Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.05.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nareszcie oficjalnie - koniec macOS Server

Sprawdź, która wersja będzie ostatnią dla aplikacji macOS Server.

Nareszcie oficjalnie - koniec macOS Server

Po 23 latach wiernej służby Apple wysyła macOS na emeryturę — decyzja zapadła 21 kwietnia 2022. Co to oznacza? Dlaczego to zrobili? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Ostatnia wersja macOS Server

Aby należycie ją pożegnać, powspominajmy to, co było w niej najlepsze na przestrzeni lat, ponieważ umożliwiała:

  • tworzenie oprogramowania, 
  • hostowania własnej strony, 
  • konfigurację urządzeń, 
  • ułatwiała pracę zdalną, 
  • miała funkcję szyfrowania sieci VPN,
  • wbudowany Time Machine,
  • serwer Xcode, 
  • Open Directory,
  • Profile Manager.

Ponadto był dostępny w kilku językach, dzięki czemu przez 23 lata wspierał rzeszę ludzi w codziennej pracy. Ostatnią wersją tej wyjątkowej aplikacji będzie wersja 5.12.2. i macOS Serwer podzieli los innych wycofanych podstawowych usług, czyli zostanie zmigrowany do macOS.

Użytkownicy nadal mogą pobrać ostatnią wersję aplikacji, korzystać z niej z systemem macOS Monterey oraz z dokumentów pomocy technicznej migracji z Profile Manager do innych rozwiązań MDM.

Jedno jest pewne — będą za nim tęsknili właściciele małych biur, dla których tamte rozwiązania były wystarczające. 

Czy to jest takie zaskakujące?

To raczej było do przewidzenia, skoro w 2018 r. specjaliści spod znaku nadgryzionego jabłka zrobili porządek z funkcjami macOS Serwer i została ich ledwie garstka.

W sieci pojawiają się nawet opinie, że są rozczarowani postawą Apple, ponieważ skoro nie potrafili dogonić konkurencji (produktów serwerowych Microsoft), to go po prostu zaorali.

Jeszcze inni sugerują, że stał się po prostu przestarzały, tworzony przez developerów bez świeżych pomysłów. Żyjemy w XXI wieku, w czasach digitalizacji, dominacji chmurowych rozwiązań i mikroserwisów. Natomiast macOS Server nadal uruchamiał własny system pocztowy.

Co może zastąpić macOS Server?

Godnym zastępcą, który w 90% powinien odtworzyć funkcje macOs Server będzie Homebrew, o którym więcej pisaliśmy tutaj. Pustkę po Profile Managerze może zastąpić rozwiązaniami EMM od zewnętrznych dostawców jak JAMF, Kandji, SimpleMDM, Addigy lub “Apple Business Essentials” do zarządzania urządzeniami w chmurze.

<p>Loading...</p>