Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
2.06.20224 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Java Developer – ścieżki rozwoju kariery

Sprawdź, w jakich kierunkach możesz rozwijać swoją karierę, będąc Java Developerem.

Java Developer – ścieżki rozwoju kariery

Java od lat pozostaje w ścisłej czołówce najpopularniejszych języków programowania i choć jej popularność spada, to jednak bardzo powoli i opinie przekonujące, że zaraz będziemy mieli do czynienia z końcem Javy, należy traktować z bardzo dużym dystansem. 

Java to bowiem niezmiennie najpopularniejszy język programowania na backendzie, ale nie tylko. Java jako język, który z założenia miał się stać możliwie najbardziej wieloplatformowy ze wszystkich technologii, jest przecież bardzo wszechstronna i znajduje zastosowania w wielu różnych specjalizacjach. No właśnie, jakie możliwości rozwoju ma przed sobą Java Developer? 

Kim jest Java Developer?

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, poświęćmy chwilę uwagi, kim jest dziś rodzimy Java Developer, w jakich warunkach pracuje, ile zarabia i jakie wykorzystuje technologie. Przydatny będzie nam w tym tegoroczny Raport z Badania Społeczności IT przeprowadzonych przez Bulldogjob.

Jak już wspomniano, Java to najpopularniejszy język programowania wśród Backend Developerów, a to z kolei największa grupa wśród polskich programistów w ogóle – stanowi aż 42% wszystkich developerów. Java jest główną technologią na backendzie dla 39% z nich, znacząco wyprzedzając C# (17%) czy Pythona (11%). Nieźle, jak na język, który ma rzekomo trafić niedługo na śmietnik historii, prawda?

Co ciekawe, Java to także często język, którego programiści uczą się jako pierwszego. Najpopularniejszym frameworkiem od lat pozostaje Spring, przed Hibernate i Angularem. Java Developerzy obok samego głównego języka najczęściej posługuję także SQL (61%), co na backendzie wymagającym pracy z bazami nie powinno dziwić, ale także JavaScriptem, co odsyła nas do ścieżki Fullstack Developera, o czym za chwilę.

Java Developer – ścieżki rozwoju kariery


Backend Developer

Oczywiście najbardziej oczywistą ścieżką Java Developera jest backend. Rzecz w tym, że backend backendowi nierówny, a wieloplatformowość i przenoszalność javowego kodu powoduje, że backendowiec może w tym przypadku współtworzyć zarówno duże korporacyjne oprogramowanie klasy enterprise, jak i niewielkie aplikacje webowe. Java znajduje naprawdę szerokie zastosowanie w obu scenariuszach.

Praca backendowca to oczywiście również praca z API i bazami danych. Ten wariant rozwoju więc zakłada konieczność zapoznania się z odpowiednim oprogramowaniem bazodanowym, zarówno relacyjnym jak i NoSQL. Nasze badania wykazało, że najpopularniejsze bazy danych to dziś PostgreSQL, MySQL, MariaDB, MS SQL czy MongoDB.


Fullstack Developer

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzać horyzonty i zamiast tylko zajmować się backendem, rozpocząć również karierę z frontową częścią aplikacji. Wśród Fullstack Developerów Java jest bardzo popularna, co zapewne wiążę się ze wspomnianym już faktem, że język ten to często pierwszy język, jakiego w ogóle uczą się programiści. Jest to więc siłą rzeczy dość oczywisty punkt wyjścia.

Jak nietrudno się domyślić, Fullstack Developer najczęściej łączy nierozłączonym trio frontendu, a zatem z HTML-em, CSS-em i JavaScript. Rosnącą popularnością, lecz nie umywającą się do JavaScript cieszy się TypeScript (43% do 27%). Fullstack Developer to bardzo obiecujące i perspektywiczna ścieżka kariery i nie będzie przesady w twierdzeniu, że w dobie DevOps i zwinnej organizacji pracy od backendowców coraz częściej wymagać się będzie choćby szczątkowej wiedzy o frontendzie i na odwrót.


Mobile Developer

Wspominanie o Javie w kontekście rozwijania aplikacji mobilnych może być w połowie 2022 roku dla wielu zaskakujące. Siłą rzeczy zawężamy oczywiście pojmowanie oprogramowania mobilnego do oprogramowania androidowego – ekosystem Apple tak bardzo skupić się wokół Swifta, że Java nigdy nie doczekała się na iOS-ie oficjalnych kompilatorów czy interpretatorów. 

Rzecz w tym, że także Android – przynajmniej w teorii – od Javy odchodzi. To prawda, ale proces ten nie przebiega tak szybko, jak mogłoby się wydawać po gigantycznym boomie zainteresowania językiem Kotlin. Owszem Kotlin stopniowo powiększa swoje udziały i rozgaszcza się na Androidzie, niemniej Java wciąż pozostaje tam ważnym i szeroko wykorzystywanym językiem.


Tester automatyzujący

To zapewne dość nieoczywiste wskazanie, ale przecież to właśnie Java jest podstawowym narzędziem pracy dla wielu autorów testów automatycznych. Nie każdy wszak przychodząc do branży IT, nawet znając już język taki jak Java, chce zajmować się stricte programowaniem, budowaniem backendu czy API. 

Dla niektórych rozpoczęcie przygody z testowaniem aplikacji i zapewnianiem jakości może się okazać bardziej interesujące, a tester znający Javę najpewniej spotka się z przychylnym okiem rekruterów. Podstawowym narzędziem pracy w takim scenariuszu rozwoju kariery będzie framework JUnit5, dzięki któremu z użyciem Javy można przeprowadzać testy jednostkowe wielu zróżnicowanych aspektów funkcjonowania aplikacji.

Przydatne linki

Chętnych do rozpoczęcia lub rozwinięcia swojej przygody z Javą zachęcamy do odwiedzenia przydatnych linków zgromadzonych na naszym blogu:

<p>Loading...</p>