Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.04.20224 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jak sympatia do języków programowania zmienia się z wiekiem?

Czy Twój wybór języka się zmienia? Twoje doświadczenie i wiek mogą mieć wpływ na to, który język programowania uważasz za najfajniejszy.

Jak sympatia do języków programowania zmienia się z wiekiem?

Dziś na warsztat bierzemy wyniki ankiety HackerRank. Jest tam wiele bardzo ciekawych danych. Np. to, że VIM wymiata, jeżeli chodzi o edytory. Albo to, że założyciele firm trzykrotnie częściej od innych programistów zaczynali programować przed 10 rokiem życia.

My jednak przyjrzeliśmy się bliżej sekcji - “Które języki programowania preferują developerzy z podziałem na wiek”. W tym pytaniu ankietowani mogli zaznaczyć, że jakiś język lubią lub nie lubią go. Następnie procent nielubiących został odjęty od procenta lubiących. Stąd - wynik zawiera się w przedziale -100% - 100%.

Wygrał tu zdecydowanie Python z wynikiem aż 84%. Co oznacza, że 92% ludzi zaznaczyło w tym pytaniu “lubię”. Python nie wygrał tylko w grupie wiekowej 55+, ale do tego dojdziemy później.

Kolejne miejsca to C, C++, Java, JavaScript. Na końcu uplasowały się Julia, Pascal, OCaml i Perl.

To, co nas dziś szczególnie interesuje to, jakie są różnice między poszczególnymi grupami wiekowymi i znalezienie możliwych przyczyn.

Hackerrank zauważył, że różnice występują i tak je skomentował w swoim badaniu:

Zauważamy niezwykły trend pokoleniowy w wśród nowszych języków: młodzi programiści nie lubią nowszych języków (takich jak Go, Kotlin czy Scala) bardziej niż starsi developerzy. W zasadzie Go tworzy jedną z największych przepaści. Programiści w wieku 18-24 zupełnie się nim nie interesują, ale dla tych w wieku 45-54 jest jednym z ukochanych języków. Odwrotna zależność jest prawdziwa dla JavaScriptu.

My chcemy przyjrzeć się sytuacji bliżej. By mieć lepszy obraz podzieliliśmy dane udostępnione przez HackerRank na kilka kategorii i wyliczyliśmy w nich średnie wartości. 

Trochę wykresów

Na początek przedstawiamy średnią dla wszystkich języków z zestawienia. Widać, że sympatia dla języków programowania rośnie wraz z wiekiem, by spaść do poziomu nieco powyżej średniej dla grupy 55+. Mamy pewną propozycję wyjaśnienia tej tendencji. Jeżeli czegoś nie znasz, to prawdopodobnie tego nie lubisz. Młodzi programiści siłą rzeczy będą znać mniej języków programowania niż ci z dużym doświadczeniem. Jest to nasza hipoteza, jednak mamy zbyt mało danych, by ją przetestować.

Średnia sympatia dla języków funcyjnych w grupach wiekowych

Podobną i dużo bardziej wyraźną tendencję widać dla języków funkcyjnych (Erlang, Clojure, Haskell, OCaml). Co zaskakuje, że tylko programiści w grupie wiekowej 45-54 mają w większości pozytywny stosunek do języków funkcyjnych. Głównie jest to zasługa dużej sympatii dla Erlanga i Haskella. To o tyle ciekawe, że o programowaniu funkcyjnym dużo się słyszy i są to wypowiedzi najczęściej pozytywne. Nie widać tego na danych HackerRanka.

Średnia sympatia dla nowszych języków programowania

Wzięliśmy tu pod uwagę Go, Kotlina, Swifta, Scalę i Rusta. Indeks sympatii jest dla nich nieco wyższy niż dla średniej z wszystkich języków. Widać, że grupy 25-34 i 35-44 podzielają entuzjazm grupy naszych optymistów - 45-54.

Średnia sympatia dla najpopularniejszych języków programowania

Na koniec zostawiliśmy pierwszą piątkę rankingu TIOBE. To Java, C, C++, Python, C#, JavaScript. I w końcu mamy inną tendencję. Młodzi programiści uwielbiają najpopularniejsze języki. Pewnie dlatego, że najłatwiej się ich nauczyć i ilość oraz jakość zasobów na ich temat jest bardzo duża. Gdy chodzi o sympatię, to jest różnica 50% w stosunku do tego, co mieli do powiedzenia o wszystkich językach i prawie 90% w stosunku do sympatii do języków funkcyjnych. Z wiekiem miłość do najbardziej popularnych języków powoli stygnie. Nie jest to jednak tak, że sentyment całkowicie się zmienia, a jedynie nieco słabnie - w miarę jak programiści odkrywają inne języki i poszerzają swoje horyzonty.

Co jeszcze się działo w grupach wiekowych?

18-24

Już ustaliliśmy, że najbardziej lubią języki najpopularniejsze. Co ciekawe tylko w tej grupie większość patrzy przychylnie na PHP. Znowu można to tłumaczyć łatwością wejścia w świat PHP i tym, że jednak nadal wiele osób zaczyna właśnie od tego języka.

25-34

Grupa odpowiadająca mniej więcej tak jak średnia. Wyróżnia ich sympatia do Go i antypatia do PHP.

35-44

Grupa, która woli bardziej TypeScript niż JavaScript.

45-54

Grupa wiekowa, która lubi praktycznie wszystko. W zasadzie niechęcią darzą tylko PHP i Perla. Poza tym uwielbiają Go i języki funkcyjne. Nieco mniej niż inni lubią Pythona, Javę i JavaScript. Kto by pomyślał, że programiści w tym wieku będą takimi hipsterami?

55+

Gdy spojrzy się na wykresy, które stworzyliśmy, to można odnieść wrażenie, że odpowiadali podobnie jak grupa 25-34. Jednak wartości dla poszczególnych języków programowania są tu zupełnie inne niż u pozostałych. Na tyle inne i niespotykane, że zaczęliśmy się zastanawiać czy grupa, która wzięła w ankiecie była reprezentatywna.

O ile to, że w tej grupie C pokonało Pythona jest do zrozumienia. Tak samo, jak to, że ci programiści lubią Pascala. To prawdopodobnie wynika z tego, że obydwa języki były niesamowicie popularne 30 lat temu, kiedy zaczynali kariery. Natomiast to, że najbardziej uwielbianym językiem został Swift jest nieco podejrzane - z indeksem sympatii 75%. W tym samym czasie Go cieszy się sympatią o 33% niższą niż wynik dla wszystkich grup wiekowych, Kotlin o 26%, Scala prawie o 12% i tylko Rust ma wynik o 5% wyższy od średniej.

Doświadczenie i wiek wpływa na to jak postrzegamy języki programowania. Jak pokazała ta ankieta są one zauważalne nawet na poziomie samej sympatii do języków. Z drugiej strony nie są to różnice tak znaczące byśmy nie mogli się dogadać. Warto jednak konfrontować swoje zdanie ze zdaniem innych osób, które mają inne doświadczenie. Z pewnością można się od nich dowiedzieć czegoś nowego. Nie tylko jakie języki programowania lubią, ale też, dlaczego je lubią czy jak pomogły im one w ich pracy.

<p>Loading...</p>