje innych, do działania. Każdy przecież lubi czuć się ważną częścią zespołu, która ma wpływ na to, co się dzieje i na decyzje w firmie.

7. Dobra firma też robi rzeczy, które mają sens, zatem realizują realne projekty z przemyślaną architekturą i adekwatną technologią. Żaden pracownik nie lubi na spotkaniach z klientem świecić oczami za decyzje wysokiego kierownictwa, które są mocno nietrafione. Obiecywanie gruszek na wierzbie zwykle źle się kończy — co najmniej niezadowoleniem zespołu wykonawczego.

8. Ostatni czynnik, ale nie mniej ważny od pozostałych — technologia, jakie firma dobiera do swoich projektów. Praca przedstawicieli IT powinna polegać na tworzeniu nowych i ciekawych rozwiązań, zamiast walki z przestarzałym lub bardzo zaśmieconym kodem. Jakość kodu dużo może zdradzić o historii podejmowanych decyzji w firmie.

Na co zwracasz uwagę analizując ofertę pracy

Zanim przejdziemy do sposobów prześwietlenia firmy, zwróć uwagę, jakimi aspektami kierowali się nasi ankietowani w Badaniu społeczności IT 2022 r. 

Daje do myślenia, prawda? Od początku pandemii wzrasta potrzeba stabilizacji i bezpieczeństwa w pracy, dlatego tak ważne jest świadome podejmowanie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia. Dlatego poniżej kilka propozycji, jak prześwietlić potencjalnego pracodawcę.

Sposób Bulldogjob

Wiele firm traktuje Employer Branding jako dodatkowe narzędzie marketingowe i poprzez działania PRowe naginają nieco rzeczywistość, zamiast przedstawiać prawdę o firmie. Na szczęście takie podejście powoli przechodzi do lamusa. 

Jako łącznik pomiędzy specjalistami z branży IT i pracodawcami wypracowaliśmy proces zmuszający firmy do “zrzucenia maski marketingowej” o wdzięcznej nazwie Top Tech Employer.

W pierwszej fazie przeprowadzamy anonimową ankietę pracowników IT, a następnie sprawdzamy wnioski z ankiet poprzez pogłębione wywiady z pracownikami działów IT w konkretnej firmie. 

Wyniki z obu części analizuje nasz CTO Adam Kukułowicz “pod kątem nie tylko własnych doświadczeń i badań, ale też wniosków z niezależnych artykułów naukowych na temat satysfakcji pracowników IT. Dopytuję o środowisko pracy, proces wytwarzania oprogramowania, zadowolenie z architektury i kodu, możliwości rozwoju, satysfakcję z pracy czy o to, jak działa zespół. Jeśli wszystko gra firma dostaje kredyt zaufania w postaci certyfikatu Top Tech Employer.”

Sprawdź opinie o firmie

Tutaj zwróć uwagę zarówno na te informacje, jakie wrzucają na swojej stronie oraz mediach społecznościowych, jak i na opinie z internetu. Sprawdź swoją kontakty, popytaj znajomych, może ktoś tam pracuje, albo zna ludzi, którzy coś wiedzą o tej firmie.

Jeśli Twoja sieć networkingowa zawiodła, zawsze możesz przejrzeć, kto pracuje w firmie przez LinkedIn i podpytać bezpośrednio pracowników o warunki pracy.

W badaniu aż 29% ankietowanych potwierdziło, że do aktualnego miejsca zatrudnienia ściągnął ich znajomy.

Możesz również sprawdzić, gdzie ulokowano siedzibę firmy — prestiż dzielnicy, wygląd budynku może też zdradzić Ci dodatkowe szczegóły o kondycji finansowej danej spółki. Tutaj jednak zalecam ostrożność, ponieważ ocenianie książki po okładce nie zawsze się sprawdza.

Komunikacja firmy

Sprawdź, jakie firma ma wartości i misję oraz w jaki sposób je realizują. Porównaj komunikację firmy na mediach społecznościowych, sprawdź, w jakie akcje się angażują, czy kogoś wspierają np. w dobie pandemii. Przekonaj się, czy to, co pokazują, pokrywa się z określonymi przez firmę celami — czy wszystko jest spójne. 

Spójność komunikacji i wiarygodność to dobry znak. W raporcie z 2022 r. najczęściej skarżyliście się na wadliwe procedury i właśnie utrudnienia w komunikacji. Więcej szczegółów w podziale na wielkość firmy znajdziecie w raporcie >>.

Zwróć też uwagę, jakimi osiągnięciami chwali się firma — czy tylko własnymi, czy również indywidualnymi osiągnięciami pracowników. Jeśli to potwierdzenie certyfikacji z różnych kursów, to prawdopodobnie firma wspiera swoich ludzi w rozwoju.

Też możesz przepatrzeć czy mają dużą rotację na stanowisku, na które aplikujesz, jeśli często szukają ludzi do tego zespołu, to albo projekt się bardzo szybko rozrasta, albo jest coś na rzeczy.

Kwestie prawne

W tym zakresie polecam sprawdzić wszystkie oficjalne raporty typu wpis do KRS, Monitora Sądowego, a także BIG i BIK. Będziesz miał pełny obraz sytuacji finansowej firmy, czy nie ma obciążeń / zadłużeń oraz, jak często są zmiany w zarządzie.

Wbrew pozorom takie informacje mogą być kluczowe, jeśli szukasz stabilnego pracodawcy na lata.

Bonus

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jako uzupełnienie, chcę wskazać Ci inne przydatne artykuły, które rozwiną zagadnienia związane ze zmianą pracy:


Oczywiście, jeśli masz jakieś cenne wskazówki odnośnie szukania dobrego pracodawcy i jego weryfikacji — pisz śmiało w komentarzu. Niech ta wiedza służy innym.

<p>Loading...</p>