Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
9.05.20193 min
Łukasz Dudziński

Łukasz DudzińskiStrefaKodera.pl

Kompilatory do kodowania online

Oto 4 kompilatory, które zapewnią Ci efektywne środowisko do pisanie kodu online.

Kompilatory do kodowania online

Masz do napisania program zaliczeniowy w technologii, w której wcześniej nie pracowałeś? Korzystasz z uczelnianego komputera lub sprzętu, na którym nie chcesz, bądź nie możesz zainstalować własnego IDE? Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie kompilatorów online, czyli serwisów działających w chmurze, umożliwiających kompilację dowolnego kodu w dowolnym języku programowania prosto z poziomu przeglądarki. Zapraszam do zapoznania się z subiektywnym zestawieniem kilku tego typu witryn, z których miałem okazję w różnych sytuacjach w przeszłości korzystać.

Na początku chciałbym jednak zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie należy traktować w kategoriach czysto „akademickich”, gdyż - jak pewnie większość z Was się domyśla - nie nadają się one do „normalnej” pracy przy komercyjnych projektach. Raczej będzie to przydatne na przykład dla studentów bądź uczniów, którzy potrzebują szybko uruchomić i sprawdzić, jak działa kilka linijek napisanego wcześniej kodu.

JSFiddle

Jest to chyba jeden z najpopularniejszych kompilatorów, przeznaczony dla technologii frontendowych, czyli HTML-a, CSS-a oraz JavaScriptu. Mamy tutaj do dyspozycji trzy okienka, w których wpisujemy odpowiednio kod HTML, CSS oraz JS. Możemy więc w prosty i szybki sposób zweryfikować, jak zachowuje się dany fragment strony WWW, nad którą właśnie pracujemy. Jest to również o tyle wygodne, że umożliwia nam szybkie wprowadzanie poprawek, co przy tradycyjnych IDE czasami bywa uciążliwe.

Ideone

Jeden z bardzo dobrych kompilatorów aplikacji, napisanych w języku Java. Sam miałem okazję go kilka razy używać w różnych kryzysowych sytuacjach i nigdy mnie nie zawiódł. Jeśli pracujecie nad jakimś projektem i chcecie szybko coś sprawdzić, to śmiało mogę polecić ten adres.

Repl.it

Kolejną moją propozycją jest kompilator Pythona w wersji trzeciej. Akurat sam w Pythonie wiele nie piszę, ale raz na jakiś czas mi się to zdarza. Tak na marginesie mogę dodać, że ostatnio testowałem aplikację pythonową, która miała za zadanie zbadać strukturę dysku twardego. Wszystko to było oczywiście oparte o stosowne biblioteki i choć mogłoby się wydawać, że kompilator online sypnie jakimś błędem (no bo raczej nie ma możliwości takiej ingerencji w strukturę serwera), to jednak wszystko zadziałało. Dodatkowo serwis repl.it oferuje również kompilatory pod szereg innych technologii np. Ruby, Node.js, PHP, GO, Swift itd. – jest to więc naprawdę spory kombajn do zadań specjalnych.

.NET Fiddle

Bardzo fajny kompilator dla technologii .NET, a dokładniej C#. Jeśli nie chcecie przez pół dnia (no może trochę przesadzam ;-)) instalować Visual Studio, a macie do uruchomienia parę linijek kodu, to jest to propozycja idealnie skrojona dla takich zadań.

Podsumowanie

Używając kompilatorów online, pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy. To nie są pełnoprawne środowiska programistyczne. Miejcie na uwadze, że część błędów (poza oczywiście tymi składniowymi, bo one zawsze zostaną wyłapane), może nie być poprawnie komunikowanych. Jeśli więc macie nieco bardziej skomplikowaną aplikację, to zawsze - tak czy owak - warto sprawdzić, jak zachowuje się z poziomu tradycyjnego IDE.

Dodatkowo jak pewnie już zdążyliście się zorientować, kompilatory online, to - jak sama nazwa - wskazuje tylko kompilatory. Zapomnijcie więc tutaj o zaawansowanych narzędziach do debugowania lub też o różnych trikach przyspieszających pracę nad kodem, jakie znajdują się w wielu aplikacjach programistycznych.

Nie mniej jednak mam nadzieję, że artykuł ten będzie dla Was przydatny i skorzystacie z zawartych tutaj informacji.

<p>Loading...</p>