Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
3.12.20214 min
Maciej Pikor

Maciej PikorRedakcja Bulldogjob

Jak skutecznie szukać dobrej pracy w IT?

Nie oszukujmy się — pracy w IT jest sporo. Ale jak znaleźć dobrą?

Jak skutecznie szukać dobrej pracy w IT?

Rynek pracy w IT różni się od innych branż, przede wszystkim ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, lepsze warunki pracy i panujący tu, dużo bardziej niż na innych rynkach rynek pracownika. Z wyjątkami oczywiście. Tzw. “januszeksów” zawsze i w każdej branży będzie pełno. Do tej wyliczanki trzeba również dodać wciąż rozwijającą się branżę, która sporo wzorców zachowań musi czerpać z zachodu, jeśli wiele podmiotów polskich pracuje dla zachodnich kontrahentów, lub sami oni zakładają w Polsce swoje oddziały. 

Jak to oczywiście bywa, narosło wokół tej branży wiele legend o wielkich zarobkach juniorów, o tym, że da się zdobyć pracę kompletnie bez doświadczenia czy wykształcenia, czy popularny mit o tym, że porządny programista to w pracy 6 godzin minimum spędza przed playką czy xboxem, opierdzielając się równo. 


Odstawmy to na bok. Zgodzicie się ze mną, że w IT zasadniczo pracownicy mają lepiej niż gdzie indziej. I łatwiej o pracę. Rekrutywki na LinkedInie nie próżnują, na naszym jobboardzie również ofert pracy raczej nie ubywa. Pytanie, które stawiam, jest jedno: jak znaleźć dobrą pracę w IT?

Musisz wiedzieć, czego chcesz

Oczekiwania pracodawców, to jedno. Ich zmienić raczej nie możesz, chyba że zostaniesz szefem ich firmy. Natomiast na satysfakcjonującą pracę składają się dwa czynniki: zadowolony pracodawca + zadowolony pracownik. Asertywność nie jest łatwą cechą, wielu dochodzi do niej latami, a przy poszukiwaniu pracy może być kluczowa. 

Zupełnie inaczej jest, kiedy stoisz pod ścianą i musisz wybierać jakąkolwiek pracę, by np. opłacić rachunki. Zakładam jednak scenariusz, w którym występujesz jako pracownik IT, który nie zaczyna od 0, ma jakieś umiejętności i może realnie pracować na swoim stanowisku. W takim wypadku o znalezienie ofert nie jest trudno. 

Jednym z kluczy jest, byś Ty widział / wiedziała, czego chcesz. W jakiej technologii chcesz pracować, jakie projekty Cię interesują, w którym kierunku chcesz się rozwijać. Bez tych wszystkich informacji, biorąc nową pracę, grasz w totka — albo siądzie, albo nie. Warto zaoszczędzić sobie i nerwów i czasu i zanim zgodzisz się na nową ofertę, gruntownie przemyśleć sobie, czego Ty od życia w ogóle chcesz. 

Warto mieć rozpoznane również swoje oczekiwania finansowe. Nie tylko je znać, ale również potrafić o nie zawalczyć. To wiąże się ze świadomością swojej wartości, ale i pewną nonszalancją w tym, by umieć postawić na swoim. 

Top pracodawca

Nie jestem mistrzem matmy, ale we wcześniejszej części podałem równanie: dobra praca = zadowolony pracodawca + zadowolony pracownik. Pracodawca nie tylko powinien być z Ciebie zadowolony. Ale warto zadbać o to, aby zanim stał się Twoim pracodawcą, byś wiedział, kto to w ogóle jest. Wiadomo — zawsze warto zapytać w branży, czy ktoś zna danego pracodawcę. Z tą świadomością, że ktoś po prostu może mieć złe doświadczenia osobiste z daną firmą, podczas gdy ona tak naprawdę jest dobrze prowadzona, jednak tenże pracownik rozminął się oczekiwaniami. 

W tym staramy się być pomocni: dlatego stworzyliśmy certyfikat Top Tech Employer, w którym prześwietlamy pracodawców IT na wylot, by dowiedzieć się, co z perspektywy osób technicznych wyróżnia firmę. A te firmy, w których specjalistom IT jest najlepiej — nagradzać certyfikatem jakości Top Tech Employer.

Jak poznać dobrego pracodawcę?

  • Dba o rozwój
  • Dobrze wynagradza
  • Robi rzeczy, które mają sens
  • Kreuje środowisko pracy, które nie męczy
  • Skupia na osiągnięciu wspólnego i jasnego dla wszystkich celu
  • Daje wpływ na to, co i jak się robi
  • Zatrudnia fachowców, od których można się uczyć
  • Tworzy kod, który się rozwija, a nie z którym się walczy

Wytrwałość wołu

Czy też inaczej: upartość. Kiedy już wiesz, czego chcesz od swojej kariery i jakiego pracodawcy szukasz, czas zacząć poszukiwania. Dla wielu to może być zalogowanie się po kilku miesiącach na LinkedIna czy wejście na profil na jobboardzie i wzięcie czegoś, co leży na stole. 

Jeśli jednak szukasz DOBREJ pracy… to Ty tak nie zrobisz. Poświęcisz swój czas, by przejść się na kilka rozmów rekrutacyjnych, spróbujesz poznać firmę i to, czy do niej pasujesz, ze swojej strony. To może być długotrwały proces, zająć kilkanaście dni, czasem tygodni. Ale tu znów pokłoni się matma: lepiej spędzić kilka tygodni dłużej na szukanie satysfakcjonującej pracy, w której będziesz się czuł dobrze, czy “ryzykować”, brać co leci i dać sobie sporą szansę na to, że zmarnujesz w niej pół roku, lub rok życia? Nie trzeba do tego pisać żadnej funkcji — podejrzewam. Kalkulacje oczywiście należą do Ciebie. 

Podsumowanie

Oczywiście, to są podstawowe 3 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę w procesie szukania pracy. Jest ich znacznie więcej i będziemy Wam je sukcesywnie dostarczać. Myślę, że już wkrótce możecie spodziewać się tekstu, który wypunktuje Wam błędy, które można popełnić, szukając pracy. 

Jednak takie artykuły jak te, to tylko wstęp tego, co chcemy Wam zaoferować. Stworzyliśmy bowiem narzędzie, które może być solidną podporą w Twoich decyzjach dotyczących pracy. 

Od 5 lat obserwujemy rynek pracy IT i zbieramy dane — przeprowadzając największe w Polsce Badanie społeczności IT, sprawdzając firmy za pomocą certyfikacji Top Tech Employer, o której wspomniałem, rozmawiając ze społecznością IT.

Chcieliśmy wykorzystać te informacje i stworzyć narzędzie, które pozwoli Ci podejmować trafne decyzje dotyczące kariery w IT. W oparciu o wykresy, diagramy i podpowiedzi generowane z realnych danych, a nie z przypuszczeń. W tym momencie Bulldog.Guide pozwala podejrzeć, ile inni faktycznie zarabiają na Twoim stanowisku i jakie widełki oferują pracodawcy dla specjalistów takich, jak Ty.

Jednak to nie wszystko — wciąż ulepszamy to narzędzie, by stało się Twoim osobistym towarzyszem w czymś, co szumnie nazywa się “karierą”. Możesz z niego skorzystać i przekonać się, dlaczego warto.

<p>Loading...</p>