Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
26.05.20232 min
Adam Kukołowicz

Adam KukołowiczCo-founderBulldogjob

Kolejna dystrybucja Linuxa... od Microsoftu

Poznaj Azure Linux - kolejną dystrybucję od Microsoftu. Dowiedz się, czym jest nowa wersja Common Base Linux Mariner i dlaczego powstała.

Kolejna dystrybucja Linuxa... od Microsoftu

Początkowo określony przez byłego CEO Microsoftu, Steve'a Ballmera, jako "rak", Linux przeszedł długą drogę w świecie technologii. Dzisiaj Microsoft nie tylko zaakceptował Linuxa, ale nawet stworzył swoją własną dystrybucję, znaną jako Azure Linux, co oznacza, że firma się zmienia i inwestycje więcej w technologie Linux. Dzięki sesji Q&A podczas konferencji Microsoft Build mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o tej dystrybucji.

Czym jest Azure Linux?

Azure Linux to w zasadzie kolejna wersja Common Base Linux Mariner (CBL-Mariner), ale tym razem ma kilka nowych ficzerów i jest komercyjnie wspierana. Cel jest podobny do CBL-Mariner, czyli jest to dostosowana dystrybucja Linuxa stworzona przez Microsoft, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie "tylko najbardziej podstawowych elementów potrzebnych do uruchomienia klastra Kubernetes", jak stwierdził Jim Perrin, główny menedżer programu w Microsoft.

W swojej istocie Azure Linux jest zaprojektowany do działania jako host kontenerów dla usługi Azure Kubernetes Service (AKS), co oznacza, że ​​działa głównie jako wirtualna maszyna na Hyper-V, hypervisorze Windows firmy Microsoft. System jest również zoptymalizowany do tego scenariusza, ale pozwala na instalacje bezpośrednio na sprzęcie na platformach x64 lub ARM64.

Dlaczego Microsoft stworzył Azure Linux?

Nasuwa się pytanie, dlaczego Microsoft, kiedyś zdecydowany krytyk Linuxa, poszedł tak daleko, że stworzył swoją własną dystrybucję Linuxa? Według GitHuba Microsoftu, ta inicjatywa jest częścią rosnących inwestycji Microsoftu w różne technologie Linux, w tym SONiC, Azure Sphere OS i Windows Subsystem for Linux (WSL).

Głównym motywem była wewnętrzna potrzeba stworzenie stabilnej platformy dla swoich usług. "Chcieliśmy stabilnej platformy dla nas samych," powiedział Perrin. Taki rozwój sytuacji prowadzi do w pełni zbudowanego przez Microsoft systemu operacyjnego, który świetnie współpracuje z Kubernetesem. To też zaakceptowanie rzeczywistości, w której większość tego, co uruchamiają użytkownicy Azure, nie potrzebuje wcale Windowsa.

Dlaczego nie stworzyli forka innej dystrybucji Linuxa?

Perrin wyjaśnił (dość dyplomatycznie), że Azure Linux stanowi również wysiłek na rzecz przemodelowania kłopotliwej historii Microsoftu z Linuxem. Tworząc nową dystrybucję Linuxa od podstaw, a nie forka istniejącej już dystrybucji, Microsoft chciał uniknąć wrażenia, że to kolejna próba zastosowania EEE (Embrace, extend, and extinguish) - tym razem na Linuksie. Przyznał jednak, że Microsoft pożyczył części kodu z Fedory, a Azure Linux jest dystrybucją opartą na RPM.

Oczywiście w czasie tego panelu usłyszeliśmy, że stworzenie Azure Linux podkreśla zobowiązanie Microsoftu do poszerzania horyzontów i otwarcia na technologie open-source. Mimo swojego krótkiego istnienia i stosunkowo niskiego zaangażowania społeczności, Azure Linux jest kluczowym elementem strategicznej układanki Microsoftu, umożliwiając mu utrzymanie kontroli nad swoim bardzo dochodowym projektem chmury, który generuje ponad 20 miliardów dolarów kwartalnie. Tak więc dla Microsoftu było tańsze stworzenie własnej dystrybucji Linuxa, niż korzystanie z którejkolwiek ogólnodostępnej.


Obejrzyj też naszego vloga o tym, dlaczego Microsoft walczy o Programistów.

<p>Loading...</p>