Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.07.20236 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Frontend Developer - praca i zarobki w Polsce

Jesteś bądź chciałbyś zostać Programistą Frontend? Poznaj perspektywy zawodowe i wysokość zarobków Frontend Developerów w 2023 roku.

Frontend Developer - praca i zarobki w Polsce

53% ankietowanych Badania Społeczności IT 2023, to programiści, spośród których 17% stanowią Programiści Frontend. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda ich praca oraz ile aktualnie zarabiają.

Programista Frontend odpowiada za interfejs użytkownika, czyli za to, co widzimy i obsługujemy używając aplikacji internetowych lub desktopowych. “Front-end” odnosi się więc do ”strony klienta” albo “warstwy prezentacji”, a "frontendowiec" zajmuje się konwertowaniem grafiki w działające aplikacje, dbając przy tym o dokładność odzwierciedlenia projektu oraz o optymalizację kodu. Często tworzy też interaktywne interfejsy użytkowników dla różnych platform oraz odpowiada za łatwą i intuicyjną ich obsługę (wkraczając nieco w obszar UX/UI).

Frontend Developerzy w swojej pracy korzystają przede wszystkim z HTML/CSS (czyli języka znaczników z arkuszami stylów), JavaScript oraz TypeScript. Jednak podstawą jest JavaScript wraz ze swoimi bogatymi bibliotekami i frameworkami jak React, Vue, Angular i inne.

Ważnym aspektem pracy Programisty Frontend jest także zapewnianie wydajności i responsywności, czyli poprawnego wyświetlania się i działania aplikacji na różnych urządzeniach i platformach. Często zajmują się także bieżącym testowaniem wdrażanych rozwiązań oraz optymalizacja kodu (np. poprzez minimalizację plików i wykorzystanie pamięci cash).

To tak w dużym skrócie. Teraz spójrzmy na pozycję Frontend Developera przez pryzmat najnowszego Raportu z Badania Społeczności IT 2023.

W odniesieniu do zebranych danych na temat polskiego rynku IT, Programiści Frontend to trzecia co do wielkości grupa spośród wszystkich programistów (17%). Największą stanowią Programiści Backend (44%), a następnie Programisci Fullstack (28%).

Frontend Developer ma średnio 4 lata doświadczenia. W swojej pracy najczęściej wykorzystuje takie języki jak JavaScript (51% ankietowanych), HTML/CSS (41%) oraz z TypeScript (40%). Oczywiście podczas pracy nad projektami bądź współpracy innymi programistami, mogą też korzystać z języków programowania spoza swojej specjalizacji, jak np. PHP, SQL, Python, C#, Java, Ruby i inne.

Co wpływa na wysokość zarobków Frontend Developera?

Jedno z najbardziej niewygodnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej to pytanie o zarobki. Wiele osób nie czuje się komfortowo w obliczu tego pytania (w Raporcie Bulldogjob z 2022, 60% kobiet i 37% mężczyzn przyznało, że nie lubi rozmawiać z osobami prowadzącymi rekrutację o na ten temat). Jest jednak również potwierdzone to, że osoby, które nie boją się rozmawiać o pieniądzach i są do negocjacji płacowych solidnie przygotowane, z reguły dostają więcej. Oczywiście pod warunkiem, że “oczekiwana kwota” nie jest wzięta z sufitu, a bazująca na danych z branży oraz na obiektywnej ocenie własnego doświadczenia, umiejętności oraz sytuacji firmy, z którą zamierzają podjąć współpracę. Z tego właśnie względu warto jest śledzić i analizować dane o zarobkach w swojej specjalizacji oraz mieć świadomość co na nie wpływa.


Czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenie Programisty Frontend można podzielić na:

Czynniki indywidualne - chodzi oczywiście o doświadczenie oraz umiejętności programistyczne wraz ze znajomością powiązanych technologii i frameworków. Im większe, tym większe szanse na wyższe wynagrodzenie. Do wspomnianych wcześniej HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, które są podstawą w pracy na frontendzie, można pochwalić się znajomością frameworków jak Angular czy React a także innych języków programowania, API czy narzędzi do optymalizacji i testowania.

Czynniki zewnętrzne - takie jak branża, lokalizacja i wielkość firmy. Jeśli chodzi o Polskę, to najlepiej zarabia się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi. Najwięcej płacą duże firmy technologiczne powiązane z sektorem finansowym, a najmniej małe agencje zlokalizowane w mniejszych miastach i obsługujące lokalne biznesy.

Rodzaj zawartej umowy - Programiści Frontend, tak jak inni specjaliści IT, wiążą się z firmami różnymi rodzajami umów: umowy o pracę, umowy B2B oraz umowy zlecenie, umowy o dzieło. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją karierę w branży (juniorzy), często pracują na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Natomiast osoby z większym doświadczeniem (na poziomie mid/regular oraz senior) są zwykle zatrudniane na umowy o pracę lub kontrakty B2B.

Zarobki Programistów Frontend w odniesieniu do umowy i seniority

23% programistów biorących udział w najnowszym badaniu Bulldoga to juniorzy, 41% jest na poziomie mid/regular, natomiast 28% stanowią seniorzy.

Spójrzmy więc na zarobki frontendowców, uwzględniając zarówno ich staż pracy (poziom seniority), jak i rodzaj umowy, na bazie której są zatrudnieni.

