Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.08.20214 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jak być pewnym siebie na rozmowie rekrutacyjnej

Poznaj techniki, które pozwolą Ci zwiększyć pewność siebie, dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i zdobyć pracę swoich marzeń.

Jak być pewnym siebie na rozmowie rekrutacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna to idealna okazja, żeby poznać kogoś, kto być może w przyszłości zasili szeregi firmy. Sprawdzane są wtedy kompetencje kandydata oraz umiejętności wymagane do objęcia danego stanowiska pracy. Ale osoby, które przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, oprócz kwalifikacji zawodowych, kierują się w swoich wyborach czymś jeszcze — pierwszym wrażeniem.

Można powiedzieć, że rozmowa rekrutacyjna to taka pierwsza randka — liczy się luz, uśmiech, kontakt wzrokowy, komunikacja werbalna i niewerbalna, oraz pozytywne nastawienie. Dodatkowym istotnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę podczas rozmowy, może być wykazywane zaangażowanie.

Wszystkie powyższe przykłady zachowań można streścić w dwóch słowach — pewność siebie. 

Czym jest pewność siebie?

Wielu ludziom wydaje się, że jeśli ktoś jest pewny siebie, to od razu musi być arogancki i butny. Hollywood wykształciło w naszej świadomości obraz człowieka pewnego siebie jako kogoś, kto niczego się nie boi i idzie przez życie, jak burza. Pewność siebie może się również kojarzyć z maską, czy pozą, którą przybieramy od czasu do czasu podczas ważnych dla nas wydarzeń. Nic bardziej mylnego. 

Ludzie pewni siebie charakteryzują się wewnętrznym spokojem wynikającym z głębokiego zaufania do samych siebie, co jest największym źródłem pozytywnej energii wewnętrznej. Pewność siebie pomaga nam w przełamywaniu lęków i podejmowaniu nowych wyzwań, a także w lepszym radzeniu sobie ze stresem, co w konsekwencji prowadzi do odnoszenia sukcesów życiowych.  

Nasza pewność siebie może oczywiście zależeć od tego, jak wcześniej wyglądało nasze życie — wynika ona też z samooceny oraz tego, jaką mamy relację ze samym sobą. Dobra wiadomość jest też taka, że pewność siebie można zwiększyć — i nie trzeba tutaj od razu wchodzić na Mount Everest, a już tym bardziej udowadniać innym, że jesteśmy coś warci za pomocą jakichś heroicznych czynów. Najważniejsze, to prowadzić ze sobą dialog.

Co więc zrobić, aby zwiększyć zaufanie do samego siebie i mieć ten wymarzony wewnętrzny spokój? Zobaczmy.

Samoświadomość a pewność siebie

Czym tak naprawdę jest samoświadomość? Można powiedzieć, że jest to stan, w którym postrzega się siebie oraz zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, zachodzących w jego sferze mentalnej, emocjonalnej i fizycznej. Samoświadomość to fundament pewności siebie. 

Można więc śmiało wywnioskować, że samoświadomość jest kluczowa w sytuacjach, w których konieczne jest dokonanie dobrej prezentacji na temat samego siebie — przykładem takiej sytuacji może być właśnie rozmowa kwalifikacyjna, bo osoby, które ją przeprowadzają, z pewnością będą chciały dowiedzieć się o nas czegoś więcej. 

Aby wniknąć w głąb siebie i lepiej siebie poznać, warto zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim, kim jestem, co o sobie sądzę, co lubię, co jest dla mnie ważne i co ja mogę zaoferować w zamian. Odpowiedzi na te pytania sprawią, że będziemy lepiej znali samych siebie i z większym luzem będziemy o sobie opowiadać innym.

Grunt to widzieć pozytywy

Porażki się zdarzają — można nawet powiedzieć, że dla rozwoju są wręcz niezbędne. Grunt, to umieć widzieć w nich szansę dla siebie. 

Pomyśl o trudnej sytuacji, która Cię spotkała, i zastanów się, czego dowiedziałeś się dzięki niej o sobie, czego się nauczyłeś i co zyskałeś. Pozytywne myślenie buduje lepszy obraz samego siebie i sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie i bardziej sobie ufamy.

Postaraj się z każdej negatywnej sytuacji wyciągnąć chociaż jeden pozytyw. Takie ćwiczenie na pewno da Ci energię i motywację do działania.

Zmiana perspektywy

Ważne jest, że to, jak postrzegasz daną sytuację, otoczenie i innych ludzi, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Można to spokojnie zastosować w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej — sytuacji, która jest jednak stresująca, bo w jak najkrótszym czasie trzeba się jak najlepiej zaprezentować.

W tym przypadku warto jednak zmienić punkt widzenia — można uświadomić sobie, że po drugiej stronie też są ludzie, nierzadko tacy sami jak my. Ludzie ci też muszą wykonać jakieś zadanie — w tym przypadku zebrać jak największą ilość informacji o danym kandydacie i zdecydować, czy on/ona to odpowiednia osoba na dane stanowisko.

Taka zmiana perspektywy naprawdę pomaga nabrać pewności siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej — nie siedzisz przed wyrocznią, od której zależy Twoje być albo nie być, ale przed ludźmi, którzy tak samo muszą wykonać pewną pracę i walczyć o swoje.

Potęga podświadomości

Taki tytuł nosi książka napisana przez Josepha Murphy’ego — przedstawia ona metodę pozytywnej wizualizacji pewnych sytuacji, która ma pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów. Na pierwszy rzut oka brzmi to, jak magia, ale wspomaga to nasze pozytywne myślenie, co z kolei sprawia, że bardziej sobie ufamy — no i jesteśmy przez to bardziej pewni siebie. 

Ok, ale na czy to właściwie wszystko polega? Jest to technika mentalna polegająca na tworzeniu oczami wyobraźni silnej wizji osiągnięcia upragnionego celu — polega to na tym, że ludzki mózg w zasadzie nie odróżnia wizji mentalnych od rzeczywistych — już same obrazy, które sobie wyobrażamy, mogą być wystarczającym bodźcem do podjęcia jakiejś akcji i to w takim samym stopniu jak obrazy rzeczywiste. 

Wizualizacja nie jest więc jakąś magiczną sztuczką, tylko metodą, która daje rzeczywiste rezultaty.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci zwiększyć pewność siebie podczas kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej i sprawią, że zdobędziesz pracę swoich marzeń. 

<p>Loading...</p>