Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
9.04.20246 min
Coders Lab

Coders Lab

Nauka programowania od zera w 2024 – jak zacząć?

Sprawdź, od czego rozpocząć naukę programowania w 2024 roku, jeśli nie masz w tym temacie żadnego doświadczenia.

Nauka programowania od zera w 2024 – jak zacząć?

Programowanie to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszych czasach. To właśnie programiści tworzą technologię i nadają jej przyszłość. Nic więc dziwnego, że dużo osób zakłada, że nauka programowania to ich nowy cel na 2022 rok. Jednak wraz z chęciami pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Od jakiego języka rozpocząć edukację? Który sposób będzie efektywniejszy? Ile czasu poświęcić, by stać się juniorem? W tym artykule dowiesz się, jak zacząć, aby zgłębianie kodowania od zera przebiegało sprawnie i szybko.

Co to jest programowanie?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących obrania takiej ścieżki rozwoju, trzeba jasno powiedzieć, że programowanie to nic innego jak szukanie abstrakcyjnego rozwiązania bardzo konkretnego problemu. W tym celu programiści muszą dobrze zrozumieć dany problem, aby móc rozbić go na mniejsze, możliwe do rozwiązania kilkoma wierszami kodu. Tak więc programista spędza większość czasu na zastanawianiu się i planowaniu. Zapisanie kodu jest dopiero ostatnim, ale jakże satysfakcjonującym krokiem w jego pracy!

Dlaczego warto uczyć się programować?

Postępująca cyfryzacja i zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę sprawiają, że rynek IT uznawany jest za najbardziej perspektywiczny dla pracowników. Siłą najważniejszych firm i startupów jest programowanie. Umiejętność pisania kodu pozwala wejść do nowego świata technologii, w którym mamy możliwość robienia wielkich rzeczy dla siebie i dla innych: tworzenia oprogramowania, stron internetowych czy też aplikacji. Praca programisty zapewnia obiecującą przyszłość oraz stabilizację z możliwością pracy online z dowolnego miejsca. Zawód programisty otwiera przed Tobą szerokie pole do rozwoju kariery zawodowej.

Ile trwa nauka programowania od zera?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile zajmuje uczenie się programowania. Nie jest to jednak zadanie na dzień czy tydzień. Wymaga to minimum kilku miesięcy, a jeśli mówimy o programowaniu na poziomie zaawansowanym kilku lat edukacji. Czas potrzebny do opanowania danego języka programowania zależy od tego, jak będziesz się uczyć, czy będzie to Twoje główne zajęcie, czy może będziesz ją równolegle łączyć z pracą.

Jeśli zaczynasz od zera, nauka podstaw programowania zajmie Ci około 300-400 godzin. Poświęcając sześć godzin dziennie, opanujesz je w dwa miesiące. Z kolei przeznaczenie na naukę zaledwie godziny dziennie, skutkować będzie przyswojeniem takiego samego materiału w mniej więcej rok. W każdym z tych przypadków trzeba przygotować się na intensywny proces nauki wymagający wytrwałości, wysiłku umysłowego oraz cierpliwości.

Trzeba również podkreślić, że nauka programowania posiada takie same założenia edukacyjne jak uczenie się języków obcych. Na początku niezbędne jest zrozumienie podstawowych komend, dzięki którym będziesz w stanie zapisać proste działania, które ma wykonać komputer. Kolejnym krokiem jest przyswojenie zasad i reguł pisania kodu, a następnie zdobycie umiejętności czytania i rozumienia kodu napisanego przez innych programistów. Opanowanie tych etapów pozwoli Ci przejść do praktyki, a tym samym samodzielnego pisania i budowania stron, czy też aplikacji.

Jaki język programowania wybrać?

Istnieją setki języków i wariantów programowania, a także kierunków wykorzystania umiejętności "kodzenia" (programowanie internetowe, aplikacje webowe, aplikacje mobilne, itp.). Rozpoczynając przygodę z programowaniem, tylko Ty możesz odpowiedzieć na pytanie, jakiego języka najlepiej się nauczyć. Dokonaj wyboru na podstawie swoich zainteresowań i rodzaju oprogramowania, które chcesz opanować. Zastanów się, co zamierzasz osiągnąć dzięki programowaniu, co planujesz zrobić ze swoimi nowymi umiejętnościami i czy uczenie się pisania instrukcji programu za pomocą kodu jest rzeczywiście czymś, czego chcesz się podjąć.

Jeśli planujesz spróbować zdobyć pracę jako programista front-end, powinieneś zacząć od nauki JavaScript lub CSS. Jest to dobry wybór dla osób, które cechuje zmysł estetyczny, chciałyby od razu widzieć efekty swojego kodowania oraz niestraszna im współpraca z projektantami i klientami. Jest to najpopularniejszy język programowania, a dodatkowo uchodzi za najłatwiejszy do rozpoczęcia nauki programowania.

Python będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą poświęcić się analizie danych lub wiążą swoją ścieżkę kariery z back-endem. W tych przypadkach cennymi cechami jest skrupulatność oraz umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków, ponieważ praca ta będzie obejmować tworzenie algorytmów i wyzwania logiczne.