Umowa o Pracę - uśrednione zarobki Programistów Frontend:

  • 7936 PLN netto/mc - dla wszystkich poziomów doświadczania
  • 5 251 PLN netto/mc - dla poziomu junior
  • 8 447 PLN netto/mc - dla poziomu mid/regular
  • 11 966 PLN netto/mc - dla poziomu senior


Kontrakty B2B - uśrednione zarobki Programistów Frontend:

    • 17 161 PLN netto (na fakturze) /mc - dla wszystkich poziomów doświadczania
    • 7 730 PLN netto (na fakturze) /mc - dla poziomu junior
    • 14 822 PLN netto (na fakturze) /mc - dla poziomu mid/regular
    • 24 877 PLN netto (na fakturze) /mc - dla poziomu senior


Umowa zlecenie/umowa o dzieło - uśrednione zarobki Programistów Frontend:

  • 7 256 PLN netto/mc - dla wszystkich poziomów doświadczania
  • 5 450 PLN netto/mc - dla poziomu junior
  • 9 905 PLN netto/mc - dla poziomu mid/regular

Zarobki Frontend Dvelopera, a specjalizacja (główny język programowania)

Spójrzmy, jak kształtują się płace Programistów Frontend, ze względu na języki programowania, w których się specjalizują. Podane niżej kwoty są oczywiście uśrednione.

JavaScript:

  • 8 095 PLN netto/ mc - JavaScipt Developer zatrudniony na UoP
  • 17 569 PLN netto (na fakturze)/ mc - JavaScipt Developer zatrudniony na podstawie umowy B2B
  • 6 719 PLN netto/mc - JavaScipt Developer zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie


TypeScript:

  • 9 280 PLN netto/ mc - TypeScript Developer zatrudniony na UoP
  • 20 008 PLN netto (na fakturze)/ mc - TypeScript Developer zatrudniony na podstawie umowy B2B
  • 8 925 PLN netto/ mc - TypeScript Developer zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie


HTML/CSS:

  • 8 408 PLN netto /mc Programista HTML/CSS zatrudniony na UoP
  • 9 841 PLN netto (na fakturze) /mc -Programista HTML/CSS zatrudniony na podstawie umowy B2B


Przypomnijmy, że wszystkie powyższe dane bazują na naszym Raporcie z Badania Społeczności IT 2023, który jest najbardziej kompleksowym badaniem dla branży IT w Polsce. Kwoty, jakie przedstawiliśmy, to średnie płace deklarowane przez naszych ankietowanych, pracujących w konkretnej specjalizacji oraz w konkretnej formie zatrudnienia (UoP, B2B,Umowa zlecenie/o dzieło).

Podczas prób porównywania do siebie powyższych kwot, należy pamiętać, że osoby zatrudnione na umowy B2B zobowiązane są do samodzielnego opłacania podatków, ZUSu oraz innych kosztów prowadzenia działalności, a w związku z tym kwota na rękę ( „na czysto”) będzie odpowiednio niższa.

Wymagania pracodawców

Zapotrzebowanie na specjalistów od frontendu jest duże i wciąż rośnie.

Wertując oferty pracy, często widzimy imponujące “widełki” jakie dana firma jest w stanie zapłacić odpowiedniemu kandydatowi. Są to kwoty orientacyjne, nierzadko podane w EURO i dotyczące kontraktów B2B.

Jeśli chodzi o oczekiwania pracodawców rekrutujących Frontend Developerów w 2023 roku, widzimy, że HTML/CSS, JavaScript / TypeScript to podstawy podstaw. Dodatkowo w ogłoszeniach o pracę na to stanowisko pojawiają się takie technologie jak: Angular, ReactJS, VueJS, Griivy, PowerShell, GitLab, BitBucket, iOS, Redux, Unit , Node.js, Optimizly, Git, scrum, REST, JSON itd., czyli głownie narzędzia/biblioteki/ frameworki, które siłą rzeczy Programista Frontend poznaje podczas realizacji różnych projektów.

Dla kogo ta praca?

Jedno jest pewne, kariera frontendowca daje duże możliwości finansowe, ale przecież nie tylko o pieniądze w pracy chodzi ;). Codzienna praca osoby zajmującej się frontendem należy do bardzo ciekawych i rozwojowych, a więc przynosi dużo satysfakcji. Na tym stanowisku świetnie odnajdą się osoby kreatywne, które lubią widzieć szybkie efekty swojej pracy. Nie chodzi tu o typowe “artystyczne dusze”, którym bliżej będzie do grafików, ale bardziej o jednostki z dobrze wyrobionym zmysłem estetycznym. Strony i aplikacje webowe rządzą się przecież prawami designu. Podlegają trendom, a frontendowiec to taki typ programisty, który podobnie do designera ma oko do detali wizualnych plus dodatkowo mocno rozwinięte logiczne/matematyczne/analityczne myślenie, niezbędne przy w programowaniu.

Kolejną pozytywną informacją jest to, że osoby pragnące rozpocząć karierę Programisty Frontend od zera, mogą dosłownie zacząć TU I TERAZ. W sieci dostępnych jest w tym obszarze multum informacji, kursów, tutoriali itd. Dlatego bazując na ogólnodostępnej wiedzy, można samemu przygotować portfolio, które będzie wizytówką posiadanych umiejętności podczas rekrutacji na to stanowisko.

Jeśli, więc zastanawiasz się jak rozpocząć swoją karierę jako Frontend Developer, to zacznij od nauki HTML/CSS/JavaScript w praktyce. Krok po kroku, od małych, prostych projektów, po coraz ciekawsze, które będziesz mógł umieścić w swoim portfolio. O pomysłach na takie projekty przeczytasz w tym artykule , a oferty pracy znajdziesz oczywiście u nas, dlatego już teraz załóż konto na Bulldogu.

<p>Loading...</p>