Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.03.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla .NET Core 2.1

Microsoft ogłosił właśnie koniec wsparcia dla .NET Core 2.1, co wiąże się ze wstrzymaniem wszelkich aktualizacji związanych z bezpieczeństwem i nie tylko.

Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla .NET Core 2.1

Microsoft ogłosił, że kończy wsparcie dla .NET Core 2.1 i radzi użytkownikom, aby zaczęli się powoli przenosić na nowsze wersje platformy, czyli na .NET Core 3.1 i .NET 5. Zakończą się wtedy wszelkie aktualizacje dla wersji 2.1, co będzie rodzić rosnące ryzyko problemów z bezpieczeństwem czy niekompatybilnością. Wsparcie zakończy się 21 sierpnia 2021 roku. Wersja 2.1 była wydaniem LTS (Long Term Support), co oznacza, że wsparcie jest wtedy zapewniane przez 3 lata. .NET. Core 2.1 pojawił się 30 maja 2018, ale jako wersja LTS zaczął on funkcjonować dopiero od sierpnia 2018.

Niemniej jednak koniec wsparcia dla .NET Core 2.1 nie oznacza, że aplikacje oparte na tej wersji przestaną zupełnie działać. Microsoft zaznacza jednak, że od września 2021 na tę wersję nie będą się już pojawiały żadne aktualizacje związane z bezpieczeństwem - zamiast tego twórcy skupią się na obsłudze .NET Core 3.1 oraz .NET 5. 

Co więcej, jeśli na danej maszynie jest zainstalowany .NET Core 2.1, to również ta maszyna może być wtedy zagrożona. No i jeśli użytkownicy będą mieli jakieś problemy z działaniem platformy, to mogą już nie otrzymać odpowiedniego wsparcia technicznego.

Aktualizacja do .NET Core 3.1

Opiszemy tutaj, jak zaktualizować swoją platformę do .NET Core 3.1. Po pierwsze, należy otworzyć plik projektu, czyli *.csproj, *.vbproj, albo *.fsproj. Następnie zmieniamy wartość frameworku docelowego z netcoreapp2.1 na netcoreapp3.1. Framework docelowy jest tutaj zdefiniowany przez element <TargetFramework> lub <TargetFrameworks>. Możesz więc na przykład zrobić coś takiego: 

<TargetFramework>netcoreapp2.1</TargetFramework> 


zmieniamy na 

<TargetFramework>netcoreapp3.1</TargetFramework>

Aktualizacja środowiska programistycznego

Poza tym, że dane oprogramowanie może się opierać na .NET Core 2.1, to ta wersja platformy może być również zainstalowana na maszynie danego programisty - niezależnie od tego, czy jest to oddzielny program, czy część np. Visual Studio. Autonomiczne wersje 2.1 można znaleźć z poziomu wiersza poleceń. Czyli:

Na Windowsie możesz otworzyć wiersz poleceń i przejść do folderu %ProgramFiles%dotnet. Na macOS i na Linuksie otwieramy natomiast okno terminala. Następnie należy wprowadzić następującą komendę:

dotnet --list-runtimes


Oto jak to wygląda:


Jeśli chodzi o Visual Studio, to .NET Core 2.1 może być jego wymaganym komponentem. Jednak wraz z zakończeniem wsparcia dla tej wersji, twórcy zaktualizują Visual Studio 2017 w taki sposób, aby .NET Core 2.1 było tam komponentem opcjonalnym. 

Podsumowanie

.NET 5 pojawił się w listopadzie i jego założeniem miało być unifikacja wszystkich technologii związanych z dotnetem. Zespół twórców jednak nie poprzestaje tylko na tym, ponieważ niedawno pojawił się też preview .NET 6, w którym podzielono się wysokopoziomowymi planami na rozwój platformy. 

<p>Loading...</p>