Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
3.06.20224 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Lying flat - czy to dość kultury zap*******

Sprawdź, na czym polega trend lying flat, który może być końcem kultury ciężkiej pracy.

Lying flat - czy to dość kultury zap*******

Też miewasz takie dni, że po prostu wstajesz i Ci się nie chce? Że dziś zrobisz tylko absolutne minimum, ponieważ nie masz a) siły, b) ochoty, c) motywacji i d) wstaw dowolny argument?

Jeśli tak, to prawdopodobnie zainteresuję Cię trend „lying flat”, który powstał w Chinach i niczym koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega to zjawisko, jak wygląda w Polsce i jaki ma wpływ na rynek pracy.

Czym jest zjawisko lying flat

W telegraficznym skrócie to sprzeciw wobec kultu zapierniczu / wyścigu szczurów oraz przeświadczeniu, że w życiu tylko ciężką pracą coś w życiu osiągniesz. Przecież wiemy, że sukces ma wielu ojców/matek i realnie ma na to wpływ masę niekoniecznie powiązanych ze sobą czynników.

Docelowo zwolennicy tego ruchu najchętniej leżeliby dosłownie plackiem i wykonywali swoje obowiązki z minimalnym zaangażowaniem. Zazwyczaj takie podejście do życia reprezentują młode osoby z generacji Z i alfy, która dopiero kształtują swoje poglądy. Natomiast również takie podejście można spotkać u millenialsów (patrz autorka).

Oryginalnie ten trend nazywa się „tang ping”, czyli słonymi rybami po chińsku. Co ciekawe w języku kantońskim tym mianem określa się trupy/zombie. Przypadek? Nie sądzę. Skoro nie pracujesz, to praktycznie nie istniejesz.

Przyczyny rosnącej popularności podejścia słonych ryb do życia każdy tłumaczy po swojemu. W USA mówią o efekcie „wielkiej rezygnacji”, inni zwalają to na wpływ pandemii lub zamieszanie na rynku usługowym. Kolejni „eksperci” twierdzą, że młodzi są po prostu leniwi, a jeszcze inni uważają, że kryje się za tym wypalenie zawodowe lub walka o lepsze jutro bez śmieciowych umów.

Ponoć obraz mówi więcej niż 1000 słów, zatem film więcej niż 10 000? Ocenę pozostawiam w Twoich rękach — poniżej najpopularniejszy materiał “edukacyjny” udostępniany w tym zagadnieniu:

Jak to się objawia w IT?

Coraz częściej docierają do nas słuchy od specjalistów IT, że mają dosyć takich warunków pracy, jak czekanie na nowe taski / decyzje co ostatecznie mają robić, czy udowadniania “wszystkim świętym”, że naprawdę potrafisz o wiele więcej.

W Badaniu Społeczności IT 2022 wśród największych przeszkadzajek w pracy wymieniono wadliwe procedury, słabą komunikację i presję czasu.

Kliknij, aby powiększyć.

Mając na uwadze powyższe, jeśli masz dość proszenia się o ciekawe szkolenie czy po prostu udawania, że Ci zależy na robocie, której z całego serduszka nie cierpisz — miej świadomość, że nie jesteś sama/sam.

Klepanie kodu, jest potrzebne i ważne, ale nie każdy tak wyobraża sobie swoją karierę. Jeśli tak jak 71% specjalistów IT z badania Gartnera nosisz się z zamiarem zmiany pracy w tym roku — wiesz co masz robić 😎

Wpływ lying flat na rynek pracy 

W przeciwieństwie do naszych dziadków i prababć dzięki internetowi mamy nieograniczony dostęp do wiedzy, niezbędne narzędzia i o wiele więcej czasu na naukę oraz wyrabianie sobie poglądów.

Work-life balance, wellbeing, elastyczna praca, czy skandynawski model pracy to nie tylko puste hasła, a efekt przemian, jakie stopniowo obserwujemy na rynku pracy.

Mówi się też o rynku pracownika, ponieważ od pracodawcy kandydaci wymagają przejrzystych zasad zatrudnienia, elastyczności, fajnej kultury organizacyjnej i ciekawych projektów.

Potwierdzają to dane z naszego Raporcie oraz mity zebrane o polskim IT, które prezentowaliśmy na prelekcji podczas konferencji infoshare F3.

Kliknij, aby powiększyć.

Czym jest dla Ciebie sukces?

Odpowiedź na to pytanie szczerze przed sobą.

Dla jednych jest to podniesienie się z łóżka i ogarnięcie swojego pokoju, a dla innych sfinalizowanie dużego kontraktu czy wrzucenie na produkcję kodu, któremu poświecono wiele dni pracy.

Czy praca daje Ci satysfakcję? Czy lubisz to, co robisz? Dobrze się czujesz w aktualnej firmie? Czy serio musisz się tak poświęcać, by otrzymać wymarzony awans?

Pamiętaj, że nie zawsze Twoje poświęcenie, czas i ogromny wysiłek jest wart domniemanego sukcesu. Uważaj na pracoholizm, nie przeciążaj się pracą umysłową i słuchaj sygnałów swojego organizmu, by uniknąć wypalenia zawodowego.

Czasami wystarczy zredukować bieg (tak zwany down shifting), by zdystansować się i obiektywnie spojrzeć na pewne kwestie z nowej perspektywy. Czy warto się zaharowywać, czy może lepiej dołączyć do leżących plackiem? Decyzję pozostawiam Tobie.

Moja rada dla Ciebie

Pracuj tak, by Tobie było dobrze, żyj w taki sposób, by nie żałować swoich decyzji i straconego czasu. 

Czy solona ryba będzie moim nowym mottem? Szczerze nie wiem, ale tytułowanie się naczelnym śledziem w okresie zimowym, gdy marzę o kubku gorącej herbaty i dobrej książce brzmi dumnie. 

Co o tym myślisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

<p>Loading...</p>