Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
26.03.20203 min
Jakub Dzięcielski
Codecool Poland

Jakub DzięcielskiMarketing Manager / PolskaCodecool Poland

Jak zostać programistą w czasach kryzysu

Szukasz nowej pracy na trudne czasy? Podpowiemy, jak możesz nauczyć się programowania i zmienić branżę na IT.

Jak zostać programistą w czasach kryzysu

Pandemia koronawirusa niesie ze sobą poważne konsekwencje dla wielu branż. Bardzo możliwe, że dotknęły one również Ciebie i teraz zastanawiasz się, jak znaleźć zawód, który będzie odporny na kryzys


Jeżeli już wcześniej interesowała Cię nauka programowania, być może to właśnie idealny moment, żeby zmienić branżę. IT to jeden z niewielu sektorów gospodarki, który w obliczu kryzysu związanego z COVID-19 radzi sobie całkiem nieźle. 

W tym artykule pokażemy Ci, jak możesz zostać programistą od zera. Poniżej odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie nauki programowania:

Jak mogę stwierdzić, czy programista to zawód dla mnie?

Te cechy są niezbędne w pracy programisty:

  • Znajomość języka angielskiego – Wystarczy, że potrafisz prowadzić rozmowę i rozumiesz materiały do nauki programowania – wiele z nich jest dostępnych tylko po angielsku. Zwykle wystarczy znajomość języka na poziomie B2.
  • Analityczne myślenie– Pod tym hasłem kryje się między innymi kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów. Co więcej, pisanie kodu wymaga rozumienia podstawowych zasad logiki. Wiele szkół programowania bada tę umiejętność specjalnymi testami.
    • Otwartość na konstruktywną krytykę – Korzystanie z uwag mentorów to najszybsza droga do rozwoju w IT. Opinie kogoś bardziej doświadczonego pomogą Ci znaleźć obszary, w których musisz się doskonalić.
  • Dokładność – Często drobny szczegół może zadecydować o tym, czy nasz kod będzie działał. Dbałość o szczegóły jest kluczowa dla każdego dobrego programisty. 


Czy ten profil pasuje do Ciebie? Jeśli tak, programowanie może być zajęciem, które przyniesie Ci dużo satysfakcji.

Czy można być za starym na naukę programowania?

Absolutnie nie! Wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Płeć również nie gra tutaj roli – i mężczyźni, i kobiety mogą odnosić sukcesy w programowaniu. 

Czy programowania można nauczyć się zdalnie?

Nie ma problemu. W internecie możesz znaleźć wiele darmowych materiałów, takich jak kurs CS50 udostępniany przez Harvard University. Tego rodzaju źródła wystarczą, aby zacząć swoją przygodę z programowaniem. Co więcej, dużo kursów jest prowadzonych w trybie online. Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że wybór zdalnych zajęć z programowania stał się jeszcze większy. Wielu programistów pracuje zdalnie, więc taki tryb nauki może być świetnym przygotowaniem do wykonywania zawodu.

Czy mogę się nauczyć programowania, jeśli dalej pracuję na pełen etat?

Jak najbardziej! Wiele szkół programowania, na przykład Codecool, oferuje kursy weekendowe. To cykl intensywnych zajęć, który trwa około 12 miesięcy. Cały kurs podzielony jest na krótsze moduły, a wiele zadań należy wykonać samodzielnie w domu. Dzięki temu łatwo pogodzić naukę z innymi obowiązkami. 

Nie mogę wydać dużej sumy na kurs programowania. Czy jest na to jakiś sposób? 

Choć kurs programowania to inwestycja, która szybko się zwraca, nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju wydatki na starcie. Oprócz płatności w ratach, z pomocą przychodzi opcja post paid. Kursy dzienne w Codecool możesz zacząć opłacać dopiero wtedy, gdy przepracujesz już pół roku jako programista. W wypadku kursów weekendowych, które zaczynają się w maju, możliwe są płatności dopiero od sierpnia. Możesz też skorzystać z innyvh możliwości finansowania

Czy muszę od razu wybrać swoją specjalizację?

Jeżeli nie chcesz zawężać wyboru, najlepiej zdecydować się na kurs Full Stack Developer. Takie kompleksowe przygotowanie pozwoli Ci znaleźć pracę zarówno jako programista front end, jak i back end. Warto też zacząć od nauki szczególnie szeroko stosowanych języków programowania, takich jak JavaScript i Python. 

Ile będę zarabiać w pierwszej pracy jako programista?

Większość wynagrodzeń dla początkujących programistów (tuż po skończonym kursie) plasuje się w przedziale między 4000 a 6000 złotych. Pamiętaj jednak, że utrzymanie się na rynku będzie wymagało od Ciebie ciągłej nauki. Branża IT rozwija się w ekspresowym tempie, przez co wiedza szybko się dezaktualizuje. Uczenie się nowych rzeczy pozwoli Ci nadążyć za zmieniającym się rynkiem pracy. 

<p>Loading...</p>