Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.04.20224 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Jak sobie radzić ze stratą pracy

Sprawdź, jak zachować klasę przy wypowiedzeniu, jak ustalić formalności oraz plan dalszego działania.

Jak sobie radzić ze stratą pracy

W tym artykule znajdziesz informację, jak z klasą poradzić sobie z emocjami po otrzymaniu wypowiedzenia, jak oswoić się z sytuacją oraz co warto zrobić, by szybko wrócić na właściwe tory.

Emocje przy wypowiedzeniu

Panika, zdenerwowanie, poczucie porażki, a nawet złość to normalne reakcje wynikające ze straty pracy. Niektórzy będą zachodzić w głowę “dlaczego ich to spotkało”, mogą myśleć, że “są beznadziejni” czy wręcz “do niczego się nie nadają”.

Jeśli chociaż przez chwilę przeszło Ci to przez myśl — to wiedź, że jesteś w błędzie. Spójrzmy na ten case racjonalnie. Jesteś specjalistą IT z doświadczeniem zawodowym, zarabiasz powyżej średniej krajowej, masz perspektywy szybkiego zatrudnienia w innej firmie i przede wszystkim nadal masz dużo przestrzeni do pracy nad sobą.

„Nie zmieniając biegu wypadków, możesz zmienić swoje nastawienie do nich, a tak naprawdę tylko o to chodzi” - rada dla Ciebie od indyjskiego guru.

Jak zachować klasę?


Uspokój się

Przede wszystkim powinieneś się uspokoić. Jeśli nie spodziewałeś się wypowiedzenia — weź kilka głębokich oddechów, policz w myślach do 10 i pamiętaj, że zazwyczaj takie zmiany w perspektywie czasu wychodzą ludziom na dobre.

Dla przełożonego wręczenie Ci wypowiedzenia też nie należy do najłatwiejszych zadań — za tą decyzją mogą się kryć godzinne dyskusje z kierownictwem, dokładna analiza Twojej pracy i osiągnięć indywidualnych, sytuacja finansowa firmy i wiele innych czynników.

Nie rób scen, nie krzycz i powściągnij język (ludzie różnie reagują na stres — ja np. z bezsilności i wkur...zenia płaczę 😓, co mnie jeszcze bardziej frustruje). Przyjmij do wiadomości fakt zakończenia współpracy i  podpisz niezbędne dokumenty.  Jeśli jesteś na B2B, to ustal, jak długi będzie Twój okres wypowiedzenia oraz przekazanie obowiązków innym.

Wiem, że łatwo to napisać, a trudno zastosować tę poradę w praktyce, natomiast z własnego doświadczenia wiem, że zachowanie spokoju daje więcej korzyści niż panika. Łatwiej będzie też uzyskać pozytywne referencje od przełożonego, jeśli rozejdziecie się w pokoju.


Poznaj powód

Najważniejsze — poproś o przyczyny Twojego zwolnienia. Jeśli dotyczą braku zaangażowania, problemów personalnych czy współpracy zespołowej to dopytaj o szczegóły, by wiedzieć, nad czym musisz w najbliższym czasie popracować.


Ustal formalności

Na umowach o pracę masz ustalone okresy wypowiedzenia zależnie od stażu Twojej pracy w danej firmie, natomiast mogą być skrócone, jeśli obie strony wyrażają na to zgodę. W ten czas wlicza się również Twój pozostały urlop (alternatywnie firma wypłaca za niego ekwiwalent pieniężny).

Unikaj przejścia na L4, zaraz po otrzymaniu wypowiedzenia. To niestety w Polsce dość częsta praktyka, że ludzie załatwiają sobie nie do końca zasadne zwolnienia lekarskie, by nie musieć już pracować. Taka metoda da Ci chwilową satysfakcję i pozorne poczucie sprawiedliwości, natomiast spalisz kilka mostów za sobą i potencjalnie załatwisz sobie kontrolę z ZUSu.


Oswój się z sytuacją

W pracy postaraj się zachowywać normalnie, jakby nic się nie stało — pozwól sobie na analizę tej sytuacji, jak wrócisz do domu. Postaraj się zrelaksować, np. biorąc długą kąpiel, wychodząc na spacer, oglądając ulubiony serial czy robiąc wymagający trening.

Mogą Tobą targać najróżniejsze emocje, ale to od Ciebie zależy, co z nimi zrobisz. Możesz wszystkich obarczać winą za tę sytuację albo pogodzić się z tym i przygotować się do zmiany. Prześpij się z tym i zacznij tworzyć alternatywne plany działania.

Wypowiedzenie i co dalej?

  • Przeanalizuj budżet domowy oraz swoje oszczędności, by racjonalnie zarządzać finansami.
  • Zaktualizuj swoje CVzgodnie z aktualnymi standardami (możesz skorzystać z porad ekspertów w tym zakresie).
  • Sprawdź sytuację na rynku pracy— m.in. poprzez nasze indywidualne raporty w Bulldog Guide oraz wynik IV Badania Społeczności IT 2022.
  • Przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych(online oraz tradycyjnej) oraz sprawdź, jakie pytania możesz zadać pracodawcy.
  • Zaktualizuj swoje portfolioi zorientuj się, jakie narzędzia warto poznać w Twojej specjalizacji.
  • Podpytaj kolegów i znajomych, czy nie ma u nich wakatów.
  • Wysyłaj CV do wybranych firm i nie zniechęcaj się.


Sprawdź, też jakich błędów powinieneś unikać poszukując nowej pracy >> tutaj

Podsumowanie

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. Według biura statystycznego U.S. Labor aktualny deficyt to 40 milionów pracowników. Z kolei Komisja Europejska w Polsce wykazała, że w ciągu ostatnich 4 lat zapotrzebowanie na pracowników IT wzrosła aż o 15 proc. (z 393 tys. do 452 tys.), a w ciągu kolejnych czterech lat urośnie o 18 proc. 

Mając na uwadze powyższe — nie martw się, ponieważ szybko znajdziesz dla siebie fajne miejsce pracy. Głowa do góry i miej odwagę eksperymentować.

<p>Loading...</p>