Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.10.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Miliony najstarszych postów z wczesnej ery internetu dostępne do przeczytania

Pewien architekt systemów z Ontario w Kanadzie stworzył stronę internetową, na której umieścił miliony najstarszych postów internetowych, pochodzących z okresu między 1980 a 1991 rokiem.

Miliony najstarszych postów z wczesnej ery internetu dostępne do przeczytania

Jozef Jarosciak, architekt systemów z Ontario w Kanadzie, załadował tutaj najstarsze posty, jakie dało się odnaleźć w internecie. Każdy z nas może teraz zobaczyć, o czym (i w jaki sposób) ludzie dyskutowali ze sobą na Usenecie, jeszcze zanim pojawiły się Twitter, Facebook, Wykop, czy inne portale, które tak dobrze znamy. W archiwum Jarosciaka znalazłu się posty, które napisano w okresie między 1980 a 1991, a więc mamy tutaj prawdziwy rarytas z ery wczesnego internetu. 

Jarosciakowi udało się do tej pory załadować na stronę 26 300 000 postów. Będzie tego zapewne jeszcze więcej.

Historyczne archiwum

Henry Spencer z University of Toronto zarchiwizował grupy dyskusyjne Usenetu na 141 taśmach magnetycznych, które są znane jako UTZOO-Wiseman Usenet Tapes. Według Jarosciaka znajdują się tam najstarsze dostępne dyskusje przeprowadzone przez ludzi, którzy dzięki swoim uniwersytetom, mieli już wtedy dostęp do internetu. Oto przykład:

Przykład dyskusji z Usenetu z 1991 roku


Spencerowi oraz kilku jego współpracownikom udało się przenieść dane z taśmy magnetycznej do formatu .TAR (TapeARchive), a Jarosciak, który sam dużo czasu spędzał na Usenecie, przekonwertował je z kolei na normalną stronę internetową przy pomocy bazy danych PostgreSQL oraz Pythona 3.8. Potem stworzył on również konwersję na PHP, JavaScript oraz Javę i udostępnił je wszystkie na GitHubie

Czym jest Usenet?

No właśnie, czym w ogóle jest ten Usenet. Dawno temu, na długo, zanim pojawiły się jeszcze Twitter, czy Facebook, mieliśmy Usenet — ogólnoświatowy system tysięcy grup dyskusyjnych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Użytkownicy mogli wysyłać wiadomości do serwerów Usenet, a serwery te wymieniały je między sobą, dystrybuując dalej posty. Co ciekawe, Usenet jest cały czas dostępny i czasem ludzie cały czas tam o czymś dyskutują. 

Koncept Usenetu został stworzony w 1980 roku przez dwóch studentów z Duke University. Chcieli oni porozumiewać się za pomocą sieci zdecentralizowanych, lokalnych serwerów. Jeżeli chodzi o tematykę dyskusji, to ludzie rozmawiali tam o wszystkim — od nanotechnologii, książek technicznych, czy internetu do oper mydlanych, wina czy UFO. 

Sam Jarosciak utrzymuje, że po raz pierwszy zetknął się z Usenetem w 2000 roku, gdzie znalazł ogłoszenie o pracę, które ostatecznie dało mu zatrudnienie. 

Podsumowanie

Jozef Jarosciak twierdzi, że stare posty internetowe warto przechowywać dla przyszłych pokoleń. Dodaje on, że jest to ciekawa i przyjemna lektura, która daje nam wgląd w to, jak wyglądał proces myślowy ludzi, posługujących się internetem na długo, zanim stał się wszechobecny. 

Jest to więc z pewnością dobra ciekawostka i pouczająca lekcja historii. Niektórzy mogą chcieć nawet stworzyć pracę naukową na tematy związane z epoką wczesnego internetu — archiwum Jarosciaka zapewni im prawdopodobnie porządne źródło wiedzy i insightów, które warto będzie tam wykorzystać. 

<p>Loading...</p>