Osoby, które chciałyby pracować przy korporacyjnych systemach powinny bliżej przyjrzeć się językowi Java. Znajomość tego języka pozwala na współpracę przy zaawansowanych projektach software'owych, gdzie cenna jest cierpliwość i wytrwałość oraz samodzielność w realizowaniu skomplikowanych działań. Posługiwanie się tym językiem często polega na pracy nad wycinkiem dużej aplikacji oraz wiąże się z kodowaniem w dużych zespołach.

Jeśli swoją przyszłość chcesz wiązać z tworzeniem gier komputerowych, to z pewnością niezbędna będzie znajomość C++ lub C#. Z kolei do tworzenia aplikacji mobilnych najczęściej wykorzystywana jest Java i Swift. Są to ścieżki rzadziej wybierane przez osoby początkujące, jednak stanowią dowód na to, że możliwości wykorzystania wiedzy developerskiej jest wiele.

Warto również pamiętać, że jeśli w czasie uczenia się odkryjesz, że dany język nie jest dla Ciebie, to nie jest to przegrana sprawa. Nawet podstawowa znajomość jednego języka programowania pomoże Ci zbudować bazę wiedzy, która ułatwi naukę następnego.

Jaki sposób nauki wybrać?

Na własną rękę

Samodzielna nauka i opanowanie programowania jest jak najbardziej możliwe, ale poza komputerem i internetem wymaga jeszcze... umiejętności logiczno-matematycznych oraz ogromnej determinacji przez długi okres. Niektóre strony internetowe mają dobre darmowe lub płatne treści do nauki kodowania. Ponadto w sieci nietrudno natknąć się na blogi programistyczne, specjalistyczne fora, czy też materiały wideo, które stanowią bogatą bazę wiedzy. Jednak decydując się na naukę własną, trzeba mieć świadomość, że w pewnym momencie można przeoczyć ważne aspekty, które uniemożliwiają dalsze efektywne przyswajanie wiedzy. Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się osoby uczące się samodzielnie, jest istnienie niewielkich luk w wiedzy, które początkowo są ignorowane, a później nawarstwione utrudniają zrozumienie poszczególnych tematów.

Studia informatyczne

Nauka na studiach obejmuje zdobycie szerokiej i ogólnej wiedzy z zakresu informatyki. Zajęcia skupiają się bardziej na teorii niż na praktycznym podejściu do zdobywania umiejętności. Studiowanie wymaga zaangażowania w pełnym wymiarze godzin przez kilka lat, więc jest to opcja, która nie będzie pożądana przez osoby chcące bardziej swobodnie podejść do programowania lub które chcą się sprawnie przekwalifikować. Ukończenie studiów zapewni wykształcenie wyższe i szerokie możliwości rozwoju zawodowego w branży IT. Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która poza zajęciami nie będzie tworzyła samodzielnie projektów oraz nie ukierunkuje się na rozwój w danej dziedzinie, może mieć problem ze znalezieniem pracy. Jej wiedza może okazać się zbyt ogólna, a znajomość języków programowania za mało praktyczna, by podążyć ścieżką zawodu programisty.

Bootcamp programistyczny

Jednym z dobrych wyborów na początek jest nauka w szkole programowania. W ciągu zaledwie 10-20 tygodni masz szansę zostać programistą i mieć dostęp do najbardziej poszukiwanego przez firmy rynku pracy. Decydując się na bootcamp programistyczny zyskujesz dostęp do aktualnej wiedzy przekazywanej przez doświadczonych i pracujących w zawodzie od lat wykładowców. Od początku kursu programowania przekazują oni jak w praktyce wygląda zawód programisty, a to ma duże znaczenie w kontekście późniejszej pracy jako junior. Bootcamp programistyczny daje również swobodę wyboru pomiędzy nauką stacjonarną, która pozwoli na bezpośredni kontakt z innymi studentami a nauką zdalną oferującą możliwość przyswajania wiedzy z każdego miejsca z dostępem do Internetu. W przypadku dowolnego kursu programowania Coders Lab przerabiany jest ten sam materiał bez względu na wybrany tryb stacjonarny/online.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem poznania programowania od podstaw jest połączenie dobrego systemu szkoleniowego, bardzo doświadczonego nauczyciela i dużej liczby ćwiczeń. Jednak bez względu na wybrany sposób nauki trzeba pamiętać, że programowanie to umiejętność, która wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy.

Tak jak znajomość języków obcych, programowanie jest coraz bardziej pożądaną umiejętnością przez pracodawców. Mamy z tym w mniejszym lub większym stopniu styczność codziennie a w najbliższej przyszłości będzie to coraz bardziej się liczyć. Pewne jest również to, że programowanie każdego dnia stawia nowe wyzwania, nie pozwala się nudzić, a każde rozwiązywanie problemu to dodatkowy trening sprawności umysłowej. Kto wie, może właśnie w programowaniu odkryjesz pasję, która zmieni Twoje życie!

<p>Loading...</p>