Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.11.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Najpopularniejsze mity - praca programisty

Zdemaskuj cztery najczęściej powtarzane mity na temat pracy programisty.

Najpopularniejsze mity - praca programisty

Zawód programisty postrzegany jest często jako niezwykle atrakcyjny, bardzo dobrze płatny, a dla wielu postronnych osób typowy programista to maniak, który jest samotnikiem, spędzającym całą dobę przed komputerem. Jednak wiele obiegowych opinii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze mity o programistach.

Od wielu lat programista pojawia się w czołówce najpopularniejszych zawodów. Nic dziwnego, że na temat tej profesji powstało wiele mitów, które potrafią czasami bardzo koloryzować pracę wykonywaną przez specjalistów od kodowania, a w rzeczywistości - pisząc delikatnie - mijają się z prawdą. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie czterech najpopularniejszych mitów. Niektóre z nich wywołują zdziwienie programistów, a czasami nawet ich śmiech.

1. Każdy programista dużo zarabia

Niestety, tak dobrze nie ma. Ta reguła dotyczy zresztą wszystkich branż. IT nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nie jest samotną wyspą, na której każdy koder opływa w luksusy i dostatek. Poziom zarobków jest tutaj bardzo zróżnicowany i zależy od wielu różnych czynników, co sprawia, że jedni programiści zarabiają dużo, inni – mało.

Jeśli ktoś sądzi, że od razu po studiach znajdzie się w tej pierwszej grupie, może się poważnie zawieść. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale te przecież nie są regułą. Jeśli programista, pomimo młodego wieku, może się jednak wykazać bardzo dużymi umiejętnościami, niewykluczone, że dostanie od razu wysoką pensję. Najczęściej jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość, poszerzać regularnie swoją wiedzę i kwalifikacje, żeby coraz lepiej zarabiać. Wysokość pensji zależy również od zajmowanego stanowiska i od technologii, w jakiej specjalizuje się dany programista. Wg informacji z naszego badania społeczności IT, są programiści, którzy zarabiają poniżej 1500zł netto na rękę, a są również tacy, którzy zarabiają nawet ponad 15000zł. I nie jest ich wcale tak mało.

2. Programista to tylko mężczyzna

Jeszcze kilkanaście lat temu moglibyśmy się zastanawiać, czy to rzeczywiście mit, ale ostatnio sytuacja w tym zawodzie pod względem płci uległa ważnej zmianie, o czym pisaliśmy już w artykule „Kobiety w IT”. Coraz więcej pań pojawia się w branży IT, a wiele z nich specjalizuje się właśnie w kodowaniu. Ten trend wzrostowy pokazuje raport przygotowany w 2018 roku, z którego wynika, że 48% badanych kobiet ma wykształcenie ścisłe, a średnia wieku respondentek to niewiele ponad 29 lat.

Obecnie tak naprawdę można spotkać kobiety w bardzo wielu zespołach i to na różnych stanowiskach, również związanych z programowaniem. Coraz więcej pań nie boi się przełamywać stereotypów i śmiało wkracza do branży IT. Mało tego, okazuje się, że kobiety bardzo dobrze sprawdzają się w kodowaniu. Wg raportu stworzonego na podstawie danych z GitHuba, pull requesty wysyłane przez kobiety były akceptowane częściej niż te wysyłane przez mężczyzn.

3. Programista musi skończyć studia

To zagadnienie już rozważaliśmy w artykule „Czy programista potrzebuje studiów?”. Prawda jest taka, że ukończenie kierunku informatycznego i posiadanie dyplomu może ułatwić karierę zawodową, ale nie jest jedyną przepustką do wykonywania zawodu programisty. Tutaj liczą się przede wszystkim kompetencje, umiejętności, wiedza i doświadczenie. Ukończenie studiów nie jest gwarancją sukcesu tak, jak ich brak nie jest barierą, która uniemożliwia zdobycie dobrej pracy na stanowisku kodera. W niektórych firmach nawet jedna trzecia czy jedna czwarta członków zespołów nie ma wykształcenia informatycznego. Warto jednak podkreślić, że te kierunki należą do jednych z najpopularniejszych na polskich uczelniach już od wielu lat.

4. Programista to ekscentryczny samotnik i pracoholik

To mit stworzony głównie przez amerykańskie filmy, które lubują się w stereotypowym pokazywaniu przedstawicieli różnych zawodów, również programistów. Można się zgodzić ze stwierdzeniem, że takie osoby siedzą bardzo wiele godzin przed monitorami, ale również dla nich coraz ważniejszy jest work-life balance. Czasami oczywiście konieczna jest praca w nadgodzinach, ale nie jest to tylko specyfika branży IT. Mitem jest także programista-samotnik. Pracodawcy szukają często nie tylko kompetentnych osób, ale również umiejących współpracować z innymi członkami zespołu, komunikatywnych i solidnych.


Oczywiście tego rodzaju mitów na temat programistów można znaleźć zdecydowanie więcej w naszym społeczeństwie, ograniczyliśmy się jednak do najczęściej powtarzanych.

<p>Loading...</p>