Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.08.20204 min
Mateusz Lewandowski

Mateusz LewandowskiContent SpecialistBulldogjob

Jaką drogę wybrać, aby zostać specjalistą IT

Sprawdź, na jaką specjalizację postawić, skąd czerpać wiedzę oraz gdzie szukać pierwszej pracy, aby zostać specjalistą IT.

Jaką drogę wybrać, aby zostać specjalistą IT

Branża IT przyciąga do siebie coraz więcej ludzi. Niezależnie od tego, czy mówimy o kimś, kto dopiero wchodzi na rynek pracy, czy o kimś, kto chce się przebranżowić, w głowie takiej osoby pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. W takich sytuacjach dobrze się przyjrzeć temu, jak robią to inni, aby zadecydować, która droga będzie najlepsza dla Ciebie. Zobaczmy więc, jak wybierali ludzie na podstawie raportu z Badania społeczności IT 2020 przeprowadzonego przez Bulldogjob. W badaniu oprócz specjalistów IT pracujących komercyjnie, wzięły udział również osoby, które dopiero wchodzą do branży IT. Ruszajmy!

W drogę ku IT

Siły między tymi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, a tymi, którzy chcą się przebranżowić, rozkładają się mniej więcej po połowie: dla 51% badanych, potencjalne stanowisko w IT będzie pierwszą pracą, a 49% badanych gdzieś już pracuje i chce zmienić branżę. Świadczy to nie tylko o ogromnej popularności IT, ale także o tym, że nie jest to tajemny zakon, w którym trzeba przechodzić śmiertelne próby ognia, aby stać się nowicjuszem - wszystkiego da się nauczyć, jeśli naprawdę się tego chce. 

Źródło wiedzy

Pomimo że osoby, które dopiero przygotowują się do pracy w IT najczęściej wybierają studia (84,91%), to duża część uczy się również z blogów i artykułów tematycznych (62%). Największą rozbieżność widać w przypadku kursów programowania - osoby wchodzące na rynek znacznie częściej decydują się na kursy online, a Ci, którzy przechodzą z innej branży, wolą płatne kursy programowania. 

Szczegóły poniżej ?

Czy trzeba iść na studia, aby w IT zrobić karierę? No niekoniecznie. Istnieje wiele programistów samouków, którzy korzystają właśnie z kursów online, blogów, czy czytają artykuły lub oglądają tutoriale na YouTube. Tak jak wspominałem, wszystko się da, tylko trzeba chcieć.

Specjalizacja

Wybór specjalizacji to już raczej sprawa osobista. W każdym razie IT to nie tylko praca z kodem (a z tym się jednak głównie kojarzy) - istnieje naprawdę sporo specjalizacji i wiele z nich mocno się od siebie różni. Niemniej jednak, według raportu, osoby wchodzące do branży IT celują najczęściej w zawód programisty (74,2%). Potem mamy testerów (6,6%), analityków (5,3%) oraz administratorów (4,8%).

Nie zapominajmy jednak, że tak jak wspomniałem wcześniej, wybór profesji to indywidualna sprawa i warto się bardziej zapoznać ze specyfiką każdej z nich. Tak więc, na przykład, programowanie to głównie rozwiązywanie problemów i praca z kodem, a UI i UX designer musi nie tylko mieć artystyczne zacięcie, aby projektowana strona dobrze wyglądała, ale powinien też wczuć się w zwykłego użytkownika na poziomie korzystania z najprostszych funkcji. 

Przy każdej profesji bardziej przydadzą się trochę inne cechy osobowości oraz charakter, co również sprawia, że IT jest branżą bardzo różnorodną. 

Języki programowania

Jeżeli już mówimy o specjalizacjach, to w tym kontekście warto na chwilę przyjrzeć się językom programowania. Zgodnie ze statystykami przedstawionymi wcześniej, większość osób przygotowujących się do pracy w IT chce programować, a wybór języka programowania, którego chcą się nauczyć, może być pierwszą decyzją, jaką będą musieli podjąć. 

O najpopularniejszych językach programowania już kiedyś pisaliśmy, jednak pod kątem ogólnej popularności na polskim rynku - tutaj skupimy się wyłącznie na tych, którzy przygotowują się do zawodu. To, jakiej technologii warto się nauczyć, zależy przede wszystkim od tego, co jako programista chcesz robić. Jeśli wolisz backend, to ogarnij Javę, a jeżeli frontend - ruszaj z JavaScriptem. Dużą popularnością cieszy się Python - wielu specjalistów podkreśla jego różnorodność i prostotę. 

Osoby, które wchodzą do branży, najczęściej uczą się języków, które łatwo wykorzystać na frontendzie i przy aplikacjach webowych. Na czele zestawienia mamy zatem JavaScript z wynikiem 45%, a następnie remis między Javą i Pythonem - 36%. Wysoko jest również SQL (34%) oraz C++ (31%). Wyniki mogą wyglądać różnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę oddzielnie tych, którzy wchodzą na rynek pracy i tych, którzy zmieniają branżę, ale wszędzie na czele jest JS.

Warto jeszcze wspomnieć, że osoba, dla której programowanie będzie pierwszą pracą, uczy się średnio trzech języków, a osoba, która zmienia branżę - dwóch. W końcu, gdzie nie spojrzysz, to na ogłoszeniach o pracę raczej wymaga się znajomości więcej, niż jednej technologii.

Poszukiwanie pracy

Trzeba kiedyś zacząć rozglądać się za pracą, nie można się wiecznie uczyć. A możliwości na szukanie pierwszej pracy w IT jest sporo. Co więcej, okazuje się, że zarówno Ci, którzy wkraczają na rynek, oraz Ci, którzy zmieniają branżę, podchodzą do tego bardzo podobnie. 

Gdzie zatem szukać?

Najpopularniejszą formą okazują się portale branżowe z ofertami pracy (takie jak bulldogjob.pl ?) - taki sposób zadeklarowało około 85% wszystkich respondentów. Potem mamy ogólne job boardy (65%), w których zebrane są oferty z każdej branży - nie tylko IT. Najmniej popularne wśród wszystkich respondentów jest poszukiwanie za pomocą agencji pracy - takiej odpowiedzi udzieliło tylko 10% badanych. 

Podsumowanie

IT daje dużo możliwości rozwoju kariery, a co za tym idzie - rozwoju osobistego. I pomimo, że większość kandydatów idzie na studia, to w dzisiejszych czasach wybranej specjalizacji można się jak najbardziej nauczyć samemu, o ile ma się do tego prawdziwe zacięcie. Co prawda poszukiwanie pracy zostało tutaj przedstawione jako ostatni etap podróży, ale bynajmniej nim nie jest. W IT czeka Cię dużo nauki ze względu na ciągle zmieniające się trendy i dużo nowości. Trzeba być ciągle na bieżąco, aby nie wypaść z obiegu.  

Powodzenia w poszukiwaniach!

<p>Loading...</p>