Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
22.07.20192 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Holoportacja - microsoftowa rzeczywistość mieszana

Microsoft podejmuje kroki w stronę komunikacji za pomocą hologramów 3D renderowanych na żywo.

Holoportacja -  microsoftowa rzeczywistość mieszana

Na konferencji Inspire w Las Vegas, skierowanej do swoich partnerów, Microsoft zaprezentował nowe możliwości swojej eksperymentalnej technologii komunikacji wykorzystującej trójwymiarowy model w rzeczywistości mieszanej.

Podczas wystąpienia CEO Microsoftu - Satyego Nadelli - Julia White z Azure zaprezentowała możliwości holoportacji, zakładając okulary HoloLens 2 i generując trójwymiarowy hologram samej siebie, tuż obok siebie. Jej wirtualny klon następnie dokończył za nią wystąpienie. Po japońsku. 

Czym jest Holoportacja?

Holoportacja pozwala osobom posiadającym urządzenia do mieszanej rzeczywistości (w tym microsoftowego autorskiego HoloLens 2) widzieć i wchodzić w interakcję z innymi w 3D, tak jakby byli faktycznie obecni w tej samej przestrzeni fizycznej. Nie wykorzystuje przy tym żadnych uprzednio wyrenderowanych modeli 3D ani szkieletów. Wykorzystuje do tego serię kamer i czujników skierowanych na konkretną przestrzeń. Naukowcy Microsoftu w ciągu ostatnich kilku lat pracowali nad Holoportacją w różnych wcieleniach.

Całkiem imponujące demo eksperymentalnej technologii zostało opublikowane w 2016 roku, w którym to naukowiec Microsoftu - Shahram Izadi - gości w swojej przestrzeni innego pracownika w HoloLens, swoje własne odbicie oraz córkę bawiącą się w innym pokoju. Następnie w tej samej przestrzeni odtwarza spotkanie z córką jeszcze raz, by je zmniejszyć i umieścić na stoliku przed sobą.  

Kilka miesięcy później, Microsoft pochwalił się, że udało im się zeskalować sprzęt do holoportacji i zmieścić całość w samochodzie, czyniąc ją mobilną. Był to jednak bardziej pokaz umiejętności pakowania bagażu niż technologii. 

Jednak pierwsze, co rzuca się w oczy z czwartkowego występu, to niesamowita jakość holograficznego klona Julii White, zupełnie odbiegająca od kanciastych i papierowych hologramów z poprzednich demonstracji. 

White nagrała swój występ w Microsoft Mixed Reality Capture Studios, z pomocą bardzo drogiego i potężnego sprzętu. Warto jednak zauważyć, że jej hologramowi brakuje jednego paska na suwaku jej cyberpunkowej kurtki, poddając pod wątpliwość czy jej model nie został dodatkowo dopieszczony po nagraniu

Jednak w keynocie nie chodziło tylko o sam render postaci. Z pomocą technologii Azure Speech Translation, oraz Azure Text to Speech, hologram przemówił jej głosem po japońsku, dopasowując intonację i emocje (choć nie do końca realistycznie). 

Co dalej?

Na razie eksperymentalna technologia Microsoftu pozostanie eksperymentalną, bez informacji o tym, kiedy i jak przyjdzie nam z niej skorzystać. Niemniej jednak Keynote White napędza wyobraźnie i ekscytację przyszłością. Może już niedługo w trakcie pracy, będziesz mógł wyświetlić na swojej dłoni miniaturkę swojego szefa, który każe Ci wykonać rozkaz 66

<p>Loading...</p>