Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
21.06.20224 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Frontend Developer – jak zacząć karierę

Poznaj pożądane kompetencje Frontend Developera oraz sprawdź, co powinieneś umieć, by zacząć karierę w tym kierunku.

Frontend Developer –  jak zacząć karierę

Osoby chcące rozpocząć pracę w IT często rozważają karierę Frontend Developera, głównie za sprawą stosunkowo łagodnej krzywej uczenia języków i technologii wykorzystywanych na frontendzie. Często stanowi to także pierwszy krok na drodze do objęcia na późniejszych etapach stanowisk Fullstack. 

Nie powinno więc dziwić, że Frontend Developer to dziś trzecia najpopularniejsza wśród polskich programistów specjalizacja. Rzecz jasna praca na frontendzie może różnić się w zależności od wykorzystywanych frameworków, bibliotek czy narzędzi, jednak duże zainteresowanie tą specjalizacją zachęca do zastanowienia się, co należy zrobić, by zacząć pracę jako Programista Frontend.

Frontend Developer – jak zacząć?

Trzeba przyznać, że w przypadku frontendu swoboda wyboru pierwszego języka programowania jest bardziej ograniczona, niż ma to miejsce choćby w przypadku programowania backendowego. 

Krótko mówiąc, nie sposób sobie wyobrazić, aby frontendowiec nie znał języka JavaScript. Jest to jego podstawowe narzędzia pracy, i choć w teorii można już na starcie zastąpić je TypeScriptem, to w praktyce znajomość TS będzie raczej traktowana jako dodatkowy walor, niż stuprocentowy zamiennik dla JS. 

Wiemy już zatem o dwóch najpopularniejszych na frontendzie językach programowania. Do budowania frontendu konieczna jest jednak także znajomość HTML-a oraz CSS-a. O ile obowiązujący dziś standard języka znaczników to HTML5, tak po premierze CSS-a 3 i podzielenia kaskadowych arkuszy stylów na moduły zrezygnowano z wydawania kolejnych dużych wersji specyfikacji i moduły rozwijane są od siebie niezależnie. 

Dobre wieści są takie, że zarówno JavaScript, jak i HTML i CSS mają świetną, ogólnodostępną dokumentację w postaci Mozilla Developer Network czy materiałów opracowanych przez World Wide Web Consortium. W3C udostępnia także wysokiej jakości darmowe kursy W3Schools, dzięki którym zarówno podstaw, jak i bardziej zaawansowanych zagadnień można nauczyć się samemu.

Frontend Developer prędzej czy później będzie się musiał także zapoznać z informacjami o API, gdyż bez korzystania z nich trudno sobie dziś w ogóle wyobrazić budowanie jakiejkolwiek aplikacji webowej. Bez wątpienia konieczne będzie także przyswojenie tego, w jaki sposób działające modele obiektowe dokumentów, czyli DOM. Podobnych zagadnień jest oczywiście więcej, niemniej ze zdecydowaną większością z nich można się zapoznać już przy okazji nauki JavaScript.

Frameworki dla frontendu

Ustaliliśmy już, co co stanowi minimum minimorum kompetencji początkującego frontendowca. Osobną kwestię stanowią jednak wykorzystywane na frontendzie frameworki i biblioteki

Bezsprzecznie najpopularniejszym w tej chwili frontendowym frameworkiem jest React – wykorzystuje go ponad 60% wszystkich Programistów Frontend. W Reakcie na deweloperze spoczywa obowiązek zaprojektowania interfejsów w konkretnych stanach, zaś za resztę odpowiada sam framework. W centrum leży koncepcja wirtualizacji DOM (VDOM) – VDOM przechowywany jest w pamięci i jest synchronizowany po aktualizacji interfejsu. Inne ważne cechy Reacta to deklaratywne API czy JSX, rozszerzenie języka JavaScript. 

Innym popularnym frontendowym frameworkiem jest Vue. W tym przypadku także wykorzystano wirtualizację DOM, cechą charakterystyczną Vue jest to, że jest narzędzie adresowane w pierwszej kolejności do programistów piszących w TypeScript, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać JS. Mocną stroną tego frameworku jest wydajność – sami twórcy są zdania, że jest to w tej chwili najszybszy mainstreamowy framework. 

Na uwagę zdecydowanie zasługuje także Angular, o którego najnowszej wersji w ostatnim czasie więcej pisaliśmy tutaj. Mocną stroną Angulara jest jego uniwersalność – framework sprawdzi się zarówno w budowaniu duże aplikacje RIA, jak i odchudzone statyczne PWA. Całość utrzymywana jest i rozwijana pod okiem Google, które zresztą wykorzystuje go do budowania interfejsów własnych aplikacji webowych.

To oczywiście tylko szczyt listy najpopularniejszych wśród frontendowców frameworków. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że kolejne nowe javascriptowe narzędzia deweloperskie pojawiają się niemalże codziennie. Powierzchowna znajomość części z nich, jak choćby Node.js, który przenosi renderowanie interfejsów na stronę serwera, również często przewija się wśród wymogów stawianych wobec kandydatów.

Portfolio

Charakterystyczne dla Frontend Developera jest to, że pracuje on z aspektem działania aplikacji webowych, która jest widoczna, bardzo namacalna. Niesie to ze sobą dość oczywiste konsekwencje – frontendowcowi w porównaniu z przedstawicielami innych specjalizacji programistycznych stosunkowo łatwo jest zaprezentować rezultaty swojej pracy. W efekcie rozpoczęcie kariery na frontendzie musi być poprzedzony opracowaniem portfolio projektów. 

Odpowiednio zbudowane portfolio może mieć kluczowe znaczenie podczas rekrutacji. Warto zaznaczyć, że nie muszą to być projekty realizowane na potrzeby firm, lecz również przedsięwzięcia hobbystyczne. Solidnie poprowadzone repozytorium może znacząco wpłynąć na procesy rekrutacyjne – zdarzają się przypadki, kiedy rekrutujący w ogóle rezygnują z zadań testowych. O ile w przypadku każdego programisty portfolio jest mile widziane, tak w przypadku frontendowca jest to w zasadzie element obowiązkowy,

Przydatne linki

Tradycyjnie, zamiast podsumowania załączamy garść przydatnych linków prowadzących do artykułów o różnych aspektach pracy jako Frontend Developer:

<p>Loading...</p>